ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > نمایش مقالات همیشه با انگیزه باش تا به خواسته‌هایت برسی

نقش انگـیزه در مسیرِ هـدف

کُد مطلب: ٥٣٨٧

تعداد نمایش مطلب: 2203

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠١:٢٤ شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٢

شادی

   

انگیزه یعنی ذوق وشوق و نیروی قوی که باعث می‌شود ما با اقدامتان به هدف برسیم.

عدم انگیزه و ذوق وشوق دو عامل عمده ناکامی در زندگی می‌باشد. اگر شما هم جزو افراد بی تفاوت باشی که زمین و زمان را ملامت می‌کنند؛ و مرتب هم برای هر چیزی هزار عذر و بهانه می‌آورند؛ مطمئن باشید که پنجره ناکامی را در زندگی گشوده‌اید.

از طرفی انگیزه به ما انرژی می‌دهد و باعث می‌شود که مثبت‌نگر باشیم و هر اقدامی را تا آخر دنبال کنیم و به آسانی نا امید نشوی.

عدم انگیزه می‌تواند در هر مکانی مانند خانه، محیط کار و روابط و در دنبال کردن اهداف خود را نشان دهد.
که در نهایت به بی‌تفاوتی و غم و غصه و عدم رضایت منجر می‌شود.

انگیزه و اهداف
زمانی که تصمیم بگیریم زندگی سالم و مطابق با الگوی الهی را دنبال کنیم؛ تعیین هدف و پیشرفت در آن؛ چیزی فراتر از قصد و نیت ما خواهد بود.

به عنوان مثال: صرفاً نیت این که دلت می‌خواهد وزن کم کنی و در رابطه باغذاخوردن تجدید نظر کنی؛ کافی نیست. باید با انگیزه این کار را انجام دهی. انگیزه یعنی برانگیختن مجرای انرژیکی اقدام در جهت هدفی ویژه.

در این مسیر خواسته‌ات باید کاملا شفاف باشد و با تلاش و صبوری در این راستا گام برداری. باید روش تعیین هدف را بلد باشی. این روش مهارتی قدرتمند است. چون مسیرت را مشخص می‌کند و تو هم انرژی و توان خود را روی هدفی والا متمرکز می‌کنی.

در برابر تعهدات جدی باش
ضرب المثلی است که می‌گوید:«تو فقط می‌توانی در برابر تعهدات خودت جدی باشی نه در برابر تعهدات مردم.»

در واقع تمام رهبران بزرگ سعی می‌کنند افرادی دلسوز باشند و احساسات زیردستان خود را درک کنند.

آن‌ها حاضر نیستند که عواطف و شخصیت دیگران را تحت سلطه خود در بگیرند. در عوض در قبال اجرای تعهدات خود، تلاش می‌کنند که مردم را تحریک کنند تا با ذوق و شوق و انگیزه؛ کارهای مورد نظرشان را به بهترین وجهی انجام دهند.

این قضیه هم برای با انگیزه شدن امری مهم است.

ما هم باید اهدافمان را عاقلانه تعیین کنیم و با ذوق و شوق و انگیزه برای اجرای آن گام برداریم. در برابر تصمیمات خود متعهد باشیم و سپس از خود سوال کنیم: «آیا برای انجام این تعهد می‌توانم روی خودم حساب کنم؟» اگر جوابت مثبت باشد در این صورت خاطر جمع باش که می‌توانی تعهداتت را به خوبی انجام دهی. وقتی هم رو به جلو حرکت می‌کنی و با موانعی مواجه می‌شوی؛ بدون اینکه از لحاظ روحی لطمه‌ای بخوری؛ می‌توانی خود را از شر آن موانع خلاص کنی.

 


موفقیت را تجسم کن
به جای اینکه مدام در حال استرس؛ نگرانی و دلشوره باشیم؛ می‌توانیم هر روز دقایقی را به تجسم زندگی جدیدی که می‌خواهیم سپری کنیم. حس کنیم به زندگی مورد نظرت رسیده‌ایم.

به عنوان مثال:«وزن کم کردن ایده مهیجی نیست. اگر در هر حال مجسم کنیم که به وزن ایده‌آل خود رسیده‌ایم وهم اکنون لباسی را که همیشه دلمان می‌خواست بپوشی؛ ولی به خاطرچاقی مناسب تو نبود ؛ پوشیده ای. تجسم کن که بدنی سالم و فعال داری . هر روز چند دقیقه ای از وقتت را به بال و پردادن رویاها و خواسته هایت سپری کن. ذوق و شوق حاصل از آن را با تمام وجود احساس کن. سر زندگی و امید ؛ باعث می شود که گام بعدی را با اعتماد به نفس بیشتری برداری.

اقدام روزانه
تو باید اهدافت را از سوی جنبه تفکری به سوی جنبه اقدامی حرکت دهی. اقدام روزانه سبب می‌شود رویاهایت به حقیقت بپیوندد. لازم نیست اقدامات روزانه‌ات خیلی مهم و چشمگیر باشد. دنباله رو شم و شهود و ندای درونی ات باش و گام‌هایی را که از ته دلت می‌دانی اصولی و درست است بردار. چون ارزش دارد که از خودت مایه بگذاری. در روند اقدامی اهداف؛ بدون شک انگیزه‌ات هم بیشتر می‌شود.

 

 

موفقیت‌های مکرر «حتی موفقیت‌های کوچک»، باعث افزایش انگیزه می‌شود.
هلن کلر می‌گوید:«بدون امید و اعتماد به نفس نمی‌توان کاری انجام داد
هر روز چند دقیقه‌ای را برای لیست کردن موفقیت‌هایت سپری کن. بدون توجه به جزئی یا مهم بودن موفقیت‌ها برای آن‌ها سیستم ردیابی و پیگیری تهیه کن. برای هر گامی که به سوی تکمیل موفقیت و اهداف بر می داری به خودت پاداش بده. سپس در مقابل آن علامت بزن که از رده خارج شده است. همین احساس رضایت نقشی اساسی در کامیابی تو دارد و اعتماد به نفس تو بیشتر تقویت می‌شود. موفقیت مکرر در فعالیتی بخصوص به تو انگیزه می‌دهند که گهگداری همین عمل را تکرار کنی.

خودت را مورد لطف و مرحمت قرار بده
تشویق و انگیزه را جایگزین انتقاد از خودت بکن. همان طور که به راحتی دیگران را در زندگی تشویق می‌کنی و روحیه‌شان را بالا می‌بری؛ همین کار را هم در حق خودت انجام بده. به عنوان مثال:وقتی کودکی در حال درست کردن پازل است و از پیدا کردن قطعه‌ای از آن و سرجای خود قراردادن نا امید می‌شود؛ به جای این که او را به باد انتقاد بگیری و پازل او را به هم بزنی؛ کمکش می‌کنی.

این لطف را هم در حق خودت انجام بده. زمانی که اوضاع بر وفق مراد نیست؛ به جای نکوهش؛ به خودت امیدواری و انگیزه بده. و موفقیت را حق مسلم خود بدان.

خودت را باور داشته باش
خود باوری باعث می‌شود که زودتر به اهدافت برسی. باور یعنی احساس قطعیت و یقین کردن. درست مثل این می‌ماند که بدانی خورشید دوباره از مشرق طلوع می‌کند. تو هرگز نگران نیستی که آیا خورشید طلوع می‌کند یا نه.
خودباوری یعنی که تمام افکار و انرژی خود را روی رسیدن به خواسته‌هایت متمرکز کنی. تو باید با رویاهای خود انس و الفت بگیری. هر چند که خواسته‌ات هنوز قطعی نشده است. وقتی اعتماد به نفس تو قوی باشد اوقات بیشتری را روی مواردی که برایت مهمتر هستند؛ سپری می‌کنی. در نتیجه حاصل آن را که موفقیت حتمی است خواهی دید.

منبع: اینترنت
معرفی: رضا یارلو

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠١:٢٤ - شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٢

کُد مطلب: ٥٣٨٧  -  تعداد نمایش مطلب: 2203

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
نسرين عطاري
1393/02/29 10:14
0
0
سلام و درود خداوند بر آقای یارلو. ممنون از انتخاب و ارسال این مطلب مهم و ارزشمند. ممنون از نویسنده محترمش که نکات بسیار مهم و کاربردی و انگیزه دهنده ای رو عنوان کردند. ممنون از آقای دوانی برای کامنت خوبشون. از خواندن این مطالب و یادآوری نکات بیان شده بسیار لذت بردم .سپاسگزارم
زهرا اکبری
1393/02/15 3:1
0
0
سلام ،ممنونم از آقای یارلو برای مطلب ارسالیشون ،که نکته های کاربردی خوبی رو یادآوری میکنه .خدا رو شکر برای خوندن این مطلب در این بخش
ناهيد خداياري
1392/11/12 14:43
0
0
سلام. خیلی متشکرم از نویسنده این مطلب وخیلی متشکرم ازاقای یارلو که این مطلب ارزشمند را انتخاب وارسال نمودند.از سایت کیمیاگری خیلی خوب نورانی ، متشکرم که همیشه مطالب مهمی دارد و یاداوری میکند. به راستی موفقیت های مکرر حتی موفقیت های کوچک که انها را با مرور های مرتب، به یاد می اوریم و سپاسگزاری میکنیم و خوشحالی را ابراز میکنیم، باعث افزایش انگیزه و عزت نفس میشوند.
فرشاد دواني
1392/11/12 9:29
0
0
سلام، خیل لذت بخش بود خواندن این مطالب انرژی بخش؛ قدر دان آقا رضای یارلو هستم که این مطالب با حال و کلیدی را برامون ارسال میکنه و متشکرم از شوخ طبعی که داره و لطف و مرحمت هایی که برام جاری کرده. قدر دانم برای اینکه یاد آوری شد بهم که :‌همیشه با انگیزه باشم تا به خواسته ام برسم پس امرو انگیزه دار را انجام میدهم تا بر احساس خوب در مسیر هدفم باقی بمانم، تلاش میکنم در مسیر اجرای تعهداتم جدی تر باشم و دقیق تر عمل کنم، تجسم و تخیل را برای موفقیت بیشتر انجام میدهم و مرور میکنم، برای اقدام روزانه تلاش میکنم که گام هایی که از ته دل درست میدانم را روزانه بردارم و درونم اطمینان کنم،در کشف موفقیت های خود برای انگیزه بیشتر و خوشحالیم تلاش میکنم و به خودم یاد آور میشوم، خودم را با ان موفقیت ها تشویق میکنم و رفتار اشتباهم را به یاری خداوند،دیده و اصلاح میکنم، همانطور که یقین دارم خورشید ازشرق طلوع میکند و نگران نیستم به خودم نیز یقین دارم که توانمندم و با تلاش و همت و البته یاری خداوند به اهدافم نزدیک شده و میرسم. من لایق بهره مندی ز نعمت های نا محدود مشهود نا مشهود زندگی هستم، باور و یقین دارم که خداوند رزاق است و از دریچه رحمتش با ما ارتباط دارد. متشکرم رضای عزیز که این مفاهیم را در درون زنده کردی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  95709
کل بازدیدکنندکان:   6189307
بازدیدکنندگان امروز:  286
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  24
زمان بارگزاری صفحه: 0/2656 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما