ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > مطالب آموزشی اهمیت گل آرایی در رشته باغبانی و مهندسی فضای سبز

نــکــاتـی از هـنـر «گل‌آرایی»

کُد مطلب: ٥١٨١

تعداد نمایش مطلب: 7145

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠١:٠٥ پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٢

گل آرایی

   

بسم الله الرحمن الرحیم

هوالطیف


کارکرد خاک گل روییدن است                کار گل زیبایی و بوییدن است
چون تو می بینی گلی خوشبوی و پاک           هان مشو غافل ز نقش آب و خاک

درک زبان گل‌ها و همنشینی با آن‌ها از دیر باز تاکنون الهام بخش شعرا و هنرمندان ما بوده و هست.

از مظاهر و جلوه‌های این همنشینی درخانه‌ها، گلدان‌های شمعدانی، عطر یاس و گل محمدی و نیز نقش گل و گیاه در فرش‌ها، نقاشی‌ها و کاشیکاری‌های ما می‌باشد.

فرش‌های پر از گل کرمان گویای این واقعیت است که هنرمندان ما به درستی نیاز کویر نشینان را به گل و گیاه دریافته بودند و با پر رنگ کردن این نقش‌ها سعی در جبران بی‌مهری طبیعت در این مناطق را داشتند.

گل آرایی که امروزه یک هنر تزئینی به شمار می‌آید، به معنای قرار دادن گل‌ها، شاخه‌ها، برگ‌ها و سایر عناصر تزئینی در کنار یکدیگر است.

به نظر می‌رسد که گل‌ها زیبایی خود را آسان عرضه می‌کنند ولی این زیبایی وقتی در کنار گل‌های دیگر به تکامل می‌رسد که هنر و تکنیک درکنار هم، با عشق به طبیعت آمیخته شده باشند و آنگاه یک دسته گل می‌تواند بیانگر یک احساس لطیف باشد که هر کدام از اجزای آن به منظور خاصی بکار رفته باشد.

 


لازمه درک هنر گل آرایی و ساخت مجموعه‌های زیبا و دلنشین علاقه ویژه نسبت به طبیعت می‌باشد تا بتوان به بهترین نحو زیبایی گل‌ها را نمایان ساخت، به آن‌ها زندگی بخشید و از آن‌ها آرامش گرفت.

 

تاریخچه گل‌آرایی:‌
در میان کهن‌ترین ظروف کشف شده از مصر، یونان و ایران، گلدان‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند و گویای این واقعیت هستند که بشر از دیر باز علاقه داشته گل‌ها را به صورت گروهی و در گلدان و در نزدیک‌ترین فاصله به خود یعنی خانه داشته باشد.

قبل از قرن ششم میلادی قراردادن گل‌ها و شاخه‌ها به شکل گروهی و در طرفین محراب معابد بودایی در هند، چین و ژاپن رواج داشت.

اما این ژاپنی‌ها بودند که اولین بار از حدود قرن ششم میلادی ضمن آموزش الفبای این هنر آموختند که وقتی از بیان یک احساس لطیف عاجز ماندید آن را با گل‌ها بیان کنید.

آن‌ها با کلاسیک کردن این هنر و آمیختن آن با انگیزه‌های فرهنگی خود، هنر گل آرایی را در تاریخ به نام خود به ثبت رساندند.
از آنجائیکه ملکه ویکتوریا، پادشاه انگلستان به این هنر اهمیت زیادی می‌داد در زمان او مدارس زیادی در این کشور به تدریس گل‌آرایی و آموزش گل کاری پرداختند و به این جهت این هنر در اروپا به نام هنر ویکتوریا شناخته می‌شود.

 

 

حافظ شاعر و عارف پرآوازه خاور زمین در صدها سال پیش، زیباترین و کامل‌ترین گنجینه راز و رمز و زبان گل‌ها را به جهانیان عرضه نمود. قبل و بعد از او نیز شاعران، نقاشان و طراحان و باغبان‌های چیره دست ایران به بهانه‌های مختلف شکل‌های معنوی، تصویری و طبیعی گل‌ها را از خود به یادگار گذاشتند.

نقاشی‌های گل مرغ در سده‌های اخیر احتمالاً با الهام از طبیعت باغ‌های ایرانی الگو برداری شده و گواه این واقعیت می‌باشد که گناه کم کاری و رایج نشدن آموزش همگانی استفاده از گل‌ها و نگهداری آن‌ها حتماً برگردن فرهنگ پر بار گذشتگان ما نمی‌باشد.

سبک‌های گل آرایی:
گل آرایی درگذرگاه زمان به شیوه‌های متنوعی ارائه شده است که مهمترین آن‌ها عبارتند از گل آرایی اروپایی، گل آرایی شرقی یا ژاپنی و گل آرایی مدرن.

گل آرائی اروپایی:
غربی‌ها معمولاً بر روی کمیت و رنگ اجزاء گل آرایی تکیه کرده و توجه خود را بیشتر به زیبایی گل‌ها معطوف می‌دارند. رعایت اصول هنرهای تزئینی، استفاده از شکل‌های هندسی، ابتکار و سلیقه نقش‌های اساسی را درگل آرائی غربی ایفا می‌کنند.

شناخت شکل گل‌ها و برگ‌ها درگل آرائی اروپایی حائز اهمیت فراوان است و گل‌ها معمولاً از روی فرم، رنگ و بافت برای گل‌آرائی انتخاب می‌شوند.
یک گل آرائی هنری باید در چهار چوب اصول گل‌آرایی یعنی هماهنگی رنگ‌ها، بافت، مرکزیت، تعادل و حرکت اجرا گردد.

رعایت اصول بهداشتی گل‌ها و ترکیب آن‌ها به نحوی که آسیبی به عمر و شادابی گل‌های دیگر نرساند نیز از ویژگی‌های گل‌آرایی هنری و تکنیکی محسوب می‌شود.

 

از ویژگی‌های دیگر گل آرایی اروپایی استفاده از شکل‌های هندسی می‌باشد که بهره‌گیری از این اشکال، ظرافت ویژه خود را می‌طلبد.

به این معنا که این اشکال یعنی، مثلث، مخروط، دایره، بیضی و ... که برای ساخت اسکلت گل‌آرایی در نظر گرفته می‌شوند، نباید در وهله اول نظر بیننده را بخود جلب نمایند.

بلکه زیبایی، هماهنگی و حرکت گل‌ها باید چشم را به دنبال خود  بکشاند.

بهره‌گیری از این شکل‌ها در شروع کار گل‌آرایی مهم است اما به تدریج که کار پیشرفت می‌کند ابتکار و قوه تخیل هنرمند گل‌آرا می‌تواند طرح‌هـای تــرکیبی زیبا و گوناگونی بوجود بیاورد که اغلب ترکیبی از اشکال هندسی یا بخشی از آن‌ها می‌باشند.

لیکن رعایت اصول همواره درهر شکلی از کار مد نظر قرار می‌گیرد. مطلوبترین گل آرایی، ترکیبی از اصول زیبا شناسانه، انتخاب گل‌ها و ترکیب زیبا شناسانه آن‌ها با رعایت اصول هنرهای تزئینی نسبت به محیط می‌باشد.

در یک میز ناهاری خوری، یک اتاق نشیمن و یک سالن کنفرانس، وقتی یک گل آرایی هنری می‌درخشد که محیط نیز با پیروی از این اصول تزئین شده باشد یا حتی المقدور، گل آرایی با شناخت از محیط و رنگ و بافت آنجا اجرا گردد.

 

 

فراگیری و به کارگیری اصول گل‌آرایی در مقیاس وسیع‌تر و با مواد مختلف کاملاً قابل اجرا است و فقط نیاز به تکنیک‌های گوناگون دارد.

یک گل‌آرائی منظم و قرینه شاید برای شروع کار راضی کننده باشد اما یک طرح قرینه با بافت طبیعت سازگاری ندارد. طبیعت همیشه متعادل بوده و هست و یک گل‌آرایی خوب باید از قرینه کاری، به شدت بپرهیزد تا بتواند سطح کاری خود را ارتقاء دهد.

درگل آرایی مدرن، گل آرایان از هیچ قاعده و قانون خاصی پیروی نمی‌کنند. بعضی‌ها این گل‌آرایی را با گل‌آرایی ژاپنی اشتباه می‌گیرند که البته گل‌آرایی ژاپنی حامل فلسفه خاص خود می‌باشد، اما گل‌آرایی مدرن حامل تفکرات طراح و مدرن پسند علاقمندان و نوآوری است.

 

اقتصاد و لزوم آموزش گل آرائی:
باغبان‌ها که با شیره جان خود گل‌ها را می‌پرورند بعد از چیدن گل از شاخه وظیفه خود را تمام شده می‌دانند و گل فروشان که به گل فقط به چشم یک کالا می‌نگرند، گل‌آرایی را ابزار ضروری کار خود به حساب نمی‌آورند.

شاید گناه از آن‌ها نباشد که ده‌ها شاخه گل زیبا را در یک اسفنج پلاستیکی مخصوص گل‌هــای مصنـــوعی عرضه می‌کنند و خریداران هم که عدم دوام گل بعد از خرید را به حساب عمر کوتاه آن می‌گذارند مجالی نمی‌یابند که از زیبایی و شادابی گل‌ها، استفاده منطقی را ببرند و از خرید گل‌های تازه خودداری می‌کنند و برای تزئینات و حتی هدایا به سوی گل‌های مصنوعی و وارداتی روی می‌آورند.

استفاده از طرح‌های یکنواخت و عادت در بکارگیری چند نوع گل و برگ محدود، وجه تمایزی برای انتخاب بهتر و متفاوت را در اختیار مصرف کننده قرار نمی‌دهد و برخی از گونه‌های گیاهی نظیر بامبو را نیز با خطر انقراض مواجه می‌سازد.

آموزش گل‌آرایی و شناخت فرم گل‌ها و برگ‌ها و دوام آن‌ها و ترویج آن علاوه بر ایجاد رقابت در بین فروشندگان گل، برای ارائه بهتر گل‌های آرایش شده، فروش گل‌های بریده بدون آرایش را نیز افزایش می‌دهد.

هستند افرادی که گل‌ها را به زیباترین شکل و با عشق وجودیشان آرایش می‌کنند و از اسفنج‌های خارجی که آب کشی و ماندگاری خوبی دارد استفاده می‌کنند تا هم گل در مدت زمان بیشتری در این اسفنج‌ها دوام بیاورند و هم این که ظرافت گل با استفاده از این اسفنج‌های نرم و خارجی بیشتر حفظ می‌شود.

همه مردم علاقمندند كه در مجالس عروسي دعوت شوند و رفتن به عروسي براي آن‌ها خوشايند است و لذت عروسي رفتن را با بردن گلي زيبا كامل مي‌كنند. هر عروسي دوست دارد كه جشن زيبا و پر از گل داشته باشد. گلآرايي در كنار سفره عقد و روي ميز نامزدي بعنوان گل دست عروس و نيز تاج براي عروس مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 

سنت‌هاي كهن اين مرز و بوم به مراسم ازدواج اهميت زيادي داده. شايد بتوان گفت كه فرهنگ ايراني بيش از فرهنگ‌هاي ديگر پيمان همبستگي براي دو نفر و تشكيل خانواده را ارج مي‌نهد.

آراستن و پيراستن سفره عقد با چيدن اشياء گوناگون و گل آرایی زيبا ميتواند زيبايي مجلس را چند برابر كند. سليقه شخصي در اين كار خيلي موثر است. معمولاً بهتر است كه در مركز سفره عقد يك گل طبيعي را بشكل توپي يا افقي تزيين كنيم تا چشم بيننده را نوازش دهد و لطافت و آرامش بيشتري به سفره دهد.


و یا می‌توان از دو گل بزرگ ایستاده در کنار جایگاه عروس و داماد و یا چند گل آویز و بسیار زیبا در کنار وسایل خنچه استفاده کرد.

براي نامزدي معمولاً از گل‌هاي كوچك‌تر استفاده مي‌شود. حلقه‌هاي گل نامزدي كوچك‌تر و كم گل‌تر هستند.

براي درستكردن يك گل دست عروس (به شكل توپي) ابتدا قسمت بالاي گل‌هاي رُز زرد و آلستومريا را با سيمي مي‌بنديم تا گل‌ها پخش نشوند و منظم در كار قرار گيرند.

گردي‌هاي اسپاراكوس را در كنار گل‌هاي رز قرار مي‌دهيم و گل‌ها را محكم‌تر مي‌كنيم. گل‌هاي مركزي بايد كمي بلندتر از گل‌هاي اطراف باشند. گل‌هاي رز بلندتر از گل‌هاي آلستومريا قرار مي‌گيرند و با سيمي دور تا دور گل‌ها را مي‌بنديم. سپس گل‌هاي رز را دور تا دور اين گل دست توپي قرار مي‌دهيم.

گل دست بايد با سفره عقد، گل ماشين و لباس عروس هماهنگي رنگي داشته باشد. لباس عروس معمولاً به رنگ سفيد يا شيري است ولي چنانچه لباس نامزدي بنفش بود از گل نارنجي در گل دست استفاده نمي‌كنيم. بلكه گل‌هاي شيري، سفيد يا ليمويي بكار مي‌بريم. هر چه ساقه گل رز كوتاهتر و سيمپيچي شده باشد، كار ظريفتر خواهد بود.

البته این‌ها همه سلیقه‌ی شخصی است و هیچ اجباری در آن قرار ندارد و در واقع کار گل آرایی به خلاقیت و سلیقه و ذوق و هنری که در فرد نهادینه است بستگی دارد و باید که به بهترین شکل و جذاب آن را بیاراید.

مي‌توانيم در درست كردن گل دست فقط گل رز بكار بريم در اين صورت بهتر است كه براي تزيين آن از برگ‌هاي بنجامين يا برگ‌هاي تزييني ديگر استفاده كنيم.

در اين دسته گل از ساقه‌هاي ليندا براي قشنگ‌تر كردن كار استفاده مي‌كنيم. بدين صورت كه اگر دسته گل گرد و توپي باشد ساقه‌ها را دور تا دور آن قرار مي‌دهيم ولي اگر به شكل آبشاري باشد فقط در قسمت جلوي آن بكار مي‌رود.

هم‌چنين مي‌توان از برگ‌هاي پهن بزرگ شبيه پاپيون درست كرد و زير گل دست قرار داد. در نهايت قسمت ساقه‌هاي گل دست را با فويل يا روبان‌هاي ساتَني كاملاً مي‌بنديم و براي تزئين اين دسته گل از روبان‌هاي باريك بصورت آويزان در پايين دسته گل استفاده مي‌كنيم.

 

 

به تازگی برای تزیین دسته گل دیگر از ساتن نیز استفاده نمی‌شود و گل به تنهایی با شاخه‌های بلند خودش و با روبانی زیبا و بلند آراسته می‌گردد.

برگ‌ها در واقع به اصطلاح گل‌آرایی خرج کارها بسیار مهم هستند که چه خرج کاری را با چه گلی باید به کار برد و تناسب داشته باشند و از بهترین‌ها نیز استفاده گردد.

اصولاً این خرج کارها در تنوع بالایی در بازار موجود است که بسیار بسیار به زیبایی گل کمک می‌کند و پر کننده است.

گل يكي از زيباترين و لطيف‌ترين مخلوقات خداوند است.

گل بهترين هديه براي اثبات صميميت و دوستي و وسيله‌ای براي ايجاد ارتباط بين افراد است. در دروس گذشته از گل به عنوان وسيله‌ای براي تزيين و ايجاد زيبايي در محيط اطراف نام برديم. ولي شرايطي در زندگي انسان بوجود مي‌آيد كه گل آرايي مي‌تواند همدرد و همدل انسان در غم‌هايش باشد و نقش خودش را به عنوان وسيله‌ای براي ابراز همدردی ايفا كند.

 


نه تنها در نقش همدردی بلکه گل می تواند احساسات لطیف را منتقل کند و روحیه ای عالی را به هدیه گیرنده بدهد . حتی استفاده‌ی آن در طول روز در خانه و یا محیط کار بسیار انرژی بخش و آرامش دهنده است چرا که وقتی عمیقا به گل می‌نگریم چنان زیبایی و چنان احساس نزدیکی در آن پیدا می‌کنیم که قابل توصیف نیست و بزرگی خداوند عزیز و این خلقت زیبایش با این همه رنگ را هر چه بیشتر در می‌یابیم.

من که خیلی از دیدن و لمس کردن گل‌ها لذت می‌برم و بسیار بسیار انرژی و احساسات خوبی در من جریان پیدا می‌کند. شما دوست عزیزم ! حتما امتحان کن! و به این خلقت خداوند عمیق‌تر بنگر.

معمولاً گل‌هايي كه براي مراسم سوگواري مورد استفاده قرار مي‌گيرند به رنگ سفيد هستند. گلايل، داودي، شيپوري، زنبق و ميخك سفيد همگي مناسب مي‌باشند. گل‌هاي سفيد نشانه آرامش و صلح هستند و وقتي كه انسان غمي دارد نياز به آرامش دارد، لذا از چنين گل‌هايي براي مراسم سوگواري استفاده ميكنند. از شمع سفيد يا سياه و روبان سياه براي كامل كردن كار گلآرايي نيز استفاده مي‌شود.

 

 

در مراسم سوگواري مي‌توانيم از گل‌هاي شاخه‌اي به عنوان دسته هم استفاده كنيم. مثلاً 4 شاخه گل شيپوري را با روبان سياه بسته به صورت يك دسته گل تزيين مي‌كنيم. البته اگر مراسم در جايي باشد كه گلدان يا وسيله ديگري در اختيار نباشد بهتر است اين شاخه‌ها را در سبدهاي كوچك يا به صورت تاج گل تهيه كرد.

همچنين پايه‌اي كه جا شمعي دارد براي گل آرایی آماده مي‌كنيم. اين گل آرایی را به شكل بادبزني درست مي‌كنيم. براي شروع كار از گل‌هاي داودي در وسط كار بكار مي‌بريم و حالت بادبزن بودن گل آرایی را درست مي‌كنيم.

گل‌هاي ايستاده را در وسط و گل‌هاي كنار را با زاويه 45 درجه به كار مي‌بريم. بايد طوري گل آرايي كنيم كه كشيدگي كار مشخص باشد. فاصله بين گل‌ها را با گردي و گل‌هاي كوتاه‌تر و نيز برگ‌هاي شمشاد و بامبو پر مي‌كنيم.

مي‌توان جا شمعي‌هاي كوچك به شكل توپي درست كنيم و روي ميزهاي كوچكي كه در منزل يا جاهايي كه مراسم سوگواري برگزار است قرار دهيم.

در اين گل‌آرایی مي‌توان فقط از گل‌هاي گلايول استفاده كرد. البته گل‌هاي مريم و شب بو را مي‌توان استفاده كرد. گل‌آرايي‌هاي بزرگ براي در ورودي مساجد و يا تالارهايي كه مراسم سوگواري در آنجا برگزار مي‌شود مناسب هستند. به خاطر داشته باشيد كه هميشه بعد از انجام گل‌آرايي اسفنج را كاملا آب دهيد، زيرا در اين مرحله گل‌ها نياز زيادي به آب دارند.

 

 

در خانه برای خودمان نیز می‌توانیم یک گل زیبا برای روی میز و یا در محل کار داشته باشیم و آن هم بسیار ساده است. بهتر است چند شاخه گل رز هلندی تهیه کنیم که تنوع رنگی زیادی هم دارد و از نظر کیفیت و دوام بسیار گل با دوامی است و آن را با کمی آسپارا و یک شاخه دراسینای قرمز تزیین کنیم و در گلدان بیاراییم و روی میز قرار دهیم.

می‌توانیم به جای رز هلندی از زنبق و یا لیسی انتوس و یا آلسترو مریا و ژربرا نیز استفاده کنیم که این همه به سلیقه و نوع علاقه‌تان بستگی دارد.

گل‌ها در هر فصل خاصی وجود دارند و مثلا گل لیسی انتوس و یا لیلیوم را در همه ی فصول با کیفیت عالی نداریم و یا اصلا نیستند و حتی زنبق نیز در فصل خودش موجود می‌باشد.

به عنوان مثال لیسی انتوس و زنبق در بهار بسیار موجود است و یا لیلیوم در همه ی فصول است اما پیاز اصلی آن در پاییز و زمستان کاشت می‌شود که از دوام بیشتری هم برخوردارند.

یک نکته هم برای نگهداری بیشتر این گل‌ها در محیط خانه و یا محل کار برایتان بگویم آن هم این که با ریختن یکی دو قطره وایتکس در ظرف آب گل‌های شاخه‌ای که نگهداری می‌کنیم باعث می‌شود که گل از دوام بیشتری برخوردار باشد و مدت زمان بیشتری از دیدن این زیبایی لذت ببرید. توجه داشته باشید که بسیار بسیار اندک در حد دو سه قطره و البته باید محیط نگهداری گل هم خنک باشد و از گرما دور باشد.


گل را باید زیبا نگریست چرا که خود نیز زیباست و من نزدیک به سه سال است که با این خلقت زیبای خداوند در حال کار کردن هستم اما همیشه کارم یه جور عشق و آرامش را برایم در بر داشت و به گل به عنوان یک ابزار نگاه نکردم و فقط برای کسب در آمد!!

چرا که وقتی هر بار که کار گل آرایی را انجام می‌دهم با لمس کردن گل‌ها و خلوت کردن با این مخلوق زیبا و درک حضور نزدیک خداوند در این خلقت زیبا سرشار از عشق و آرامش و لذتی بی مثال می‌شوم و این انرژی مضاعفی که از این کار می‌گیرم بی‌نهایت در طول روزم و روزهای آینده‌ام و حتی در مرحله‌ی کاریم مرا رشدی فراوان داده است.

 

 

کار گل آرایی سختی‌ها و خستگی‌های خاص خودش را دارد و اگر عاشق این کار نباشی و اگر از این کار لذت نبری و با آن یکپارچه نباشی زود از آن دل می‌کنی!! اما به لطف خدا، من آن قدر عاشق این کار هستم که سختی‌های آن برایم آسان و خستگی‌های آن برایم آرامش و انرژی فراوان را در بر دارد.

 


در همین‌جا از خداوند عزیزم بی‌نهایت متشکرم که با کار گل آرایی و ساخت گل‌های مصنوعی در چند سال قبل مرا آشنا کرد و بسیار در آن مهارت در من ایجاد نمود و بسیار لذت می‌بردم از این کار و از این که در سه سال پیش به صورت معجزه آسا و به صورت بسیار حساب شده، مرا با کار گل‌آرایی گل‌های طبیعی آشنا کرد و این کار را برایم آشکار کرد بی‌نهایت ممنونم.

 

از استاد عزیزم بی‌نهایت ممنونم که بسیار مشوق من در این امر بودند و همیشه پیگیری‌های ایشان از روند کارمان انگیزه و ذوق و شوق بیشتری را در من ایجاد می‌کرد تا قوی‌تر و عاشقانه‌تر ادامه دهم.

از همسر عزیزم  سپاسگزارم که در هر کاری واقعا مشوق و همراه و همگامم بوده و بسیار بسیار از همه نظر مرا حمایت کرده و می‌کند. 

از تالارهای خوبی که خداوند برایم آشکار کرده و این کار را برایشان انجام می‌دهم سپاسگزارم و از مدیریت‌های خوبشان که همیشه از کارم راضی بودند و هستند.
از بازارهای گلی که هست تا من بتوانم گل‌های به این زیبایی را با قیمتی مناسب و با تنوع فراوان تهیه کنم و از آن‌ها استفاده کنم و از بازاری‌های محترم بسیار سپاسگزارم.

از ماشین خوبمان بی‌نهایت متشکرم که در این امر بسیار بسیار بسیار یاری رسان و آسان کننده است.
از دوربین خوبم که کارم را به ثبت می‌رساند و از هر کارم تقریبا نمونه‌ای را دارم بی‌نهایت متشکرم.
از خدای عاشق و لطیف  که با خلقت این خلقت زیبا و جذاب و لطیف قدرت و بزرگی و عظمت و لطافت و عشق را به من نشان داد و در من عشق و شوق و ذوق فراوان را نهادینه کرده بی‌نهایت متشکرم.

 

زندگیتان همیشه سرشار از گل و زیبایی و لطافت و عشق باشد انشاءالله. 

 

منبع: تجربیات گل‌آرایی و جستجو در اینترنت(عکس‌های گل‌آرایی از خانم زهره‌پالیزوان است)

 

نوشته: زهر پالیزوان (دانش آموخته دوره‌های مهندسی تحول و تعالی و عضو همگام آنلاین)

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠١:٠٥ - پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٢

کُد مطلب: ٥١٨١  -  تعداد نمایش مطلب: 7145

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
دريا غفاري
1392/09/13 19:28
0
0
سلام به زهره عزیز و خوش سلیقه و عاشق و لطیف .....متشکرم که انقدر لطیف و شفاف هستی که کار گل آرای رو جذب کردی ...خدارو شکر میکنم از آرامشی که در این کار داری و ازت خیلی خیلی ممنونم که درسهای ارزشمندی رو از طریق این مقاله ات به ما انتقال دادی ...درود بر این همه پویایی و عاشقی و همت و تلاش ...خداقوت و پایدار باشی
زهره پاليزوان
1392/09/10 3:40
0
0
سلام . از تمامی دوستانم که نسبت به من لطف داشتند و با خواندن نظرات هر کدام از شما دوستان و همین طور انتقادهای حضوریتون بی نهایت خوشحالم و بی نهایت سرشار از انرژی و انگیزه می شم . عاطفه جونم منتظر اون روز بزرگ و زیبا هستم . عاشق این کار و عاشق گل و عاشق زیبایی گلم و عاشقانه دوست دارم خدمتی این چنینی را برای تک تک شما دوستان اگر لایق بدانید انجام بدم . عاطفه ی عزیزم از متن زیبات و جور دیگه نوشتنت خصوصا در این قسمت که خیلی من رو به وجد و اشک در آورد متشکرم . دوستت دارم عزیزم و بی نهایت ازت ممنونم . به امید روز کنسرتت عزیز م
عاطفه نوروری
1392/09/09 18:33
0
3
بعضیا خیلی آرام و مهربان راهشونو پیدا میکنن و بدون هیچ تکبر و ادعایی کارهای زیبا و بزرگی انجام میدن .عاشقانه و دوست داشتنی .زهره عزیز خیلی متشکرم که این مطلب جالب رو نوشتی .عجب خالصانه و ساده نوشتی اما جدیت و اهمیت کارت رو دراحساس و کلامت منتقل کردی .اگه خدا یه روزی یا یه شبی اراده کرد که من اجرای کنسرتی داشته باشم دلم میخواد گلهای سالن اجرا رو کسی تهیه و گل آرایی کنه که آخر کارش خسته نباشه و پرانرژی باشه .کیمیاگر باشه .گلهارو فقط به چشم ابزار نگاه نکنه .دلم میخواد گلهای سالن کنسرتم رو یه روح عاشق بسازه ،تا هرکی اونارو میبینه بوی عطر اون روح عاشق جلوتر از بوی گل به مشامش برسه .راستی تو هم دلت میخواد زهره؟
منير نامور
1392/08/29 21:27
0
0
سلام به خدای زیبائی و سلام به زهره عزیز و خوشحالم که کارهای هنری شما را از این جایگاه مشاهده کردم عالی بود انشاالله روز بروز در کار هنریت موفق و پیروز باشی درود برتو دوست گرامی که هنری باین زیبائی را انتخاب کرده ای برایت آرزوی موفقیت را دارم دوستت دارم عزیزم
کاربر مهمان
1392/06/22 11:33
0
1
very very very gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooodo
مرجان ملاحسيني
1392/06/04 16:14
0
1
سلام زهره جان از مطلب آموزشي ات سپاسگزارم، خيلي خوب و عالي است، خداوند رابسيار سپاسگزارم كه خودش با تدبير حكيمانه‌اش شما را شيفته اين كار بسيار بانشاط كرد از اينكه روز به روز موفقيتت را در اين راه ميبينم بسيار خوشحالم و برايت در اين كار روزي و ثروت فراوانی را خواهانم هميشه پيروز و شاداب باشی.
خاطره سادات شيخ عليشاهي
1392/06/02 18:33
0
0
سلام به زهره پالیزوان هنرمند و دوست داشتنی .. خدا را شکر که توانستیم از طریق سایت شاهد هنرزیبای شما باشیم .. انشاالله که روز به روز موفق و شادتر باشید و همواره رو به پیشرفت و تعالی ... خدا را شکر که شما مشغول کار مورد علاقه خودتان هستید.. متشکرم از توضیحاتتان و اطلاعات جالبی که به ما منتقل نمودید از جمله حکیمانه و خیلی زیبایی که در بخش ابتدای توضیحاتتان عنوان نمودید بسیار متشکرم: به نظر می‌رسد که گل‌ها زیبایی خود را آسان عرضه می‌کنند ولی این زیبایی وقتی در کنار گل‌های دیگر به تکامل می‌رسد که هنر و تکنیک درکنار هم، با عشق به طبیعت آمیخته شده باشند و آنگاه یک دسته گل می‌تواند بیانگر یک احساس لطیف باشد که هر کدام از اجزای آن به منظور خاصی بکار رفته باشد....
ناهيد خداياري
1392/06/01 2:49
0
0
سلام زهره خانم گُل. خيلي خدارو شكر ميكنم براي عشق و علاقه و همّت و پشتكاري كه نسبت به كار گل آرايي داريد. درود خدا برشما دوست عزيز! خيلي متشكرم كه در مورد گل آرايي برامون نوشتيد و ما را بيشتر با اين هنر روحيه بخش ، آشنا نموديد. خيلي متشكرم از عكس هاي زيبايي كه با ما به اشتراك گذاشتيد. انشا الله همواره در پناه خداوندبزرگ و بلند مرتبه، پر از نور و ثروت الهي و خوشبخت تر از هميشه باشيد!
نسرين عطاري
1392/05/31 12:19
0
0
سلام زهره خانم. ممنون از اینکه اطلاعات قشنگتو در اختیار ما قرار دادی. خدا رو شاکرم که شما علائق تون رو پیدا کردید و بر اساس اون زندگی می کنید.ممنون از ارسال عکسهای قشنگت.انشالله به یاری خدا شاهد موفقیت روزافزون شما باشیم.
مهرنوش بيوك افشاري
1392/05/31 1:30
0
1
سلام زهره خانم هنرمند. خیلی خدا رو شکر می‌کنم که چنین استعداد و علاقه‌ایی خدا در شما قرار داده و خودت هم با پشتکار و سعی و تلاش، این استعداد رو در خودت بالفعل درآوردی:) خدا رو شکر. ازت متشکرم که تا امروز بارها از سبدهای زیبایِ گلی که درست کردی بهره‌مند شدم و هربار، سبدهایی که لطف کردی و برامون درست کردی، برام خیلی جذاب بوده. زهره خانم، الحق که پـالـیزوان فامیلی بسیار دقیقیِ که شما دارین :) ان‌شا الله بعد از کارگاه انتخاب شایسته، برای تزیئین سالن و کارهایِ دیگه می‌آییم خدمتتون :) در مطلب خیلی خوبی هم که آماده کردین، متشکرم
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  140031
کل بازدیدکنندکان:   6189300
بازدیدکنندگان امروز:  279
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  25
زمان بارگزاری صفحه: 0/3281 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما