ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > دیدنی‌های ایران و جهان کشورمان را بهتر بشناسیم و قدردان باشیم

انبیاء مدفون در ایران

کُد مطلب: ٣٧٩٦

تعداد نمایش مطلب: 5357

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ١٨:٢١ چهارشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٠

   

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ايران در طول تاريخ، گاهي چنان كشور امني به حساب مي‌آمده كه مهاجران بسياري را به خود پذيرفته است. گروهي از اين مهاجران پيامبراني بوده‌اند كه ايران را براي زندگي در نظر گرفته‌اند. مدفن شماری از ۱۲۴۰۰۰ پیامبری که مسلمانان بر مبعوث شدن آن‌ها از سوی الله معتقدند، در ایران قرار دارد. در ایران این مکان‌های جزو بی‌شمار مکان‌های زیارتی به شمار می‌آیند.

در دوران هخامشي‌ها سيل كساني كه در اسارت بختنصر بوده‌اند به ايران سرازير شدند كه در آن ميان پيامبران و بزرگان زيادي ديده مي‌شوند. در زير اطلاعات پيامبراني كه در ايران مدفون هستند يا احتمال مي‌رود كه مقبره آن‌ها در ايران باشد، آمده است:

 

دانیال نبی در شوش

لفظ دانيال در زبان عبري به معناي «خدا حاكم من است» به شمار مي‌رود. فرزند یوحنا ششصد سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده ‌است مشهورترین پیامبری است که در ایران دیده از جهان فرو بسته‌است. شهر باستانی شوش را به نام این پیامبر می‌شناختند. امام علی(ع) جمله‌ای به این مضمون دارد:«هر کس برادرم دانیال را زیارت کند گویی مرا زیارت کرده‌است» و همین جمله بر سنگ مزار دانیال نبی حک شده‌است.

دانيال نبي همزمان با كوروش كبير و داريوش اول بوده است. او از جمله كساني بود كه به دست بختنصر اسير و در بابل زنداني شده بودند.

 

 

حیقوق در تویسرکان(همدان)

 

هم با تلفظ حيقوق و هم با تلفظ حبقوق وجود دارد. حيقوق به معني «در بغل كشيده شده» است. حيقوق اين نام را بدان جهت يافت كه در طفوليت به علت مريضي از دنيا رفت و حضرت الياس(ع) او را در بغل گرفت و دعا كرد و از خداوند حيات و زندگي وي را طلب كرد و او زنده شد. حيقوق نبي يكي از پيامبران بني اسرائيل و نگهبان معبد سليمان در اورشليم بوده و نامش در عهد عتيق آمده است. حيقوق نبي پس از شعيا نبي به رسالت مبعوث شد.

وي سال‌هاي درازي در اسارت بختنصر بود و پس از فتح بابل به دست كوروش به همراه دانيال نبي به ايران آمد و ایرانیان او را گرامی می‌داشتند و پس از فوت وی، او را در دشت سرسبز تویسرکان به خاک سپردند. بقعه حيقوق نبي در جنوب غربي شهر تويسركان واقع شده است.

حیقوق به شهادت آن‌چه بر سر مزارش نوشته شده ۱۲۰۰ سال پیش از هجرت پیامبر اکرم و در عصر دانیال نبی می‌زیسته‌است.

 

 

 

***

 

مقبره مردخاي در همدان

 

مردخای يكي از بزرگان و يا به قولي يكي از انبياي بني‌اسرائيل است كه در زمان خشايارشاه مي‌زيسته است و نسبش به حضرت يعقوب مي‌رسد. مردخاي نقش زيادي در جلوگيري از قتل عام يهوديان در زمان خشايارشا ايفا كرد و به همين دليل نزد يهوديان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. آرامگاه مردخاي و برادر زاده‌اش در همدان در نزديكي ميدان امام خميني و در خيابان شريعتي واقع است.

 

 

اشموئيل نبی در ساوه

 

اين پيامبر هم زمان با طالوت و در ارتباط با داستان داوود و جالوت است. حدود 50 كيلومتري شهر ساوه و در جاده بوئين زهرا در انتهای دشتی پهناور مزار اشموئیل نبی یا سموئیل وجود دارد كه به گفته اهالي و برخي مدارك، مرقد مطهر يكي از پيامبران بزرگ الهي به نام حضرت اشموئيل است. مسير مرقد در جاده‌اي كوهستاني در 9 كيلومتري روستاي ورده قرار دارد. مزار اشموئیل در عهد صفویه مورد بازسازی قرار گرفت و ایوان مزار نیز در عهد ناصر الدین شاه مرمت شد.  سنگ نبشته‌اي در آنجا هست كه مبين حضور ناصرالدين شاه و همراهانش است.

 

چهار انبیاء

چهار انبیا لقب فشرده شده پیامبرانی به نام‌های: «سلام» و «سلوم» و «سهولی» و «القیا» است که در دوران غیبت اصحاب کهف به گسترش خداپرستی پرداختند. زمان مرگشان با يكديگر متفاوت بوده ولي يارانشان بعد از دفن اولين پيامبر در اين مكان، بقيه را هم در كنار او دفن كردند. مرقد اين چهار نبي در خيابان پيغمبريه قزوين قرار دارد.

آرامگاه ایشان مقبره‌ یصالح فرزند حسن بن علی را نیز در بردارد جلوه‌ای زیبا از هنر ایرانی در عصر اسلام است و همه ساله بسیاری از مردم قزوین و مناطق اطراف را به زیارت خود فرا می‌خواند.

 

 

 

یوشع پیامبر در اصفهان

 

بر طبق نظر برخي از تاريخ‌نويسان حضرت يوشع توسط كوروش از اسارت بختنصر نجات يافت و به ايران آمد.

حضرت يوشع در گورستان تاريخي تخت فولاد اصفهان كه قدمتش به پيش از اسلام مي‌رسد و در خيابان امام سجاد قرار دارد، مدفون است. چهره‌های بزرگی در این گورستان دفن شده‌اند. محوطه‌‌اي كه يوشع نبي در آن دفن است به لسان الارض معروف است.

لسان الارض مكاني است كه مي‌گويند هنگام عبور امام حسن‌مجتبي(ع) زمين با امام سخن گفت و آمدن دشمن را به اطلاع آن حضرت رساند.

 

شعياي نبي در اصفهان

 

شعیا يكي از پيامبران بني‌اسرائيل است كه نسبتش به حضرت يعقوب مي‌رسد. محل سكونت ايشان در بيت‌المقدس بوده و قبل از حضرت زكريا به رسالت مبعوث شدند.

آرامگاه شعياي نبي، جنب امامزاده اسماعيل در حاشيه خيابان هاتف اصفهاني قرار دارد. بر جانب شمالي مرقد شعياي نبي، كتيبه‌اي به خط نستعليق از دوره شاه سلطان حسين صفوي موجود است كه نخستين مسجد بزرگ ساخته شده در اصفهان را مسجد شعيا معرفي مي‌كند و نيز حكايت دارد از اينكه مسجد مزبور را ابوالعباس مفتي در دوره خلافت علي بن ابي‌طالب(ع) بنا كرده و آلب ارسلان آن را تعمير كرده است.

 

 

حجی در همدان

 

در همدان که پیش از این هگمتانه نامیده می‌شد، مقبره اين پيامبر در نزديكي ميدان امام خميني، داخل بازار در راسته پيغمبر و داخل مسجدی به نام «مسجد پیغمبر» قرار دارد. حضرت حجی پس از دوباره‌سازی اورشلیم که توسط بخت النصر ویران شده بود در حدود دو هزار و ششصد سال پیش به ایران مهاجرت کرد و درهمین سرزمین هم از دنیا رفت. ضریح آرامگاه حجی از جنس چوب است و سادگی آن بسیاری از زائران آن پیامبر را به سوی خود جلب می‌کند. وي در دوران سلطنت داريوش كبير مي‌زيسته است. در تورات نام آن حضرت «حكي» آمده و به معناي «مسرور» است. اين پيامبر هم زمان با مردخاي بوده است.

 

 قیدار در زنجان

 

حضرت قيدار جد سي‌ام حضرت محمد(ص) است. در تاريخ يعقوبي آمده است: حضرت اسماعيل دوازده پسر داشت كه بزرگ‌ترين آن‌ها حضرت قيدار بود و پس از وفات حضرت اسماعيل، قيدار نبي مردم را به توحيد دعوت مي‌كند. قيدار به معناي سياه‌پوست است. حضرت قیدار نسلشان به خاندان بنی‌هاشم در عربستان ختم می‌شود.

شهرقیدار مرکزشهرستان خدابنده از توابع زنجان لااقل از دوره ساسانی به بعد(به استنادآثار تاریخی مزرعه تخت) سابقه تاریخی دارد. نام شهر به خاطر وجود آرامگاه قیدارنبی درکنار چشمه پرآب کوه علی پنجه شهر، قیدار نامیده می‌شود. در گذشته‌های دور این شهر با نام «پیغمبر» توسط اهالی منطقه خطاب می‌شده است. بنای بقعه به سال 719ه ق توسط بلغار خاتون زن ارغون شاه ایلخانی تجدید بنا گردیده است. ضریح چوبی مزار قیدار که با نقوش متعلق به دوران ایلخانی تزئین شده طی روزهای مختلف سال پذیرای پارچه‌های سبز رنگی است که از سوی زائران بارگاه آن بسته شده و همین موضوع زیبایی خاصی را به آرامگاه قیدار بخشیده ‌است.

 

خضر در استان گلستان و مازندران

پیامبر خضر در استان گلستان زندگی می‌کرده است و هنوز نیز زنده است. (منبع: کتاب تاریخ تبرستان)

 

حضرت سيم و حضرت لام در سمنان

طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنين طبق مفاد كتيبه موجود، دو نفر از فرزندان نوح به نام‌هاي سام‌النبي و لام النبي در محلي در نزيكي سمنان دفن شده‌اند.

بقعه پيغمبران سمنان در 18 كيلومتري شمال شرقي سمنان بر فراز كوه مرتفعي قرار دارد. براي رسيدن به اين بقعه هم از روستاي «درجزين» در نزديكي سنگسر و هم از جاده اصلي سمنان به دامغان (پليس‌راه) مي‌توان انتخاب مسير كرد. البته اين جاده خاكي و سنگلاخ است.

 

مقبره خالد بن سنان عبسي

 

اسم كامل اين پيامبر، خالد بن سنان عبسي است. ايشان شريعت حضرت عيسي را تبليغ مي‌كردند.

نسب وي به حضرت اسماعيل فرزند ابراهيم (ع) مي‌رسد و يكي از پيامبراني است كه به بعثت حضرت محمد(سلام خدا بر او باد) بشارت داده و در دوران فترت مي‌زيسته است. دوره فترت به فاصله بين بعثت حضرت عيسي تا بعثت حضرت محمد بن عبدالله اطلاق مي‌شود.

بر طبق برخي از آيات و احاديث، در دوران فترت، پيامبري به رسالت مبعوث نشده است. هرچند بر اساس نظر مفسرين، در اين مدت چهار نبي از طرف خداوند مأمور تبليغ دين حضرت عيسي شدند كه سه نفر از‌ آنان از بني‌اسرائيل و به نام‌هاي شمعون، يوحنا، يونس معرفي شده‌اند و چهارمين‌شان عرب بوده و به نام خالدبن سنان عبسي معروف است.

ظاهراً خالد بن سنان معاصر انوشيروان بوده و در سرزمين بني‌غطفان زندگي مي‌كرده است. روايت است كه دختر خالد بن سنان به نام محياه به محضر حضرت محمد رسيده است.

در طايفه عرب به غير از حضرت رسول و حضرت خالد بن سنان هيچ پيامبري نيست و مي‌توان گفت كه از بين اعراب فقط اين دو نفر به پيامبري برگزيده شده‌اند و بقيه پيامبران از قوم بني‌اسرائيل هستند.

 

قبر خالدنبي

مفسر بزرگ حنفي مذهب، شيخ اسماعيل حقي درباره محل قبر حضرت خالدنبي اشاره مي‌كند كه: قبر خالد نبي در منطقه جرجان و بربلندي كوهي به نام كوه خدا قرار دارد.

آدرس آرامگاه: استان گلستان – شهرستان كلاله – به سمت «قره قوزي سفلي» و «يلي بدراق» – 38 كيلومتري جاده خاكي تا آرامگاه خالد نبي

 

آرامگاه كوروش

 

آرامگاهي كه در دشت مرغاب(پاسارگاد) مدت‌هاي مديدي به نام مقبره مادر سليمان شناخته مي‌شد، اكنون به عنوان آرامگاه كوروش كبير مورد قبول عامه مردم و بسياري از كارشناسان است. اين آرامگاه همان وقتي هم كه به نام مقبره مادر سليمان شناخته مي‌شد، مورد احترام و پرستش مردم محلي بود و اكنون هم مورد توجه ايرانيان و جهانيان است. كتابي به نام كوروش كبير(ذوالقرنين) نوشته ابوالكلام آزاد موجود است كه در اين كتاب قراين بسياري آورده شده كه كوروش را همان ذوالقرنين قرآن معرفي مي‌كند.

نظرياتي كه در اين كتاب آورده شده نظر بسياري از علماي اسلامي نظير علامه طباطبايي را به خود معطوف كرده است تا جايي كه ايشان مي‌نويسند:«…كلام ابوالكلام، هرچند بعضي اطرافش خالي از اعتراضاتي نيست، لكن از هر گفتار ديگري، انطباقش با آيات قرآني روشن‌تر و قابل قبول‌تر است.»

از طرف ديگر، كاملا روشن است كه اسم كوروش بارها به عوان ناجي در عهد عتيق آورده شده است. به اين ترتيب شايد كوروش همان ذوالقرنين قرآن باشد. آرامگاه كوروش كبير در استان فارس، راه اصلي اصفهان به شيراز در منطقه‌اي به نام پاسارگاد قرار دارد.

 

 

(آرامگاه باباولي) قادر مبر

 

در دهكده باباولي ديلمان، بنايي است كه به آرامگاه قادر پيغمبر شهرت دارد. مطلب زيادي در مورد اين آرامگاه و شخصيت‌ مدفون در آن نمي‌دانيم.

 

باحزقيل

 

در نزديكي مسجد جامع دزفول بنايي كوچك و ساده قرار دارد كه به بقعه باحزقيل، پدر دانيال نبي منسوب است. مطلب بيشتري در اين مورد در دست نيست.

 

ارمیای نبی

 

ارمياي نبي در زمان سلطنت يهوياقيم و صدقيا از پادشاهان يهود به رسالت مبعوث شدند. در جاده شاهرود به سمت نیشابور در سمتِ جنوب جاده دو روستا به نام ارمیان و اسرائیل قرار دارد که به روایتی ارمیای نبی در این روستا مدفون است.

 

 

روبين

 

روزنامه جمهوري اسلامي در مقاله‌اي تحت عنوان «غربت شگفت‌انگيز انبياي سرزمين ما» به قلم آقاي فرقاني‌پور در تاريخ 19/9/79 از مدفن پيامبري در ميامي(در راه مشهد) به نام روبين ياد مي‌كند. به نوشته لغت نامه دهخدا، روبين يكي از دوازده پسر يعقوب(ع) است.

 

جرجيس

 

در كتاب «فرهنگ آبادي‌ها و مكان‌هاي مذهبي كشور» از مدفن جرجيس پيامبر در شهر شوشتر ذكري به ميان آمده است. در جنوب غربي شوشتر روستايي به نام جرجيس است كه در جوار آن بقعه‌اي به نام نبي‌جرجيس وجود دارد. در اطراف اين بقعه بقاع ديگري نظير روبين، حزقيل، شعيب، شمعون، اسحاق، ادريس و مردخاي وجود دارد. درستي مدفن جرجيس پيغمبر در اين مكان محل ترديد است و به احتمال زياد مقبره ايشان در موصل عراق است.

 

روبيل

مرحوم سيدعبدالله جزائري يكي از علماي شوشتر (متوفي 1173 ه.ق) در فصل نهم تذكره شوشتر مي‌گويد: مقامات بسياري از انبيا بني اسرائيل در حوالي شوشتر و دزفول يعني نزديك رودخانه دزفول معروف هستند مانند: اسحاق، شمعون، يعقوب، لاوي، جرجيس و روبيل.

در كتاب الغدير آمده كه قبر روبيل پسر حضرت يعقوب در مصر است.

 

 يونس

در كتاب «فرهنگ آبادي‌ها و مكان‌هاي مذهبي‌ كشور» از مدفن يونس پيغمبر در گناباد ذكري به ميان آماده است كه صحت آن مورد ترديد است. آرامگاه يونس پيغمبر در موصل عراق است.

 

يعقوب

در كتاب «فرهنگ آبادي‌ها و مكان‌هاي مذهبي كشور» از وجود مدفن يعقوب پيامبر در گرگان نام برده شده كه اطلاعات صحيحي در اين مورد وجود ندارد. در الغدير آمده است: حضرت يعقوب در مصر رحلت كرد و به شام برده شد.

 

آرامگاه پيامبراني كه صحت و درستي آن‌ها تاييد نشده:

ابراهيم خليل در سوسنگرد

اسحاق و اسماعيل در جاده دزفول به هفت تپه

ايوب پيامبر در دهكده بندبن لكناي تنكابن

صالح پيامبر در شوشتر

 

منابع:

1- شرح احوال حضرت خالد نبي – عبدالرحمن آخوند تنگلي طانا / ترجمه: موسي جرجاني

چاپ و نشر: موسسه فرهنگي انتشاراتي مختوم قلي فراغي – گرگان 1385

2- پيامبران سرزمين ما – عباس صالح مدرسه ‌اي – قم – در راه حق – 1380

3- پژوهشي در زندگي پيامبران در ايران – ولي الله‌فوزي تويسركاني – دفترا نتشارات اسلامي –

4- بناهاي آرامگاهي – پژوهشگاه فرهنگي و هنر اسلامي

5- آرامگاه در گستره فرهنگ ايراني – دكتر مهدي غروي – سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

6- كوروش كبير(ذوالقرنين)ـ تاليف مولانا ابوالكلام آزاد ـ ترجمه باستاني پاريزي ـ تهران ـ نشر علم

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ١٨:٢١ - چهارشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٠

کُد مطلب: ٣٧٩٦  -  تعداد نمایش مطلب: 5357

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/06/31 20:14
0
2
به حضرت اوریای نبی در این متن اشاره ای نشده؟ این بزرگوار در شهرستان رامهرمز در استان خوزستان مدفون هستند
کاربر مهمان
1393/05/10 18:23
0
2
در مورد پیامبری مردخوای باید این روا بگویم نه تنها مردخوای پیامبر نیست بلکه برپاکننده قتل عامی عظیم در حق ایریانیان بهمراه استر بوده برای اطلاع دقیق به آدرس زیر مراحعه نمایید : http://www.adyannet.com/news/1287 با تشکر
sorudatashi
1390/02/05 0:34
0
0
خدایا شکرت. من تصدیق می‌کنم این همه شعور و آگاهی‌ای که در ایران است. این کاملاً مشهود است که شعور زیادی در خاک ایران خوابیده. خدایا شکرت که در ایران متولد شدم.
reza-yarloo
1390/01/14 0:10
0
1
سلام من کلاً به 4 الی 5 تا از رسولان الهی در کشورم آگاه بودم سپاسگزارم از مطلب آگاهی دهنده و سجده شکر می‌گزارم بر پروردگار رسول آفرین
farshad-davani
1390/01/12 20:27
0
1
به نام خدا. سلام. بسیار سپاس از این محبت و اطلاع رسانی شما - این اطلاعات برام جالب بود و خیلی از این توضیحات را نمی‌دانستم - شکر خداوند را که آگاه می‌کند ما را بیشتر و بیشتر به الهی بودن این سرزمین
khashayar
1390/01/12 12:28
0
1
سلام - ممنونم از این مطلب بسیار جذاب و عالی. خیلی خیلی برایم جالب بود که پیامبران زیادی در کشور ما زندگی کرده‌اند و به شعور الهی شا در کشور جاری است و خداوند این لطف را به ما داشته است که محل دفن آن‌ها مشخص باشد و ما بدانیم که این انبای در کشور ما حضور داشته‌اند. ممنونم از تمامی عواملی که این مطلب را تهیه، نگارش و آماده کرده‌اند.
khatereh
1390/01/11 22:36
0
1
سلام. بسیار متشکرم. خدا رو شکر که ما به حضور چنین پیامبرانی در کشورمون آگاه شدیم و زنده شدن شعور این رسولان بزرگوار در این مقطع زمانی خود نشانه‌ای قابل توجه است. درود بر تمام رسولان و نبیان
zohrehnajipour
1390/01/11 22:3
0
1
سلاااام درود خداوند بر شما عزیزان که این تحقیق ارزشمند را انجام دادید امید است که شعور این رسولان همواره به لطف الله ما را حمایت کنند تا در راه و رسالت خداوند محکم و پا بر جا گام بر داریم آمین
katayoon_m
1390/01/11 8:36
0
1
سلام. سپاسگزار این آگاهی هستم ...خدا رو شکر می‌کنم که داره ما رو از چیزهایی که بهش کم توجهی می‌کنیم آگاه می‌کنه تا سپاسگزار باشیم...از تحقیق و رحمتی که جاری کردید سپاسگزارم...
کاربر مهمان
1390/01/11 7:7
0
1
سلام و درود بر همه رسولان الهی و بر شما عزیزان و با تشکر!! خداوندا از شعور همه پیامبران مدفون در سرزمین ایران بر ذهن همه زنده‌ها و مردم کشور ایران جاری بفرما!!! در مورد زرتشت پیامبر، سلام بر او باد ، خوب است بدانیم که:متأسفانه در خصوص محل دفن حضرت زرتشت هم دو روایت نقل شده است که به دلیل این که اثری از آرامگاه ایشان با قی نمانده نمی‌توان به طور یقین هیچیک از روایات را با قطعیت پذیرفت البته روایت نخست به واقعیت نزدیک‌تر است، گروهی معتقدند قبری را که در کوه سبلان(بلندترین کوه شهر اردبیل) وجود داشته قبر این پیامبر است. بالا تراز همه روایتی است که از حضرت رسول اکرم ص که در عجایب المخلوقات نقل شده که می‌فرمایند:«سبلان کوهی است بین ارمینیه و آذربایجان که بر آن چشمه‌ای است از چشمه‌های بهشت و قبری است از قبور انبیا!!!(منبع سایت Airana- پیامبر ایرانی)-نیره مجیدی
nahid khodayari
1390/01/10 23:1
0
1
سلام. متشکرم از تحقیقات ارزنده‌ای که در مورد پیامبران مدفون در خاک ایران انجام گرفته! ان شاءالله قدردان این نعمت‌ها و رحمت‌های پروردگارمان باشیم. در پناه الله باشید.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
سه شنبه ٠٦ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  262496
کل بازدیدکنندکان:   6191963
بازدیدکنندگان امروز:  1203
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  5
زمان بارگزاری صفحه: 0/5469 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما