ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > دیدنی‌های ایران و جهان دنیا را با فیلترهای الهی ببینید

چرا باید در زمین سیر کنیم؟

کُد مطلب: ٤٦٣٠

تعداد نمایش مطلب: 3085

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠٢:٤٩ پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩١

جهانگردی

   

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

در تمام دروان زندگیمان، سفرها و گردش‌های زیادی را تجربه کرده‌ایم. در کنار خانواده  و دوستانمان سفر کردیم و از جمع گرممان، از خوردن خوراکی‌های خوشمزه، از مشاهده مناظر همیشه تازه و زیبای جاده‌ها و همچنین از شوق رسیدن به مقصد، لذت برده‌ایم. هر بار با مرور عکس‌ها و خاطراتمان، احساس خوش آن لحظات فراموش نشدنی را یک بار دیگر در خودمان زنده می‌کنیم و تصمیم به سفری دیگر می‌گیریم.
در کنار تمام این تجربه‌ها، زمانی که سفر نامه‌ی آدم‌های بزرگی مثل «ناصر خسرو»(از نسل‌های گذشته) و یا سفرنامه «برادران امیدوار» (در عصر معاصر) را می‌خوانیم، نوع نگاه آن‌ها به پدیده‌های طبیعی، اجتماعی و الهی، جسارت سفر به مناطقِ ناشناخته و همچنین شجاعت دوری از خانه، خانواده و کشورشان، همیشه برای ما جالب و شنیدنی بوده است و اگر هوشیارانه به تجربه سفرهایشان نگاه کنیم، درس‌های زیادی را خواهیم گرفت.

 

 

 امروزه امکان‌های فراوانی برای سفر به اقصی نقاط کشور و همچنین جهان فراهم شده است و هر کس طبق شرایط و امکاناتش تصمیم به سفر می‌گیرد.
وجود آژانس‌های مسافراتی و موسسات توریستی، تنوع راه‌های ارتباطی بین شهرها اعم از راه‌های خاکی، هوایی و آبی، ما را ترغیب به سفرهای حداقل یک روزه می‌کند و قدرت انتخاب ما را برای سفر کردن بسیار بالا می‌برد.

خیلی آشکارا در مقایسه با دوران پیشین، می‌توان ارتقای شگفت‌انگیز سطح کیفی امکان‌ها و تنوع انتخاب برای یک سفر عالی را مشاهده کرد. وجود چنین شرایط مناسب برای سفر، تماماً لطف و رحمت خداوند دانای حکیم، بوده و هست.
مقایسه شرایط سفر در گذشته با زمان حال و همچنین مشاهده تحولات آدم‌ها در طول سفرهایشان و ارتقاء سطح بصیرتشان، ما را به فکر وامی‌دارد که هدف خالق جهانیان و هماهنگ کننده این نظام بی‌بدیل چیست؟ و خداوند با حفظ آثار گذشتگانمان چه درس‌هایی را برای ما در نظر گرفته‌اند؟!!

قدر مردم سفر پدید آرد               خانهٔ خویش مرد را بندست
چون به سنگ اندرون بود گوهر              کس نداند که قیمتش چندست

سنایی

 

27 سپتامبر مصادف با 5 مهر به عنوان روز جهانی گردشگری در جهان نامگذاری شده و طی مراسمی در جهان گرامی داشته می‌شود. فرار رسیدن این روز را به تمامی علاقه‌مندان به گردشگری و جهانگردی تبریک می‌گویم و امیدوارم سفرهایی پر از هیجان، امنیت و همچنین درس‌های متعالی داشته باشید.

امسال، با رسیدن این روز بزرگ، بر آن شدم تا در کنار تمام توصیفات، به قرآن کریم(کلام هدایت بخش خداوند) با موضوع سفر و هدف از این نعمت بزرگ، نگاهی بیاندازیم.
در قرآن کریم مفهوم سفر کردن، با ریشه (سیر) آمده است، که به معنی راه رفتن  و سفر کردن است. در این آیات، خداوند تعالیمشان را با پرسشی تعجب برانگیز از ما می‌پرسند و ما را با لغت (قُل) به این امر سفارش می‌کنند. خداوند با بیان این آیات ما را دعوت به تعقل و تطبیق مشاهداتمان با آیات قرآن می‌کنند.
 

أَ وَ لَمْ يَرَوْا كَيْفَ يُبْدِئُ اللَّهُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعيدُهُ إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسيرٌ (19عنکبوت)
آيا نديدند كه خداوند چگونه  خلقت را آغاز می‌کند(ایجاد می‌کند) و سپس آن را برمي‌گرداند؟ به تحقيق اين عمل براى خداوند آسان است


خداوند در آیه 19 سوره عنکبوت، سوالی توأم با تعجب مطرح می‌کنند. در این آیه می‌فرمایند، که آیا تا به حال انسان‌ها با نگاهشان متوجه نشده‌اند، که خداوند چگونه خلقت هر یک از اجزاء کوچک و بزرگ هستی را آغاز کرده و آن‌ها را می‌آفرینند؟ و سپس آن‌ها را برمی‌گردانند؟ همچنین در انتهای آیه نتیجه این دقت را این گونه مطرح می‌کنند که اگر آدم‌ها درست نگاه کنند، خواهند فهمید که این فرآیند برای خداوند بسیار ساده است.
این پرسش مدبرانه امکانی را فراهم می‌کند، تا هر یک از ما  این سوال را از خودمان بپرسیم، که آیا آن طور که مد نظر خداوند است به فرآیند خلقت نگاه کرده‌ایم؟  
پاسخ این سوال را به ما واگذار شده است و در عوض خداوند مهربان در آیه بعدی سفارشی به ما می‌کنند، تا بلکه در مسیر هدایتشان گام برداریم.
 

قُلْ سيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ. ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ ، إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (20عنكبوت)
بگو كه سير كنيد در روى زمين، پس بادقت نگاه کنید چگونه خلقت آغاز شد(ایجاد شد). سپس خداوند پرورش آخرت را ایجاد می‌کند، و خداوند به هر چيزى قادر است.

 

در ابتدای این آیه خداوند درس بزرگی به همه انسان‌ها می‌دهند، که به فرآیند خلقت(که ازل تا ابد، تحت اراده خداوند در جریان است) نگاهی دقیق و یادگیرنده بیاندازیم.
امروزه دانشمندان به بازسازی پدیده‌ای فرضی به نام BIG BANG می‌پردازند و به دنبال کشف «چگونگی آغاز هستی» هستند. اما آن‌هایی که خداوند را مبدأ تمام حقایق می‌دانند، به این موضوع آگاه‌اند که قرآن بیانی برای هر موضوعیست و تنها خداست که می‌داند چه حقیقتی برایمان خیر و شیوه دریافت آن چیست.

با نگاهی ابتدایی نمی‌توان آغاز هستی را درک کرد. اما نگاه به خلقت زمین و اجزای آن، منجر به خلق بینشی می‌شود که تعمیم آن ما را به درک قدرت خداوند، در گذشته و آغاز هستی می‌رساند.
هنگام رفت و آمدهایمان در زمین دقت کنیم، که چگونه دانه‌ای کوچک تبدیل به درختی تنومند می‌شود. درختی که از خاکِ خشک و سرد متولد می‌شود و با قوه خداوند قد علم می‌کند.
ببینیم چگونه از شاخه‌ای به ظاهر خشک، از گُلی بظاهر پژمرده، میوهایی زیبا، شیرین و بی‌بدیل خلق می‌شود.
چگونه در درون موجودی، که غذای او گیاه و علوفه است، مایعی به نام شیر که سرشار از خیر خداوند است، تولید می‌شود و چگونه محل تولید آن از خون و سایر بافت‌ها تفکیک شده است.
دقت کنیم که چگونه مکانی خشک و بی‌آب و علف، مبدل به مکانی سر سبز و خوش آب و هوا می‌شود و یا بلعکس.
چگونه رودخانه‌ای به وجود می‌آید و جریانش تا سال‌ها ادامه می‌یابد و یا چگونه دریاچه‌ای خشک می‌گردد.
ببینیم و تعقل کنیم که چگونه آدم از نطفه خلق می‌شود. آیا این ما هستیم که او را خلق می‌کنیم و یا خداوند است که او را خلق می‌کند؟(58 واقعه)
به تکرار بی‌بدیل آفرینش فکر کنیم. اینکه چگونه خداوند رحمان و رحیم، نعمت و رحمتشان را استمرار می‌بخشند. هر چهار فصل سال با ویژگی‌های خاص خودش با میوه‌ها و آب و هوای مخصوص خود تکرار می‌شود.
هنوز آدم‌ها متولد می‌شوند، هنوز درخت‌ها بارور می‌شوند، هنوز دریا ها پر از آب هستند و صدای خروش رودخانه‌ها به گوش می‌رسد.
هنوز کوه‌ها پا برجا هستند و آدم‌ها را در طلب فتح به خود می‌خوانند!
این چند مثال، موضوعاتی است که با کمی فاصله گرفتن از محل سکونتمان، می‌توانیم آن‌ها را مشاهده کنیم. به اطرافمان دقیق‌تر نگاه کنیم: (قُلْ سيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ )

در ادامه این آیه ، خداوند از سرانجام آفریده شدگان سخن می‌گوید و می‌فرمایند که علاوه بر درک چگونگی خلقت، به پرورش آخرتشان نیز تعقل کنیم.

 ...ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ ...
سپس خداوند پرورش آخرت را ایجاد می‌کند ...


منظور از لغت «آخره» صرفاً «وعده‌گاه هستی» نیست! بلکه طرحی است که با تأخیر نسبت به زمان حال به مخلوقات خدا می‌رسد. درواقع منظور از تأخیر، زمان آینده است(مثل چند ثانیه، چند ساعت، چند روز و یا چند سال بعد) و وجود آخرۀ، یعنی حضور همیشگی یک مربی در کنار مخلوقاتش.

زمانیکه با نگاهی عمیق به پرورش هستی و آنچه در آن هست پی ببریم، به این نتیجه خواهیم رسید که خداوند تک تک لحظات آینده‌مان را پرورش خواهد داد و او به هر امری تواناست. ببینیم و درک کنیم که خداوند چگونه مراحل رشد یک شی و یا یک پدیده را رقم می‌زنند.
در زمانی کوتاه، جریان آرام هوا به طوفانی ویران‌گر، کوهی آرام به آتشفشانی هولناک، شهری ثروتمند به اثری مدفون شده و انسان زنده‌ای به تکه گوشتی بی‌جان  بدل می‌شود.
از تکرار آفرینش صحبت کردیم. تکرار به ما نشان می‌دهد که آنقدر خداوند به انسان‌ها نعمت بخشیده‌ است که در طی این سال‌ها با اینکه آن‌ها تکرار می‌شوند، انسان‌ها هنوز آن‌ها را تصدیق نکرده و پیام‌های نهفته‌ی خداوند در هستی را به شایستگی درک نکرده‌اند. در زمین، آنگونه که شایسته خلقت خداوند است، نگاه کنیم. حقِّ این نعمت را به جا نیاورده‌اند.
در اینجا این موضوع حائز اهمیت است که خداوند در قرآن کریم نحوه خلقت و دورنمای تعدادی از مخلوقات را برای ما ذکر کرده‌اند. این مثال‌های قرآنی هدایت و مصداق‌هایی از جانب خداوند هستند(بیش از نیاز و پیش از نیاز ما).


به طور مثال خداوند در آیه (7 نبا) می‌فرمایند که کوه‌ها را مانند میخ‌هایی بر روی زمین آفریده‌ایم و در آیه دیگر (5 قارعه) می‌فرمایند که کوه‌ها همانند پشم‌هایی حلاجی شده، خواهند شد!

این تمثیل‌ها در نگاه یک انسان، تناقضی بیش نیست. اما اگر هوشیار باشیم، می‌دانیم که «الله» قادر مطلق است. با این مثال به انتهای آیه 20 سوره عنکبوت نگاهی می‌اندازیم:


... إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (20 عنکبوت)
به درستیکه خداوند بر هر چیزی تواناست

 

وقتی برای گردش و کوهپیمایی به منطقه‌ای کوهستانی می‌رویم، به عظمت کوه‌های زنجیر شده، از منظر یافتن حقیقت، نگاهی بیاندازیم و از خودمان بپرسیم که آیا امکان دارد این کوه‌ها با چنین پایداری و عظمتی (که برای آدم‌ها نماد مقاوت و ایستادگی هستند) همانند «پشمی حلاجی شده» گردند و یا به حرکت درآیند؟!! تردید نکنیم و بگوییم: (آری، تصدیق می‌کنیم که ( إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ))

  

پرديس اعجاب انگيز

ایران

بورا بورا اقيانوس ابر ايران قله درفك

چشمه‌‌های

باداب سورت

دریاچه پنج رنگی گردنه‌های حیران سرو ابرکوه كوه‌هاي مريخي غار قوری قلعه

جزیره سوکوترا دریاچه زریوار

بهار در کردستان

دریاچه گهر
بزرگترین غار دنیا

درخت اکالیپتوس جنگل رقصان صخره ویو یخ‌های راه راه آبشار سميرم
تلاقی دو دریا غار چاله نخجیر درخت‌های بائوباب مثلث برمودا غار ایوب


در زمین سیر کنیم و ببینیم که خداوند در زمان‌های گذشته چه سرانجامی را برای اقوام گذشته قرار دادند. در اندیشه‌شان چه بود و چگونه زندگی می‌کردند.
اگر از بُعدی دیگر به لغت سیر نگاه کنیم، می‌بینیم که منظور از این ریشه، فقط سفر کردن نیست بلکه آمد و شدهای روزانه‌مان نیز در مفهوم سیر کردن جای دارد. گاهی از محل سکونتمان فاصله می‌گیریم، گاهی در همان محیط به مشاهده و تفکر می‌پردازیم.
در آیه زیر خداوند از انسان‌ها سوالی تأمل‌برانگیز می‌پرسند.

 

 أَ فَلَمْ يَسيرُوا فِي الْأَرْضِ  فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِها  أَوْ آذانٌ يَسْمَعُونَ بِها  فَإِنَّها لا تَعْمَى الْأَبْصارُ وَ لكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتي‏ فِي الصُّدُورِ (46حج)
آيا در زمين حركت نكردند تا باشد برای آن‌ها، ذهنی‌هایی که با آن تعقل کنند یا گوش‌هایی که با آن بشنوند؛ پس به درستیکه قوه‌های بصیرت (محل دیدن حقیقت) کور نمی‌شوند، بلکه ذهن‌هایی که در مغزها قرار دارند، کور می‌شوند. (خود آگاه یا ناخودآگاه نمی‌خواهند که ببینند)

 

خداوند در این آیه می‌فرمایند که در زمین سفر کنیم که در سیر کردن ذهن‌هایمان پرورش پیدا می‌کند و پیشرفتی در نحوه تعقلمان خواهد بود. و زمانیکه گیرنده‌های حسیمان تقویت شوند می‌توانیم هرچیزی را همانطور که هست احساس کنیم، نه بیشتر و نه کمتر. و اینگونه است که می‌توانیم، حقایق خلقت را درک کنیم.

پس آن‌هایی که در سفر به بلوغ رسیده‌اند، تجلی وعده خداوند را دیده‌اند.

 

در سفر خواجگی نکو ناید    که سفر خواجگی بپالاید
   اندرین پایگاه سر گردان     شد سفر بوتهٔ جوانمردان

سنایی

 

در این آیه خداوند می‌فرمایند که قوه‌ها و گیرنده‌های احساسی، تصاویر و صداها را دریافت می‌کنند امّا ذهن‌ها آن را درک نمی‌کنند؛ حقیقت موضوع را نمی‌فهمند و در نتیجه پیامی را که خداوند در آن سیر برایشان قرار داده است، دریافت نمی‌کنند. به قول آن ضرب المثل معروف: (از یک گوش می‌شنوند و از گوش دیگر بیرون می‌کنند).

این غفلت می‌تواند خودآگاه و یا ناخودآگاه باشد. اما انتخاب قرار گرفتن در این تحول با ماست؛ که آیا به آنچه دیده‌ایم، شنیده‌ایم و درکل به هر آن چیز که احساس کرده‌ایم، تعقل می‌کنیم یا خیر؟؟؟
خداوند می‌خواهد ما را به بلوغ فکری برساند و به ما نه تنها قوه احساس کردن می‌بخشند بلکه قوه درک و تحلیلش را نیز، خواهد بخشید. پس باید هوشیار و طالب باشیم. طالب درس‌ها و مفاهیمی که خداوند در لحظه برایمان قرار می‌دهند.
در سفرهایمان، در کنار تمام لذت‌ها و شادی‌هایمان، هوشیار و بیدار باشیم و آماده دریافت درسی الهی از جانب خداوندِ مهربان، که او رب العالمین است.
همانطور که گفتیم به چگونگی آفرینش خداوند فکر کنیم. دیده‌هایمان را با آیات قرآن تطبیق دهیم و مصداق گفته‌های خداوند را پیدا کنیم.
دقت کنیم که کدامیک از اسماء پر مسمای خداوند، مطابق پدیده‌های اطرافمان است.

 

چو با سرکه سازی، مشو شیر خوار         که با شیر سرکه بود ناگوار
مده تن به آسانی و لهو و ناز       سفر بین و اسباب رفتن بساز
به کار اندر آی این چه پژمردگیست       که پایان بیکاری افسردگیست

نظامی

 

یکی از نکاتی که قرآن کریم درباره سیر کردن به آن اشاره می‌کنند، سرانجام اقوام گذشته است.

 

وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ إِلاَّ رِجالاً نُوحي‏ إِلَيْهِمْ مِنْ أَهْلِ الْقُرى‏ أَ فَلَمْ يَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَدارُ الْآخِرَةِ خَيْرٌ لِلَّذينَ اتَّقَوْا أَ فَلا تَعْقِلُونَ (109يوسف)
و ما پيش از تو به رسالت نفرستاديم، مگر مردانى را از مردم قريه‏‌ها كه به آن‌ها وحى مى‏‌كرديم. آيا در روى زمين نمى‏‌گردند تا بنگرند كه پايان كار پيشينيانشان چه بوده است؟ و سراى آخرت برای تقوا پیشگان بهتر است، چرا نمى‏‌انديشيد؟

 

وجود آثار باستانی در جای جای جهان، حکمت و تدبیر خداوند است. امکانی است برای تفکر در آیات خداوند و تصدیق آنچه که خداوند از گذشته پیامش را به ما داده است.
یکی از نعمت‌های بزرگی که کشورمان، ایران داریم، وجود آثار باستانی و باقی مانده‌های اقوام گذشته و پیشینیانمان است.
در سفرهایمان از نزدیک آن‌ها را نگاه کنیم. از آن‌ها چه چیزی باقی مانده است؟ به جز شهرهایی ویران و مدفون شده و کتاب‌ها و لوح‌هایی که سرگذشتشان بر آن حک شده است. خداوند در قرآن به ما سفارش می‌کنند که در زمین سیر کنیم و دقت کنیم که آن‌ها چگونه می‌اندیشیدند و امروز از آن‌ها چه چیزی باقی‌ مانده است.
آیا آن‌ها به دنبال گسترش منفعت‌های مادی و ارزشمند دنیایی بودند و یا شناخت، درک هستی و رسیدن به آزادگی؟

اگر صالح بودن از آن‌ها چه ماند و اگر جاهل و تکذیب کننده از آن‌ها چه باقی ماند؟

آیا روشی از آن‌ها باقی مانده است که با گذشت این همه سال بتوان از آن‌ها بهره برد؟

آیا آن‌ها قدمی در شناخت خداوند برداشتند؟

سرگذشت پیامبران چه شد و قومشان با آن‌ها چه کرد؟

خداوند زمین را خالی از حجت نمی‌گذارد و می‌فرمانید که در هر قوم و قبیله‌ای، از همان مردمان، هم زبان و هم رنگشان، آدم‌هایی را برانگیخته است و به آن‌ها دانشی عطا فرموده تا حقایق هستی را به انسان‌ها یادآوری کنند و آن‌ها را از جهل و ندانستن رها سازند. فطرت الهیشان را بیدار، و صلح و اصلاح را از درون آن‌ها برانگیزند و آن‌ها را به تعقل مشتاق، و به حقیقت تشنه کنند، تا بجز «وعتصموا بحبل الله» با هیچ چیز دیگر سیراب نشوند.

 


انبیاء مدفون در ایران

شهر صد دروازه

دیدنی‌های اصفهان دیدنی‌های قزوین


ديدني‌هاي زنجان
عجیب‌ترین معابد دنیا
قونیه پایتخت معنوی ترکیه دیدنی‌های سمنان

 

گر صفت‌های مَلک را محرمی        چون ملک بی‌ماده و بی‌نر بیا
ور صفات دل گرفتی در سفر        همچو دل بی‌پا بیا، بی‌سر بیا

مولانا

 

أَ فَلَمْ يَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَ أَشَدَّ قُوَّةً وَ آثاراً فِي الْأَرْضِ فَما أَغْنى‏ عَنْهُمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ (82غافر)
آيا اين مردم در زمين سير نكردند تا ببينند عاقبت آن‌ها كه قبل از ايشان بودند چه شد؟ با اينكه تعدادشان بیشتر و نيرويشان قوى‏‌تر از اين‌ها بود و آثار بيشترى در زمين داشتند، آنچه بدست می‌آوردند بی‌نیازشان نکرد.

 

در زمین رفت و آمد کنیم و ببینیم که آن‌هایی که مرزهای سرزمینشان هر روز درحال گسترش بوده و از ما قوی‌تر و بیشتر بودند، کجا هستند. چقدر با معیارهای خداوند همراه بودند ویا چگونه خداوند را یاد می‌کردند و از همه مهم‌تر مرکز هدایت و کنترلشان چه بود؟
تعقل درباره چگونگی عاقبت گذشتگان و تطبیقش با عقاید و اندیشه‌هایشان، حقایق را بر ما روشن می‌سازد. خداوند به ما سفارش می‌کنند که در زمین سیر کنیم تا در نتیجه، آنقدر به اطمینانمان بر الله افزوده شود، که حتی قلیل بودنمان نیز، ما را به یاد دستان قدرتمند خدا بیاندازد. آن‌ها زیاد بودند، آن‌ها از نگاه زمینی قوی‌تر بودند اما معیارهای خداوند فراتر از این‌هاست.
در هستی و نیستی بی‌نیاز یکی است و او الله است (الله غنی). پس اگر آرزوی بی‌نیازی گذشتگانمان برآورده نشد، جای تأمل دارد که آن‌ها چگونه فکر می‌کردند و مرکز هدایت و کنترلشان چه بوده است. برای یافتن چگونگی زیستن شان در زمین سیر کنیم.
 


جهان گرد را در جهان تاختن     خوش آید سفر در سفر ساختن
به هر کشوری، دیدن آرایشی   به هر منزلی، کردن آسایشی
ز پوشیدگیها خبر داشتن   ز نادیدها، بهره برداشتن

نظامی


قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُروا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُكَذِّبينَ (137 العمران)
پيش از شما سنت‌هايى بوده است. پس بر روى زمين بگرديد و باد دقت نگاه کنید که نهایت کار تکذیب کنندگان چگونه بوده است.

 

در قرآن داستان قوم‌هایی نقل شده است که به تکذیب فرستاده خدا می‌پرداختند و نهایتاً در مقابل غضب خداوند مغلوب می‌شدند.

خداوند در آیات «137 آل عمران»، «11 الانعام» و  «36نحل» به ما سفارش می‌کنند که در زمین سیر کنیم و ببینیم آن‌هایی که خدا، رسول خدا و حقایق را  تکذیب کردند، چه چیزی برایشان باقی ماند و نتیجه عقایدشان چه شد؟   
در سفرهایمان دقت کنیم که گذشتگان چه چیزی را تکذیب می‌کردند، کذب خود را چگونه نشان می‌دادند و در کل علت تکذیبشان چه بوده است؟ آیا آن‌ها مصداق آیه (لا تَعْمَى الْأَبْصارُ وَ لكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتي‏ فِي الصُّدُورِ (46حج)) بودند؟


شهر دیدنی پترا

موزه طبیعی پُمپِی

بقایای بیشاپوردوازده تمدن ویران شده سلطان سبلان  هركولانيوم


در زمین سیر کنیم و دیده‌هایمان را با آیات خداوند تطبیق دهیم، تا نهایتاً دریابیم که این‌ها تماماً ابزارهایی برای تصدیق الله و اسماء پرمسمایشان است.
منظور از گذشتگان صرفاً آن‌هایی نیستند که در گذشته دور می‌زیستند بلکه اگر به کمی قبل‌تر برگردیم، بودند کسانی که مصداق مکذبین و تصدیق کنندگان باشند.
عدم شکرگزاری اقوام گذشته نشأت گرفته از تکذیبشان در مقیاس‌های کوچک و بزرگ بوده و هست. پیشینه شکرگزاری را در گذشتگانمان جستجو کنیم و به دنبال الگوهای جایگزین، برای این تفکرات تاریخ مصرف گذشته باشیم.
در سفرهایمان بدنبال الگوهای سازنده موفق و الهی نیز باشیم. آن‌ها هم تحت تاثیر خلقت خداوند بوده اند و شرایط رشد و تعالیشان را نیز، خداوند فراهم کرده و باز هم تصدیق کنیم که خداوند بر هر چیزی تواناست.
به خلقتِ همیشه در جریان خداوند، فکر کنیم و به خود یادآوری کنیم که پرورش، خلق آینده و جایگاه نهایی تمام هستی توسط خداوند صورت می‌گیرد.
در سفر خوب نگاه کنیم، خوب گوش کنیم و تفکر کردن را مسئولیتی عاشقانه، لذت بخش و با هیجان، از جانب خداوند بدانیم.
سفر کردن در کنار تمامی روش‌های خداوند، عاملی است برای به خودآیی آدم‌ها، تا بلکه نتیجه عمل خود را در چنین قالبی، پیش‌تر از موعد مقرر دیدند و راه حقیقت را در پیش گرفتند.

بزرگی می‌گفت: «سفر به انسان بندگی یاد می‌دهد و او را تسلیم می‌کند.»

 

در سفر خواجگی، نکو ناید          که سفر خواجگی بپالاید
اندرین پایگاه سر گردان        شد سفر بوتهٔ جوانمردان

سنایی


 امروزه به لطف خداوند، علاوه بر گسترش حمل و نقل، امکان دیدن انواع عکس‌ها، فیلم‌ها و دسترسی به گزارش گردش‌ها و سفرها و امکان‌های فراوان دیگری فراهم شده است تا در کنار سفرهای کوچک و بزرگمان از دیده‌ها، شنیده‌ها و تجارب سایرین بهره‌مند شویم و ما نیز با به اشتراک گذاشتن درس‌هایمان این هدایت را گسترش دهیم.

با دریافت اطلاعات سفرهای دیگران، نادیده خدا را تصدیق کنیم، نا دیده، اسماء پرمسمایش را ببینیم و نادیده شاکر باشیم که چنین نقطه‌ای در زمین هست و آدمیان می‌توانند به آنجا سفر کنند.

از سایت مهندسی تحول و تعالی کیمیا سپاسگزارم که از پیشروان گسترش فرهنگ سفر و معرفی مناطق، موجودات و در مجموع خلاقت خداوند می‌باشد.
از استاد عزیزم، جناب آقای مهندس سید هومن سادات کیایی بسیار سپاسگزارم که در کنار تمام بخش‌های پر از خیر این سایت، قسمتی را به گسترش تفکر سفر و یادآوری خلقت خداوند در سراسر جهان اختصاص داده‌اند. و همچنین از ایشان به خاطر تمام آموزه‌هایشان متشکرم.

متشکرم از همه‌ی عزیزانی که با ارسال اطلاعات این قسمت را به روز نگه‌می‌دارند.

روز گردشگری را به تمام شما دوستان عزیزم تبریک می‌گویم و سفرهایی در پناه امن خداوند برایتان آرزو می‌کنم.


بسیار سفر باید تا پخته شود خامی    صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی
سعدی    

 

گذشته! همین لحظه‌ای که گذشت.

آیا فهمیدی که چگونه زندگیت ادامه یافت؟

ساده بود؟ نه؟

اما همین لحظه، حداقل یک نفر از تنش جدا شد و سفرش را آغاز کرد.

فقط خدا می‌داند که او حقیقت را یافت یا خیر.

پس خوب نگاه کن، خوب گوش کن، و فکر کن؛ به او که تو را زنده نگاه داشت، زنده نگاه داشت تا بیاندیشی.

به خاطر آن لحظه که از تردید به اطمینان هجرت کنی، درک خلقت امروز، ما را به آفرینش گذشته آگاه می‌کند و شناخت قدرت خالق در خلقت گذشته، ما را به حکمتِ خلقت در  آینده آگاه می‌کند.
 

نویسنده: بابک بیوک افشاری(دانش آموخته‌ دوره‌های مهندسی تحول و تعالی و عضو همگام با تعالی)

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠٢:٤٩ - پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩١

کُد مطلب: ٤٦٣٠  -  تعداد نمایش مطلب: 3085

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
فرشاد دواني
1393/01/06 11:37
0
0
به نام خدای مهربان . سلام. قدر دان عنایتی که خدای کریم به شکل بهره مندی از سایت ارزشمند مهندسی تحول و تعالی داشته هستم. متشکرم از بابک عزیز برای این مقاله ارزشمند که تحقیقات و نوشتن مطالب از گوشه و کنار جهان و با تحقیق در رابطه با آیات قرآن این گرد آوری را انجام داد تا چون منی به درک بیشتری از فلسفه سفر، دیدن آثار باستانی ، زندگی گذشتگان و حرکت درست و ادامه صحیح تر با استفاده از تکنیک های شکر گزاری و یاد آوری و البته تصدیق قدرت و عظمت خداوند ، غنی بودن و حمایت او، داشته باشم. بابک عزیز درود خداوند بر تو. قدر دانم از خدای کریم که در این مقطع زمانی به واسطه نرم فزار ارزشمند و کاربردی وان نت، سبب شد تا دوباره به این مقاله برگردم و نتایج ارزنده ای متناسب با این دوران داشته باشم. خدایا شکرت.
کاربر مهمان
1391/10/13 6:26
0
0
سلام بابک عزیز مرسی پسرم از نوشته‌های زیبایت واقعاً لذت بردم مخصوصاً با آیات و عکس‌های زیبایی که تهیه کردی خداوند چنین شاگردانی را در پناه خودش پرورش داده و ما در هر حال باید یاد بگیریم و عمل کنیم متشکرم از مقاله بسیار زیبایت در پناه الله می‌بینمت-اذر کیانپور
منير نامور
1391/07/19 9:16
0
0
خدای مهربانم سلام .درود الله بر تمامی رسولان خدا بابک عزیزم پسر گلم گل کاشتی احسن بر وجودت بر دانشت خدا را شکر می‌کنم که اینقدر رشد کرده‌ای و تبریک می‌گویم به این همه دانش که اندوخته‌ای انشاالله روز به روز شاهد موفقیت و رشد بیشتری را در تو ببینم و متشکرم از مطالب بسیار ارزشمند که از آثارش پیداست که خیلی روی آن کار کرده‌ای. بسیار متشکرم و امیدوارم من هم بتوانم از این همه آیات الله درس بگیرم و عمل کنم خدایا کمک کن تا عامل شوم. مرسی عالی بود
کاربر مهمان
1391/07/16 8:20
0
0
سلام . مرسی بابک جان . از اینکه وقت گذاشتی و بامطالعه زیاد و جاری کردن رحمتت این مقاله زیبا را نوشتی متشکرم مخصوصا که با آیاتی از قرآن است . عکسهایی که تهیه کردی خیلی جالی و دیدنی هستند . انشاالله از این به بعد وقت می زارم و به توصیه خداوند عمل می کنم . مرسی از یادآوری خوبت .پروین باباچاهی
عاطفه نوروری
1391/07/16 0:58
0
0
سلام به بابك عزيز. خداوكيلى تا وسطاى متن فكر مي‌كردم نوشته استاد رو مي‌خونم بعدش مراجعه كردم به نويسنده حيرت كردم با خودم گفتم الله اكبر بله ديگه تو بنده اين خداى بزرگى و شاگرد اون استاد بزرگ. بايدم اينقدر خوب بنويسى. از همه مهمتر اينكه خيلى به فكر عامل بودن هستى. از انگيزه بسيار قوى كه براى سفرهاى جالب برام ايجاد كردى ازت متشكرم.
اميرعلي مجيدي
1391/07/15 13:57
0
0
سلام بابک جان انشا الله که همواره گشیش‌های الهی در زندگیت جاری باشه ممنون از مقاله‌ای که نوشتی امشا الله با مطالعه صحیح و گرفتن درس‌ها و پیام‌های ارزشمند ان شکر گزار صحیح عشقی که جاری کردی باشم
کاربر مهمان
1391/07/11 11:45
0
0
سلام بابی ، بقول یک بزرگی که می گفت توی سفر قدم اول خیلی مهمه ... واقعا هر چقدر در سفر چشم ها و ذهن هامون باز تر باشه بیشتر درک می کنیم ، در این چند سال اخیر که سفر های طول و درازی به جاهای مختلف ایران داشتم از نزدیک شاهد دیدنی های عجیب و نشانه های ریز و درشت بودم و الان که بهشون فکر می کنم خیلی خوشحالم که در اون لحظه اونجا بودم واز خدا می خوام که توفیق دیدنشو به همه بده . مطلب مفید و دلنشینی نوشتی به امید مسافرت های بعدی .مازیار
مينا پورحسين
1391/07/10 22:57
0
0
بابك عزيزم، از اينكه چنين مطلب پر بار و پر نوري را از قلم روانت خواندم بسيار خوشحالم. بسيار سودمند و پر از درس‌و يادآوري بود. بسيار رسا بود. خدا را شكر مي‌كنم كه شما با مطالعه‌ي آيات الهي توانستي به چنين درك و نكات مهمي دست پيدا كني و از شما ممنونم كه اين نكات را در قالب اين مطلب براي ما نوشتي. تصديق مي‌كنم كه خداوند قادر مطلق است و هر وعده‌اي در قرآن فرموده، قطعاً محقق خواهد كرد. تصديق مني‌كنم كه در سفر كردن، براي آدم‌ها درس‌ها و پيام‌هاي الهي بسيار زيادي هست و خداوند را شكر مي‌كنم كه امروزه مي‌توان به كمك كامپيوتر و اينترنت و عكس و فيلم و... هم سفر كرد و حتماً لازم نيست كه حضوري به كشورهاي مختلف سفر كرد و درس گرفت؛ زيرا براي كسي كه طالب است، صرفِ حضور فيزيكي در جايي، پند آموز نيست و حتي با شنيدن از آن مناطق هم گويي به آنجا سفر كرده و درس و پيام را مي‌گيرد. خدا را شكر مي‌كنم كه امروزه از كشوري به كشوري ديگر و از قاره‌اي به قاره‌ي ديگر سفر كردن چنر ساعت كوتاه بيشتر طول نمي‌كشد و اينها همه الطاف خداوند است بر ما آدم‌ها و زميني‌ها؛ إن شاء الله كه لايق و عبرت گير باشيم و دريچه‌هاي ذهن‌هايمان را باز كنيم به پيام‌هاي الهي‌اي كه در سفرهاي كوتاه و بلندمان به ما مي‌رسد. باز هم از بابك عزيزم به خاطر اين مطلب آموزنده و ياد‌آود ممنونم. إن شاء الله ذهنت هميشه به پيام ها و نشانه‌هاي الهي باز و گيرا باشد. آمين
رضا یارلو
1391/07/09 1:2
0
0
سلام بابک جان عالی بود داداش متشکرم ازت معلومه زمان گذاشتی براش به همین مناسبت به فکرم زد یکی از سفرهای زندگیمو و درسهایی که ازش گرفتم رو انتخاب کنم و بنویسم انشالله که خدا کمکم کنه و بنویسمش... متشکرم ازت خوش باشی
کاربر مهمان
1391/07/08 19:58
0
0
very gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood
معصومه آوريده
1391/07/07 12:3
0
0
به نام خداوند خالق. سلام بابک عزیز. بسیار ارزشمند است که در روزگاری که بسیاری از مردم از سفر به عنان وسیله ای برای خودنمایی و تظاهر استفاده می کنند و در سفر فقط به ابعاد تفریحی و تجاری آن اکتفا می کنند، دوستی دارم که این نعمت الهی را از دیدگاه قرآن می سنجد و نتیجه تحقیقش را با ما در میان می گزارد. بابک عزیز سپاسگزارم.
کتایون محرمی
1391/07/06 14:30
0
0
سلام،بابک عزیز!از اینکه مقالت رو توی سایت دیدم و خواندم خیلی خوشحال شدم،معلومه که حسابی از عمق وجودت حسش کردی و درکش کردی،امیدوارم همیشه هر جا هستی لحظاتی سرشار از دیدن و تصدیق حقیقت داشته باشی و ایات قرآن رو لحظه به لحظه از عمق وجودت درک کنی و با نوشته هات ،تصدیق هاتو منتشر کنی برادر عزیز!آفرین به تو....
مهرنوش بيوك افشاري
1391/07/06 9:14
0
0
سلام و درود خدای عاشق و مهربون به بابک عزیزم. گل کاشتی داداشی:) خیلی شارکریم;) از اینکه آیات قرآن رو در این موضوع بررسی کردی و این مطلب ارزشمند رو نوشتی خیلی متشکرم. بابا تو دیگه کی هستی؟ قلمت پر نور و ذهنت پویاتر باشه ان‌شا الله
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
سه شنبه ٠٦ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  262499
کل بازدیدکنندکان:   6191966
بازدیدکنندگان امروز:  1206
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  5
زمان بارگزاری صفحه: 0/3437 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما