ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > مطالب آموزشی با نحوه کار و معنی «پادکست» آشنا شوید

آشــنــایـی بــا پــادکــســت

کُد مطلب: ٥٣٢٠

تعداد نمایش مطلب: 1539

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠٨:٤٢ پنج شنبه ٢٦ دی ١٣٩٢

پادکست

   

 

پادکست تکنولوژی تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت است. به وسیله پادکست می‌توان صدای خود را در اینترنت منتشر کرد و می‌تواند یک رادیو آماتوری شخصی باشد.
 
درواقع پادکست انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های صوتی دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کننده‌ی موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. واژه پادکست از طرف لغت‌نامه آمریکایی «آکسفورد» به عنوان واژه سال انتخاب شد.

این لغت نامه، پادکست را اینطور معرفی کرده است: «برنامه‌ای رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود.»

پادکست یا پادپخش یکی از روش‌های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه آوایی است که توسط کاربران معمولاً روی یک پخش کننده موسیقی دیجیتال و عموماً یک آی‌پاد به شکل یک فایل صوتی ساخته شده، با استفاده از اینترنت روی رایانه‌های خانگی و یا پخش کننده‌های دیجیتال پیاده می‌شود.

 

معادل فارسی پادکست

واژهء پادکست (podcast) ترکیبی از کلمات broadcast و iPod می‌باشد و به وبلاگ یا سایتی اطلاق می‌گردد که پست‌ها (یا برنامه‌های) خود را به شکل فایل‌های صوتی در قالب های mp3 و یا wma جهت شنیدن و یا دانلود کردن در دسترس شنوندگان قرار می‌دهد.

از جمله معادل‌های پیشنهاد شده برای پادکست در فارسی «پادپخش» است که ترکیب کلمات آی پاد و پخش به عنوان معادل کست است و ترکیب یک لغت فارسی وانگلیسی است. واژه‌های وبلاگ صوتی، رادیو اینترنتی و رادیونت هم ازجمله لغات پیشنهادی برای معادل پادکست است که هنوز در مورد هیچکدام اجماع وجود ندارد.

معرفی پادکست
پادکست از پیشرفته‌ترین و جدیدترین سامانه‌های ارتباطی است و روشی برای انتشار محتوای الکترونیکی به وسیله صدا که کاربران از طریق آن می‌توانند ساخته‌های صوتی و کلامی خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتی هم یاد می‌شود و به زبان ساده‌تر  تکنولوژی‌ای برای انتشار صوت بر روی شبکه اینترنت است. پادکست یک فایل چند رسانه‌ای است که با استفاده از فیدهای عمومی برای پخش صدا بر روی کامپیوترهای شخصی وموبایل، بر روی اینترنت فرستاده می‌شود.

پادکست‌ها نیز مانند وبلاگ‌ها دارای موضوعات مختلفی هستند. ورزشی، علمی، تاریخی، طنز، خبری و غیره.

چیزی که در مورد پادکست‌ها جالب است حالت صوتی آن‌ها است که علاوه بر دارابودن جذابیت شنیداری شما را قادر می‌سازد تا آن را روی کامپیوتر خود دانلود کنید و بعداً آن را روی PC و یا MP3-player خود گوش کنید. وقتی شما صدای شخص گوینده را به جای فونت‌های کامپیوتر می‌شنوید، حس نزدیک‌تری نسبت به گوینده پادکست دارید که در متون یک وبلاگ به راحتی حس نمی‌شود. همین موضوع باعث رشد سرویس‌های بزرگی شده است که به شما پادکست رایگان می‌دهند.

 


همان طور که می‌دانیم اصطلاح پادکست مانند کلمه «رادیو» می‌تواند هم به معنای محتوا و هم به معنای شیوه ارائه باشد. تولیدکننده پادکست اغلب پادکستر (podcaster) نامیده می‌شود. گرچه وب‌سایت‌های پادکسترها ممکن است دانلود مستقیم یا جریان‌یافتن‌(streaming) محتوای خود را هم عرضه کنند، پادکست از سایر فرمت‌های صدای دیجیتال با قابلیت آن برای دانلود شدن خودکار با استفاده از نرم‌افزاری که توانایی خواندن فید‌هایی مانند RSS یا Atom را دارد، مشخص می‌شود.

پادکست از پیشرفته‌ترین و جدیدترین سامانه‌های ارتباطی است و روشی برای انتشار محتوای الکترونیکی به وسیله صدا که کاربران از طریق آن می‌توانند ساخته‌های صوتی و کلامی خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتی هم یاد می‌شود و به زبان ساده‌تر تکنولوژی‌ای برای انتشار صوت بر روی شبکه اینترنت است.

در ابتدا مقصود از پادکست‌کردن امکان دادن به افراد برای پخش «شوهای رادیویی» خودشان بود، اما این وسیله به سرعت به شیوه‌‌های بسیار گوناگونی از جمله پخش درس‌های مدرسه، اعلان تورهای رسمی و غیر رسمی موزه‌ها، فرستادن اعلان‌های کنفرانس‌ها و حتی پخش پیام‌های ایمنی عمومی پلیس بدل شده است.

 


پادکستینگ یک روش ارائه محتوا در اینترنت است که بر مبنای فایل‌های صوتی کار می‌کند. مانند سایر روش‌های ارائه اطلاعات به صورت فایل‌های صوتی مثل Radio Broadcasting و Online Audio/Video streaming که بر اساس ارسال فایل‌های صوتی کار می‌کنند، روش پاد کستینگ نیز اساسا شبیه همین روش‌ها است ولی چند تفاوت عمده و متمایز کننده دارد:

 
پاد کستینگ بر خلاف سایر روش‌های ارائه محتوای صوتی که به روش Push Technology کار می‌کنند، بر اساس روش Pull Technology است. یعنی، در این روش، مصرف کننده بر اساس تقاضای مشخص خود، به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمی‌شود بلکه او آن‌ها را بر اساس نیاز خود تحویل می‌گیرد.

در این روش، امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدوده خاص از محتوا و سایر کنترل‌ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد می تواند محتوا را گوش دهد در حالی که در رادیو اینترنتی، چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد.

 
در این روش، نیازی به مراجعه به وب سایت های مختلف برای دسترسی به انواع محتویات نیست و با تنظیم نرم افزار، کپی محتوا به دستگاه پخش آن بطور اتوماتیک انجام شده و کاربر همیشه آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه پخش مختوای صوتی خود خواهد داشت.

 


چگونه به پادکست ها دسترسی پیدا کنیم؟

برای استفاده از پادکست‌های موجود در اینترنت نرم افزار جمع آوری پاد کست‌ها را که بر اساس فناوری RSS 2.0 کار می‌کند در کامپیوتر خود نصب کنید.

هدف از تهیه «پادکست»، تهیه محتوای شنیداری از مقالات و محتوای فارسی در ارتباط با فناوری اطلاعات و ارتباطات است که اقشار نابینا و کم بینا نیز از این محتوا بتوانند استفاده کنند.

البته استفاده و مزایای پادکستینگ بسیار گسترده است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

1-
ایستگاه‌های رادیوی اینترنتی شخصی

2-
آموزش الکترونیکی

3-
کتاب خوانی

4-
شعر و شاعری

5-
پخش موسیقی

6-
تبلیغات خدمات و محصولات

7-
ارتباطات مردمی و روابط عمومی

8-
گزارش گری

9-
تفریح و سرگرمی -لطیفه، فال، مسابقه ...

10-
موارد استفاده کودکان  

 

 


 
چگونه به یک پادکست گوش کنیم؟

اگر سایت مورد نظر لینک مستقیم به فایل mp3 بدهد که فقط لازم است روی لینک کلیک کنید. اگر سایت آدرس پادکست را داده، شما برای گوش دادن به پادکست به یک نرم‌افزار نیاز دارید که ما آنرا پادکِش (PodCatch)می‌نامیم. ما نرم‌افزار ipodder را پیشنهاد می‌کنیم. بعد از نصب این نرم‌افزار می‌توانید آدرس هر پادکست را در آن وارد کنید و این نرم‌افزار برنامه‌های رادیویی آن پادکست‌ها را بطور اتوماتیک دریافت خواهدکرد.

منبع: سایت تبیان
معرفی: مهرنوش بیوک افشاری

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠٨:٤٢ - پنج شنبه ٢٦ دی ١٣٩٢

کُد مطلب: ٥٣٢٠  -  تعداد نمایش مطلب: 1539

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
احمد ابراهيمي
1392/10/29 0:26
0
0
متشکر از مطلب جالبتون ،خدارو شکر میکنم برای این همه امکانات و تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته و مبتکرین آن که منجر به بهرهمندی ما از نعمت رادیویی همگام آنلاین و آموزه های مربی عزیزمون شده.
فرشاد دواني
1392/10/27 21:47
0
0
سلام . خدا را شکر که از این طریق بسیاری از آموزش ها و امکانات ما بیشتر شده و میتونیم هر جایی از کره زمین که باشیم با چند کلیک کردن ساده مطالب ارزشمندی را که دوستداریم مثل مطالب کانون مهندسین تحول و تعالی را گوش کنیم و اینطوری خیلی فاصله های زمانی و مکانی کوتاه شده همیشه میشه با وصل بودن به نعمت ارزشمند اینترنت از آن بهره مند بود. متشکرم از اینکه اطلاعاتی بیشتر در اختیارمان قرار دادید.
ناهيد خداياري
1392/10/26 16:4
0
0
سلام. خداراخیلی شکر میکنم ازاین همه تکنولوژی های مختلفی که ساخته میشوند که انشا الله به صورت سازنده و مفیدی مورد استفاده قرار گیرند. متشکرم از سایت تبیان و خانم بیوک افشاری برای معرفی این خبر خوب. متشکرم از سایت کیمیا گری که مطالب ارزشمند را معرفی مینماید. خدا قوت به همگی شما خوبان جهان.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
سه شنبه ٠٦ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  140102
کل بازدیدکنندکان:   6192037
بازدیدکنندگان امروز:  1277
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  7
زمان بارگزاری صفحه: 0/2813 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما