ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > دیدنی‌های ایران و جهان با سفر کردن، جاری باشید و تحولات جدیدی را تجربه کنید

روز جـهــانـی جـهــانــگـردی

کُد مطلب: ٥٢٧٢

تعداد نمایش مطلب: 1948

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠٠:١٠ شنبه ٦ مهر ١٣٩٢

روز جهانی جهانگردی

   

بسم الله الرحمن الرحیم

سلــــام

پنجم مهر، روز جهانی جهانگردی را به شما مسافران جهان آفاق و انفس تبریک می‌گویم و در سفر به جهان درون و بیرون رحمت خداوند را همراهتان می‌بینم.

همه ما در سفرهایمان ابعاد گوناگونی از فواید سفر را تجربه کرده‌ایم و اهمیت و ارزش مسافرت رفتن را درک نموده‌ایم.

ابتدا به چند دلیل مسافرت رفتن و تاثیر آن در زندگیمان اشاره کوتاهی می‌کنم:

 

1. تفریح کردن و مسافرت رفتن و ایجاد یک فضای شاد و هیجان انگیز می‌تواند در انسان اثر درمانی و رهایی از تنش را داشته باشد. مسافرت و سفر کردن، هر چند که کوتاه باشد، می‌تواند فرصتی طلایی برای رسیدن به شادی و بازنگری در گذشته و تغییر باشد.

2. مسافرت روحیه مشارکت جمعی را در بین افراد زیاد می‌کند.

3. تغییر عادت‌ها و خارج شدن از زندگی روزمره و دستیابی به آروزها و تخیلات. مثل ساعت‌ها انتظار برای مشاهده طلوع خورشید در کنار یک ساحل که در زندگی روزمره شاید این کار برایمان نوعی اتلاف وقت باشد. اما وقتی که به سفر می‌رویم برای انجام این امور برنامه ریزی می کنیم.

4. در سفر رفتن می‌توانیم مهارت مدیریت زمان و برنامه‌ریزی درست را بیش از پیش کسب کنیم.

5. در مسافرت می‌توانیم با فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف آشنا شویم، از آن‌ها برای زندگی شادتر و موفق‌تر، الگو بگیریم و زندگی روزمره خود را تغییر دهیم.

6. ......

هرچند که فواید سفر بیش از پنج مورد بالا است با این حال در این مقاله سعی کرده‌ام که در میان این همه سود و منفعتی که از مسافرت کسب می‌کنیم به موضوع تغییر و جاری بودن و خارج شدن از یکنواختی و روزمرگی نگاه ویژه‌ای بیندازم.

 
در ابتدا به خودمان یادآوری می کنیم که منشا و مبدا تمام تغییر و تحولات پروردگار یکتا است و هیچ تغییری رخ نمی‌دهد مگر با اذن، قدرت، اراده و رحمت او.


لا حول ولا قوة الا بالله

 

پس به یاد داریم که سفر رفتن فقط نوعی وسیله است. وسیله‌ای که خداوند در کتاب مقدس قرآن بارها و بارها  از آن یاد نموده‌اند.قُلْ سيرُوا فِي الْأَرْضِ

فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ

ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ  (20عنکبوت)

بگو كه سير كنيد در روى زمين،

پس بادقت نگاه کنید چگونه خلقت آغاز شد(ایجاد شد).

سپس خداوند پرورش آخرت را ایجاد می‌کند، و خداوند به هر چيزى قادر است.

 

خداوند را سپاس می‌گزاریم که از این وسیله مفرح در قرآن یاد نموده و ما را به سفر کردن دعوت کرده، ابزارها و وسایل آن را نیز در اختیارمان قرار داده و با این رهنمود راه تغییر و تحول وتعالی را بر ما آسان نموده است. الله میسّر!!!

 

 

حال باید ببینیم که در طی یک سفر معمولا چه تغییرات و چه تحولاتی رخ می‌دهد و این تغییرات چگونه می‌تواند ما را در راه تعالی یاری دهد.

ذهن و جسم ما در سفر دستخوش تغییرات زیادی می‌شود و در بسیاری از عادات زندگی روزانه ما تحولات بزرگ و کوچک شکل می‌گیرد.

محل سکونتمان با همیشه فرق می‌کند، رخت خوابمان تغییر می‌کند، غذاها و خوراکی‌هایی متفاوت می‌خوریم، لباس‌هایی که می‌پوشیم تغییر می‌کند، برنامه روزانه‌مان دچار تحول می‌شود، با افراد جدیدی ارتباط برقرار می‌کنیم، گاه قوانین و مقرراتی که باید از آن‌ها پیروی کنیم متفاوت می‌شود، گاه فرهنگ و آداب و رسوم مکان جدید متفاوت است از آنچه که با آن خو گرفته‌ایم، آب و هوای جدیدی را تجربه می‌کنیم و با عناصر طبیعی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنیم.

می بینیم که در سفر کردن تغییرات بسیاری را تجربه می‌کنیم. این تغییرات می‌تواند سودهای زیادی برای ما داشته باشد که یکی از آن‌ها تقویت روحیه‌مان است.

عدم تغییر و تحول و دائما ساکن بودن، باعث افسردگی، نا امیدی و سستی می‌شود که در پی آن خلاقیت ما نیز در زندگی روزمره کاهش می‌یابد.

اما جاری بودن و تغییر کردن می‌تواند سرآغاز احساسات مطلوبی چون شادی و شعف شود. تغییر وتحول جنب و جوش را جایگزین سستی می‌کند و باعث می‌شود که خلاقیت در کار و زندگی افزایش یابد.

 

زندگی چیزی نیست، كه لب طاقچه‌ی عادت از یاد من و تو برود
یکی از مهمترین تغییراتی که معمولاً در سفر تجربه می‌کنیم، ارتباط بیشتر با عناصر طبیعی است. عناصری مانند: کوه، غار، جنگل، آسمان، رود، دریا، خورشید، کویر، خاک، آتش و...بهتر است در مسافرت کردن برای استفاده و ارتباط بیشتر با این عناصر برنامه‌ریزی کنیم.

روزی یا شبی را در جنگلی اقامت کنیم، در کنار دریا بخوابیم و به آسمان نگاه کنیم.

صبح‌های زود از خواب برخیزیم و نظاره‌گر طلوع خورشید باشیم. در داخل رودخانه‌ای پاهایمان را بشوییم. در دریا شنا کنیم. شب‌ها ماه را نگاه کنیم. تلاش کنیم که کمتر در فضای بسته باشیم. در جنگل، در کنار رود، یا در کنار دریا به دنبال هیزم بگردیم، آتشی روشن کنیم و غذای خود را روی آتش طبخ کنیم!

 
لذت ارتباط با طبیعت را با تمام سلول‌هایمان حس کنیم. درک کنیم لذت تماشای گاوی را که علف می‌خورد. حس کنیم لذت تماشای آب تنی مرغابی‌ها را در آب رودخانه. مشعوف شویم از حضور حشرات. زیبایی و قدرت پروردگار را تصدیق کنیم.

 

زندگی نوبر انجیر سیاه ، در دهان گس تابستان است.

زندگی، بُعد درخت است به چشم حشره.

زندگی تجربه‌ی شب پره در تاریكی است.

زندگی حس غریبی است كه یك مرغ مهاجر دارد.
می‌بینیم که حتی فکر کردن به این موضوعات احساسات مطلوبی را در ما به جریان می‌اندازد.

ما برای ادامه حیات، رشد و تعالی نیازمند یک روحیه مثبت قوی هستیم که جاری بودن و داشتن تغییر و تحول در زندگی روزمره می‌تواند این روحیه را در ما ایجاد نماید. سفر کردن یکی از مهمترین و ارزشمندترین ابزارهایی است که ما می‌توانیم برای تقویت روحیه‌مان از آن استفاده کنیم. پس بیاییم با استفاده از این ابزار ارزشمند شکرگزاری خالق آن باشیم.

جا داره که در انتها تشکر کنم از سایت مهندسی تحول و تعالی«www.kimiagari.com» که به مدت سه سال است که یک قسمت مهم به نام «مناطق دیدنی» به آن اضافه شده است و می‌توان از آن به عنوان یک منبع ارزشمند برای مسافرت رفتن استفاده کرد.

با سپاس فراوان از استاد عزیز، مهندس سید هومن سادات کیایی که نگاه تکراری ما را از موضوع سفر تغییر دادند و اهمیت و ارزش آن را برایمان یادآور شدند.

نویسنده: معصومه آورده(دانش‌آموخته دوره‌های مهندسی تحول و تعالی و عضو همگام آنلاین)

 


برگزیده‌ای از دیدنی‌های ایران و جهان

در زمین سیر کنیم

انبیاء مدفون در ایران

سطلان سبلان روستای میمند

مکه شهر همیشه زنده قـلـعـه اژدهـا پـیکـر بازار قیصریه لارستان آتشکده بزرگ کاریان

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠٠:١٠ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٢

کُد مطلب: ٥٢٧٢  -  تعداد نمایش مطلب: 1948

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
مازیار رخشیه
1392/07/10 18:41
0
0
سلام واقعا مرسی که این مطلب خوب را نوشتی امیدوارم یک روزی مرزی وجود نداشته باشه و برای سفر کردن احتیاجی به مجوز نداشته باشیم.
ناهيد خداياري
1392/07/06 18:29
0
0
سلام. سلام به خانم آوريده. خيلي متشكرم از ياداوري مفيدي كه براي سفر كردن و تغييراتي كه مي تواند برايمان داشته باشد، نوشتيد. خيلي متشكرم كه از ايه كتاب قران و قسمتي از شعر جناب سهراب سپهري استفاده نموديد. از مثالهايي كه از يكپارچگي با طبيعت زديد خيلي احساس خوبي كردم و برايم روحيه بخش بود. واقعا سفر نمودن مي تواند در رشد و تعالي مان بسيار موثر باشدو درسهاي گرانقدري را برايمان داشته باشد:)
خاطره سادات شيخ عليشاهي
1392/07/06 11:40
0
0
سلام به خانم آوریده . متشکرم از این که اینقدر زیبا فواید سفر نمودن را به ما یادآوری نمودید.. متشکرم از عکسهای خوبی که انتخاب شده .. متشکرم از درج مطالب سودمند و مفید.. موفق باشی دوست عزیزم .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
سه شنبه ٠٦ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  262495
کل بازدیدکنندکان:   6191961
بازدیدکنندگان امروز:  1201
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  3
زمان بارگزاری صفحه: 0/2656 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما