ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > مطالب آموزشی مهارت ارتباطات، نیاز ما در رسیدن به موفقیت و خوشبختی است

اصـول ارتباطات در بازاریـابـی

کُد مطلب: ٤٨٣٠

تعداد نمایش مطلب: 1884

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠٠:٠٢ دوشنبه ٣ تير ١٣٩٢

مهارت ارتباطات

   

سلام و درود خداوند بر شما تعالی جویان عزیز

از خداوند عزیزم بسیار سپاسگزارم که این فرصت در اختیار من قرار داده شد تا مطالبی در خصوص ارتباطات و این اصل مهم در زندگی را برای شما دوستان عزیزم بیان کنم.
از آقای دکتر «کامران صحت» بسیار متشکرم که این اجازه را به ما دادند تا مطالبشان را در سایت درج کنیم و از این مطالب بسیار ارزنده استفاده کنیم.

انشاءالله که مطالب برایتان مفید باشد و از این مطالب در زندگی بسیار بهره ببرید و استفاده کنید.

تعریف
    تمامی فرآیندهای کاری و شخصی ما بی‌ارتباط با دیگران نیست. وجود ارتباطات موثر در سازمان یکی از اجزای بسیار مهم در کسب موفقیت‌های کاری است.
ارتباطات به مفهوم انتقال و تبادل اطلاعات، معانی و مفاهیم و احساسات بین افراد در سازمان به صورت واسطه یا بدون واسطه است. ارتباطات، فرآیندی است که طی آن افراد می‌کوشند تا مفاهیم و مقاصد خود را از طریق پیام‌های عادی نمادین به یکدیگر انتقال دهند.

 

 

با مروری بر روند تمدن بشری و بررسی چگونگی به قدرت رسیدن افراد در دوران برده‌دار و برده، ارباب و رعیت، کارفرما و کارگر، مدیر و کارمند وارد عرصه‌ی جدید اهمیت توجه خاص به خریدار، مصرف کننده و یا هر آن چه که مشتری نامیده می‌شود بروز می‌نماید .


پیدایش ارتباطات
    در سال 1921 فردی به نام اوتو یسپرسن نظریه‌ای در خصوص پیدایش زبان ارائه نمود. او معتقد بود که زبان ارتباطی بین انسان‌ها وقتی به وجود آمد که دختران و پسران در مزارع مشغول به کار و تلاش بودند. در آن هنگام بود که ایشان برای ابراز علاقه نسبت به یکدیگر، نیاز به ابراز ارتباطی مشترکی به نام زبان داشتند تا بتوانند به اهداف مثبت خود دست یابند.
بر طبق این نظریه، زبان ارتباطی از بخش روشن یا مثبت زندگی انسان به وجود آمد؛ نه از بخش تاریک و منفی.
انسان‌ها زبان ارتباطی را به وجود آوردند تا بتوانند به اهداف مثبت خود در زندگی دست یابند نه این که با ایجاد زبان ارتباطی، به یکدیگر دشنام دهند و حرف‌های ناشایست بزنند.

 


 

منابع پیدایش زبان
    زبانشناسان در تحقیقات خود، سه نظریه یا منبع برای پیدایش زبان ارتباطی را یافتند که به قرار زیر است:
  منبع خدایی

  منبع صداهای طبیعی

  منبع حرکات رفتاری                                    

 

منبع خدایی
اولین منبع پیدایش زبان را منبع خدایی نامیدند.
افرادی که گرایش مذهبی بالا داشتند، بیشترین تمایل را نسبت به این منبع نشان دادند. بر طبق این نظریه، خداوند زبان را به اولین انسان‌های روی زمین، آموخت و ایشان هیچ نقشی در پیدایش زبان نداشتند.
با ارایه این نظریه، سئوال مهمی مطرح شد که اولین زبان به وجود آمده بر روی این کره خاکی چه زبانی بود؟
از گذشته‌های دور تا کنون، این سوال همواره ذهن بشر، به خصوص کارشناسان را به خود مشغول کرده است.

 


برای اولین بار، یکی از فرعون های مصر حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح پیشنهاد انجام آزمایشی را داد تا شاید بتوان پی به این معمای بزرگ برد.
او معتقد بود اگر نوزادی را به محیطی انتقال دهند که هیچ انسانی در آن وجود نداشته باشد، نوزاد رفته رفته رشد خواهد کرد و بزرگ خواهد شد و به طور طبیعی بعد از مدتی شروع به حرف زدن خواهد نمود.  نوع زبانی که به آن تکلم می‌کند، همان زبانی است که خداوند به او آموخته است.


همین دستور از طرف وی صادر گردید و دو نوزاد را به بیابان‌های مصر منتقل نمودند و به چوپانی کر و لال تحویل دادند. به چوپان فهماندند که پس از مدتی به دنبال نوزادان خواهند آمد.
نوزادان رفته رفته رشد کردند و بعد از مدتی اولین کلمه را به زبان آوردند. این کلمه «Bekos» بود. گر چه نوزادان در سرزمین مصر رشد کرده بودند، ولی این کلمه، کلمه ای به زبان فینقی و به معنای «نان» بود .
دانشمندان تحقیقات وسیعی را انجام دادند و پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که به احتمال زیاد نوزادان، صدای بع بع گوسفندان را به عنوان کلمه تلقی نموده‌اند و آن را ادا کرده‌اند.

جیمز چهارم اسکاتلند، دومین آزمایش را 1500 سال پس از میلاد مسیح انجام داد. گر چه آزمایش در سرزمین اسکاتلند انجام می‌شد ولی بچه‌ها به  زبان عبری شروع به صحبت کردن نمودند.
بعد از آن، زبانشناسان آزمایش‌های متعدد دیگری انجام دادند. در بسیاری از آزمایشان، نوزادان تا سنین بالا به هیچ زبانی صحبت نکردند و به ناچار آزمایشات متوقف شد. ولی در سایر آزمایشان که نوزادان شروع به صحبت کردند، به علت دریافت جواب‌های ضد و نقیض، متأسفانه تا این لحظه هیچ مدرکی مبنی بر شناسایی اولین زبان ایجاد شده بر کره خاکی وجود ندارد.

 


منبع صداهای طبیعی
    دومین منبع پیدایش زبان، منبع صداهای طبیعی است. بر طبق این نظریه، اولین کلمات به وجود آمده در زبان کلامی، صداهای طبیعی بودند.
به عنوان مثال، اگر انسان‌های اولیه می‌خواستند در مورد حیوانی مثل سگ صحبت کنند، صدای آن موجود را در می‌آوردند تا مخاطب منظور ایشان را متوجه شود.
این صداها در زبان‌های مختلف ماندگار شد و هم اکنون به طور تقریبی در تمامی زبان‌های دنیا، کلماتی وجود دارد که ناشی از صدای همان جانور است. در زبان فارسی نیز از این گونه کلمات وجود دارد. به عنوان مثال، اگر قرار باشد با کودکی 4-3 ساله، در مورد حیوانی مثل سگ صحبت کنیم، آن را «هاپو» می‌نامیم که برگرفته از صدای «هاپ هاپ» سگ است.

    بخش دیگری از صداهای طبیعی، صداهای درد آور یا ناشی از خوشحالی و یا تعجب است. هنگام که انگشت شما لای در ماشین له می‌شود، ناخود آگاه صدایی بلند می‌شود همچون «آخ». این صداها نیز در زبان‌ها باقی ماندند. سایر صداها نیز ناشی از صدای برخورد دو شی به یکدیگر و یا به عنوان مثال کار گروهی افراد در هنگام ماهیگیری از این قبیل هستند.

 


منبع حرکات رفتاری
    سومین منبع پیدایش زبان، منبع حرکات رفتاری است. با این نظریه، منابع پیدایش زبان تکمیل شد که معنای آن عبارت است از ایجاد ارتباط با مخاطب از طریق زبان اشاره.
پس انسان‌های اولیه اگر می‌خواستند نظر مخاطب خود را به خورشید جلب نمایند، به آن اشاره می‌کردند. به عنوان مثال برای خداحافظی کردن از دوست خود، به جای جمله‌ی «خدانگهدار» می‌توانید با تکان دادن دستانتان، همان معنا را به وی منتقل نمایید.
    در برخی موارد، این ارتباطات غیر کلامی، تاثیری بیشتر از ارتباطات کلامی بر مخاطب دارد. به عنوان مثال در محیطی که سر و صدای زیادی وجود دارد، استفاده از زبان کلامی غیر ممکن است.
در این محیط‌ها ارتباطات غیر کلامی تاثیر بسیار زیادی دارد. نمونه‌ی آن را در تالارهای بورس اوراق بهادار می‌توانید ببینید که همه با ارتباطات غیر کلامی با یکدیگر ایجاد ارتباط می‌نمایند و یا برای فراخوانی یکی از دوستانتان در محیط کارخانه، که سر و صدای زیاد ماشین آلات، مانع ارتباطات کلامی می‌شود، با استفاده از زبان اشاره، می‌توان به سادگی با مخاطب ایجاد ارتباط نمود.
 
    این اشارات در زبان باقی ماندند و امروزه به روش‌های مختلفی در جامعه استفاده می‌شوند. یکی از این روش‌ها، هنر پانتومیم است که از هیچ ابزاری استفاده نمی‌شود و فقط با اشاره، با مخاطب ایجاد ارتباط می‌کند. نوع دیگری از این نوع ارتباط بین افراد کر و لال است که به طور کلی فقط با اشاره، می‌توانند مفاهیم را درک نمایند. با اندکی دقت، می‌توان سایر کاربردهای زبان غیر کلامی را در جامعه یافت.

 

 

 

با این توضیحات مقدماتی امیدوارم، ذهنتان به نعمت خیلی خوب ارتباطات کلامی معطوف شده باشد.

 

مهارت‌های ارتباطات موثر

 

اثر اولین برخورد

در ارتباطات رو در رو، مهمترین تاثیر روی مخاطب، اولین باری است که با مخاطب ایجاد ارتباط می‌نمایید.

فراموش نکنید که این برخورد بیشترین تاثیر را روی مخاطب دارد.

این تاثیر می‌تواند در مصاحبه‌ی استخدام، بسیار اهمیت داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که مدیران در مصاحبه‌ی استخدام، از همان ابتدا که شما را می‌بینند، تصمیم گرفته‌اند که شما را استخدام نمایند یا خیر. اگر در اولین ملاقات، نتوانید روی مخاطب تاثیر بگذارید، بسیار دشوار خواهد بود تا در ادامه‌ی ارتباط یا ارتباطات بعدی موفق شوید.

همواره مخاطب شما، اولین برخورد را در ذهن نگه خواهد داشت. این تاثیر در همه‌ی ویژگی‌های ارتباطات بروز می‌نماید. این موارد شامل نوع لباس پوشیدن، آراستگی ظاهر، نوع نشستن، نوع حرف زدن و .... است.

 

دید دوم

 یکی دیگر از فاکتورهای مهم در ارتباطات، دید دوم است.

تلاش نمایید تا به این دید نائل آیید.

بسیاری از مدیران از این ویژگی برای محک زدن شما استفاده می‌نمایند. اگر مدیری از شما خواست تا شخصاً برای وی چای ببرید، این دستور تنها با هدف صرف چای نیست.

احتمال دهید که با صدور این دستور می‌خواهد انعطاف‌پذیری شما را انجام دستورات صادره ارزیابی نماید.

 

 

  شنود موثر

بیشتر مردم گوش شنوا ندارند چرا که همواره شنیدن عملی است بسیار دشوار.

ما آموخته‌ایم که بیشتر گوینده باشیم تا شنونده.

فراموش نکنید که روانشناسی که شنونده‌ی خوبی است تاثیر بیشتری روی بیمار خود می‌گذارد. اصولاً شنیدن می‌تواند احساس خوبی در طرف مقابل ایجاد نماید. پس اجازه دهید دیگران به راحتی هر چه می‌خواهند اظهار کنند و شما فقط به ارزیابی گفته‌هایشان بپردازید.

 

نشان دادن شنود موثر

در ارتباطات رو در رو یا حضوری با حفظ تماس چشمی و تکان دادن سر به نشانه‌ی تایید حرف های مخاطب به مخاطب نشان دهید که حرف‌های او را کاملا می‌شنوید.

در ارتباطات تلفنی با گفتن کلماتی همچون، «بله»، «صحیح می‌فرمایید» ، «حتما» ، «چشم» ، و ....به مخاطب القا کنید که حرف‌های او را می‌شنوید.

از حرکات اضافی مانند نگاه کردن به اطراف، ساعت، ورق زدن و نوشتن خودداری نمایید.

حرف مخاطب را قطع نکنید، اجازه دهید تمام مطالب خود را بازگو کند، سپس مطالب خود را ارائه نمایید.

پرسش‌هایی مطرح کنید که مخاطب احساس کند به مطالب او گوش داده‌اید.

 

دلایل عدم شنود موثر

همچنین دلایل زیادی وجود دارد که چرا وقتی با فردی صحبت می‌کنید، او به حرف‌های ما توجه نمی‌کند. این دلایل عبارتند از:

  مخاطب از ما خوشش نمی‌آید.

  مخاطب از مطالب ما خوشش نمی‌آید.

  زمان کافی برای شنیدن مطالب ما را ندارد.

  شنونده بیماری روحی و روانی دارد.

  مطلب ارائه شده ربطی به مخاطب ندارد.

  مخاطب بیشتر علاقه دارد گوینده باشد تا شنونده.

  سر و صدای محیط بیش از حد است.ارتباط رو در رو
در ارتباط رو در رو نیز فاکتورهای بسیار مهمی وجود دارد که با توجه به آن‌ها و رعایت آن می‌توانیم درصد تاثیر گذاری بر مخاطب را افزایش دهیم.
اولین گام در ارتباطات رو در رو نوع دست دادن است که باید مورد توجه قرار دهیم فراموش نکنیم خوب دست دادن می‌تواند تاثیر ارتباطات ما را افزایش دهد.

  نکاتی چند در خصوص ارتباطات رو در رو

حفظ فاصله‌ی جانبی را در ارتباطات رو در رو در نظر بگیرید. این فاصله حریم نیم تا دو متری است. سعی کنید بیش از حد به مخاطب نزدیک نشوید چون حس بدی به وی دست می‌دهد.

در هنگام صحبت کردن به چشمان مخاطب نگاه کنید. (حفظ تماس چشمی)

به ازای هر چند ثانیه با تکان دادن سر به نشانه‌ی تایید، به مخاطب القا کنید که شنونده‌ی خوبی هستید. (شنود موثر)

از زبان بدن در ارتباطات استفاده کنید.

نوع پوشش ظاهری شما متناسب با مخاطب باشد.

از واژه های مورد علاقه‌ی مخاطب در هنگام صحبت کردن استفاده کنید.

در انتقال پیام به مخاطب، شفاف و واضح عمل کنید.

اطمینان حاصل کنید که مخاطب منظور اصلی شما را دریافت کرده است.

مهم نیست که در ارتباطات چه می‌گوییم، مهم برداشت مخاطب از حرف‌های شماست.

بررسی عوامل موثر در تاثیر ارتباطات

روانشناسی به نام آلبرت مهرابیان رابطه‌ی زیر را جهت ارتباطات موثر حضوری کشف کرد که بیانگر این موضوع است که 55% ارتباطات موثر به شکل ظاهری و رفتار افراد، 38% به نوع گفتار و فقط 7% به محتوای کلام بستگی دارد.

هرچند که از این منظر شعورِ حاکم، زمانِ مذاکره و .... به صورت علنی مطرح نمی‌شود! ولی در ادامه به توضیح همین سه عامل می‌پردازیم.


ظاهر
ظاهر افراد تاثیر بسیار زیادی بر مخاطب دارد.
ما همواره در نظر اول از روی ظاهر افراد ذهنیتی در خود ایجاد می‌نماییم و برداشت ذهنی ما از آن‌ها تصویری ایجاد می‌کند که مبین شخصیت وی است.

ظاهر نه تنها به جذابیت فرد بستگی دارد بلکه به سایر عواملی همچون نوع لباس پوشیدن، مرتب بودن وضعیت ظاهری، حتی به جزییاتی همچون ساعت مچی و حتی رنگ لباس بستگی دارد و اهمیت موارد ذکر شده به حدی است که کمپانی SEIKO معتقد است:«ساعت شما معرف شخصیت شماست» و این چنین است که کوچک‌ترین فاکتورهای ظاهری می‌تواند بر مخاطب تاثیر زیادی بگذارد.

حتی نوع حرکات سر، دست، صورت، ابروان، و .... در تاثیر گذاری ما بر مخاطب موثر خواهد بود که این ویژگی‌های رفتاری را ارتباطات غیر کلامی یا – Non Verbal Language  یا Body Language  می‌نامیم.

Body Language  زبان بدن ( ارتباطات غیر کلامی )
زبان بدن ، مجموعه ی حرکات و رفتار ما هنگام ایجاد ارتباط با مخاطب است.
ما می‌بایست به عنوان مدیری حرفه‌ای از ظاهر افراد اطلاعات بسیار زیادی دریافت کنیم و این به ما کمک می‌کند که از مخاطب پیش از آن که خود وی شروع به حرف زدن نماید، مجموعه‌ی تفکرات، اندیشه‌ها و احساسات وی را نسبت به خودمان حدس بزنیم.

گر چه این حدسیات قطعیت ندارد ولی کمک می‌کند تا بتوانیم مخاطب را بهتر بشناسیم.

یکی از معروف‌ترین حرکات زبان غیر کلامی که در گذشته در کشور ما رایج بود علامت پیروزی است که مبین حرف V از کلمه‌ی Victory است‌.

همچنین همین موارد را می‌توان برای سایر فاکتورهای ارتباطی در نظر گرفت مثل علامت OK,Timeout  و ....
به عنوان مثال ساده‌تر می‌توان از علامت خدا حافظی که با تکان دادن دست‌ها ابراز می‌گردد بیان نمود. مخاطب بدون فهمیدن کلامی و با دیدن حرکات دست‌های شما به مفهوم ارتباطی شما پی‌خواهد برد.

گفتار
نوع گفتار افراد نیز می‌تواند بر مخاطب تاثیر بگذارد.

بارها در زندگی به این نکته برخورد کرده‌اید که از ظاهر افراد تصویری در ذهن شما ایجاد گردیده، به محض ایجاد ارتباط کلامی (گفتاری) و عدم تطابق نوع گفتار وی با تصویر ظاهری وی، ما به اشتباه افتاده‌ایم و برداشتمان در مورد وی تغییر کرده است.

از دیگر فاکتورهای موثر در گفتار می‌توان به تن صدا، کلمات و واژه‌های ارائه شده، نوع جمله بندی و حتی بالا و پایین شدن صدای مخاطب ذکر نمود که همگی در نوع برداشت ما از وی تاثیر گذار خواهد بود.

منبع: جزوه آموزشی دکتر کامران صحت

معرفی و تدوین: زهره پالیزوان(عضو همگام آنلاین)

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠٠:٠٢ - دوشنبه ٣ تير ١٣٩٢

کُد مطلب: ٤٨٣٠  -  تعداد نمایش مطلب: 1884

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
پروين باباچاهي
1392/04/05 2:0
0
0
سلام. زهره جان مرسی از مطلب بسیار خوبی که گذاشته ای . من که خیلی ازش استفاده کردم و خیلی برای من ضروری و لازم است . پروین باباچاهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
سه شنبه ٠٦ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  140101
کل بازدیدکنندکان:   6192036
بازدیدکنندگان امروز:  1276
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  7
زمان بارگزاری صفحه: 0/2656 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما