ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > آموزه‌های مربی شناخت و کنترل علاقه‌ها و تمایلات لازمه خلق آینده متعالی

برای آینده زندگی کن !

کُد مطلب: ٣٨٨٤

تعداد نمایش مطلب: 7397

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٢٣:٥٠ دوشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٠

   

 

مَنْ كانَ يَرْجُوا لِقاءَ اللَّهِ   فَإِنَّ أَجَلَ اللَّهِ لَآتٍ   وَ هُوَ السَّميعُ الْعَليمُ (5عنکبوت)

کسی که به ملاقات الله امید دارد ، پس همانا زمان(دیدار) خداوند فرا خواهد رسید و او شنوای آگاه است .

 

         ماه رمضان ماه صائم نمودن نفس در برابر تمایلات و احساسات است .  برای صائم نمودن نفس و کسب رضایت خداوند باید دید و فهمید که چه احساسات و علاقه‌هایی را باید کنترل نمود و ذبح کرد . ماه رمضان ماه تابش نور هدایت و رحمت الهی بر بندگان است . و رمز دریافت این نور و رحمت قرار گرفتن در نقطه کانونی نور خداوند است . یکی از مهمترین موانع ما در قرارگیری در نقطه کانونی تابش نور هدایت خداوند احساسات و علاقه های ما است . برای اینکه بتوانیم امسال  نتایج بهتری از سالهای قبل کسب نماییم بهتر است هدفمان را علاوه بر صائم و بی‌فعل نمودن عمومی نفس بر روی کنترل علاقه‌ها و احساساتی متمرکز کنیم که نتیجه سریع‌تر،  بهتر و آینده‌دارتری  عایدمان شود . برای کسب این منظور بهترین مرجع قرآن کریم است . باید ببینیم که خداوند علیم و با شعور ما را از عشق و علاقه افراطی به چه چیزهایی منع نموده و کدامیک از علاقه‌ها و تمایلات را ناپسند و خطرناک می‌داند .

 

أَ فَرَأَيْتَ  مَنِ اتَّخَذَ  إِلهَهُ هَواهُ    وَ أَضَلَّهُ اللَّهُ  عَلى‏ عِلْمٍ وَ خَتَمَ عَلى‏ سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ وَ جَعَلَ عَلى‏ بَصَرِهِ غِشاوَةً    فَمَنْ يَهْديهِ مِنْ بَعْدِ اللَّهِ أَ فَلا تَذَكَّرُونَ  (23جاثیه )

آیا پس دیدی کسی را که مرکز کنترلش را احساساتش قرار داد و خداوند او را با آگاهی منحرف نمود و بر گوشش و قلبش مهر زد و بر بصیرتش پرده‌ای قرار داد ، پس چه چیزی بعد از الله او را هدایت می‌کند؟ آیا پس یادآوری نمی‌کنند ؟!

 

 

 

             لذا در ادامه مقاله بر اساس آیات مبارک قرآن تمایلات و علاقه‌هایی را که خداوند ما را از آنها منع نموده برایتان  نقل می‌کنیم که امسال در این مدت باقی مانده از ماه رمضان  بیشتر روی آنها متمرکز باشید و در خودارزیابی‌های شبانه و هدف‌گذاری‌های روزانه این موارد را نقطه توجه خود قرار دهید و تلاش کنید در هر کدام از این دسته‌ها که بیشتر احساس ضعف و خطر می‌کنید از خداوند یاری بطلبید و خودتان را برای مبارزه و جهاد با نفس در آن زمینه تقویت کنید .  همین امروز فهرستی از نقاط بهبودتان را در علاقه‌ها و احساسات  زیر بیابید و در طول روز‌های آینده هر شب خودتان را نسبت به این موارد ارزیابی کنید و ببینید چقدر از این احساسات دوری نموده‌اید . بجای آنها تمرکزتان را بگذارید روی علاقه‌ها و تمایلاتی که خداوند برای شما میپسندد . بهترین کار برای دوری از این احساسات تغییر کانون توجه به سمت مطلوب‌ها است . بجای مبارزه و تمرکز بر این موارد توجه‌تان را به سمت امور و کارهایی ببرید که رضایت و علاقه خداوند بر آنها است .  چه بسیارند اموری که برای ما خوشایند هستند اما خیر و خوبی زندگی و آینده ما را تضمین نمی‌کنند ! بین خوشی و خوبی تفاوت بگذارید !

 

 

                 برخی از چیزها هستند که برای ما خوشایند نیستند اما خیر و خوبی آینده ما در آنها است . مانند دارویی که تلخ است و خوشایند کودک نیست اما برای سلامتی و آینده او مهم و ضروری و خوب است . مانند درس و مدرسه که شاید برای کودک خوشایند نباشد اما برای آینده‌اش بسیار مفید است . برخی از امور هم هستند که برای ما بسیار جذاب و خوشایند هستند اما برای حال و آینده ما مناسب و خوب نیستند و حتی احتمال خطرات و ضررات جانی، مالی و معنوی را خواهند داشت !

                عقل حکم می‌کند که انسان بتواند به اموری متمرکز شود و مواردی را انتخاب نماید که برای حال و آینده‌اش خوب و خیر هستند! و وقتی توانست تشخیص دهد که چه اموری برای زندگی مادی و معنوی حال وآینده‌اش بهتر است، باید بتواند روی احساسات و تمایلات نفسانی‌اش شناخت و کنترل داشته باشد . هوش‌هیجانی و تسلط بر احساسات در کسب موفقیت مادی و معنوی در آینده بسیار مهم هستند ! باید خوشی‌های زودگذر را با خوبی‌های بلندمدت و آینده‌دار تعویض نمود ! مثلاً همانطور که فرزندانمان را متقاعد می‌کنیم که مدرسه و درس و دانشگاه را ادامه بدهند برای زندگی بهتر و عالی‌تر حاصل از این تحصیلات باید خودمان را هم برای آینده زندگی به اموری متمرکز کنیم که برای‌مان بهتر است ! و این در حالی است که باید تا اندازه‌ای زندگی مان را نظم دهیم و جلوی احساساتمان را بگیریم و هرچیزی را که خوشمان می‌آید انتخاب نکنیم ! یادمان باشد خوشی‌ها با خوبیها تفاوت بسیار زیادی دارند !  و البته در  بسیاری از موارد تعقل ما برای اینکه تشخیص دهیم چه اموری خوشی هستند و چه اموری خوبی کفایت نمی‌کند !

 

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ (216بقره)

بر شما مبارزه و جنگیدن دیکته شده است و اما آن کار برای شما ناخوشایند است و چه بسا ممکن است که از چیزی کراهت داشته باشید و اون چیز برای شما بهتر باشد و چه بسا که چیزی را دوست داشته باشید و اون برای شما بد و مضر باشد و  خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید !

 

              یک تعالی جوی راه معنوی باید یک بررسی کلی در زندگی اش انجام دهد و قبل از برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای زندگی‌اش بنشیند و به اندازه کافی تعقل کند و مشورت بگیرد تا متوجه گردد که چه امور، چه رفتارها و چه اهدافی برای آینده زندگی‌اش در زمین و از آن مهمتر زندگی‌ پس از مرگش اهمیت دارد و موثر است! انسان موفق انسانی  اوج اندیش و آینده‌نگر است و تنها مدت زمان کوتاهی را نمی‌نگرد ! هستند افرادی که پول، وقت ، انرژی و سرمایه‌های‌شان را صرف کوتاه مدت می‌کنند و آینده را از دست می‌دهند ! قانون موفقیت در این جهان این است که وضعیت زندگیمان در حال را برای آینده هماهنگ و در برخی از موارد حال را فدای آینده کنیم !

 

 

            بنابراین بعد از مطالعه این مقاله حتماً یک روز در همین ایام این هفته برای خودت خالی کن و به طبیعت و یا مکان خوب مانند پارک و کتابخانه و ... برو و چند ساعت پیرامون این موضوع بیاندیش ! خوب فکر کن و ببین چه امور و کارهایی را دوست داری !  فهرست کارهایی را که دوست داری در زندگی انجام بدهی و یا چیزهایی را که دوست داری داشته باشی لیست کن و بعد در مقابل آنها ستونی را باز کن و بررسی کن که آیا این کارها ، اهداف وآرزوها بر اساس معیارهای عقلی و الهی با آینده زندگی تو هماهنک هستند ؟ آیا جز مواردی هستند که احتمال اینکه تو را از آینده‌ غافل کنند در آنها وجود دارد؟ آیا روی رفتار، احساسات و شخصیت  تو و نوع دوستان ، همسر و خانواده‌  تو تاثیر مثبت و سازنده می‌گذارند ؟ آیا از نگاه خداوند این امور مورد تایید است ؟ آیا خداوند در کتب آسمانی نسبت به آنها هشداری و یا منعی را ذکر نموده است ؟

 

 

            یادمان باشه که  زندگی ما تنها به این دنیا ختم نمی‌شود ! همانطور که زندگی کودکان و نوجوانان تنها به 12 سال دوران مدرسه محدود نمی‌شود . بلکه درس خواندن و کسب تحصیلات برای یک عمر طولانی و موفق در آینده است . زندگی ما نیز در حقیقت تنها به  80 یا 100 سال در روی زمین محدود نمی‌شود . باید به فکر آینده بود ! باید به فکر دورانی بود که از روی زمین رها می‌شویم ! باید از الان به فکر دورانی باشیم که قرار است در پیشگاه خداوند حاضر شویم و رابطه‌مان را با او برقرار کنیم و باید به امید ملاقات پروردگار زندگی نمود . باید به عشق دیدار حضرت حق و پیوند عاشقانه با او زندگی نمود ! باید به فکر سربلندی و پیروزی در برابر نگاه عمیق خداوند بود ! از الان باید به تجارتی بزرگتر اندیشید . تجارت با خداوند ! باید به مقصدی به نام بهشت رضایت خداوند  چشم دوخت ! از هم‌اکنون باید طوری زندگی کنیم که هم در دنیا زندگی خوب و مناسبی داشته باشیم و هم در آخرت و زندگی پس از مرگ ! یادمان باشد که ما ز بالا هستیم و به بالا می‌رویم ! ما ز دریا هستیم و به سوی دریا  بر می‌گردیم ،  ما از اینجا و برای اینجا نیستیم ! نباید تمامی اهداف و آرزوهایمان  به این دنیا و امور محدود و گاهاً فریبنده آن محدود گردد ، باید عاقل بود و بزرگ اندیشید !

بزرگ باشید و بزرگ بیاندیشید و بزرگ انتخاب کنید !

 برای جهانی بزرگ و باقی سرمایه ‌گذاری نمایید !

 

 

            اگر بخواهم با شما خواننده گرامی رو راست  باشم باید به حقیقتی اعتراف کنم ! و آن حقیقت این است که موضوع تمرکز و دعوت بسیاری از کتابهای روانشناسی و موفقیت و  کلاس‌ها و سمینارهای مرتبط شاید با موضوع دعوت این مقاله کمی در تضاد باشد ! البته روش‌های کسب موفقیت و خوشبختی که در این کتابها و دوره‌ها آموزش داده می‌شود بسیار هم کاربردی است ؛ اما بحث ما دراین مقاله ، روش‌ها نیستند،  بلکه  موضوعِ اهدافی است که شما را به سمت آنها دعوت می‌کنند . امروزه بسیاری از مردم ملاک موفقیت و خوشبختی‌شان  تنها بر اساس  خوشی و لذت زندگی در این دنیا می‌باشد !!! چیزی که تصور آن برای عموم مردم عادی و بدیهی شده است . امروزه توسط رسانه‌های مختلف و انواع القائات فرهنگی ، اجتماعی و تبلیغاتی چنین وانمود شده است که خوشبختی و موفقیت در زندگی تنها داشتن خانه بزرگ و خوب ، ماشین شیک و جدید ، داشتن چهره زیبا ، پوشیدن لباسهای به روز ، ازدواج با همسری زیبا و یا دارای امکانات زیاد ، رفتن به سفرهای داخلی و خارجی ، آگاهی از زبان‌ها و آداب و رسوم بین المللی و ...  می‌باشد . هرچند که ما هم همانند تمامی انسان‌های روی زمین داشتن این خواسته‌ها و اهداف را بسیار خوب و  در اندازه متعادل لازم می‌دانیم اما بخش نگران کننده  این ماجرا  تمرکز صرف و مطلق بر این موضوعات است !

 

ْ أُولئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَ اللَّهُ يَدْعُوا إِلَى الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَ يُبَيِّنُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ (221 بقره)

آنان به سوی آتش دعوت می‌کنند و خداوند با خواست خودش  به سوی بهشت  و آمرزش دعوت می‌کند و نشانه‌هایش را برای مردم  بیان می‌کند تا شاید ایشان یادآوری نمایند .

 

 

 

              منظور  این است که سعادت و خوشبختی حقیقی انسان  حتی در همین زندگی محدود دنیای مادی نیز تنها به واسطه این موضوعات میسر نمی‌شود . بطوریکه  در بسیاری از بررسی‌ها و آمارهای علمی و مشاهدات تجربی مشخص شده است که مشکلات افراد در خانواده‌ها و روابط زناشویی چیز دیگری جز خواسته‌های نام‌برده در فوق است؛ موضوعاتی مانند عشق ، تفاهم ، درک متقابل از همدیگر ، گفتگوی راحت ، صمیمانه و سازنده ، یادگیری از همدیگر ، شادی و شعف ، سلامتی روحی و جسمی ، آرامش درونی ، صداقت ، ادب و احترام و ... عوامل مهمتری از معیارهای مادی در خوشبختی و موفقیت هستند ،  که امروزه کمتر به این موارد توجه می‌شود و بهای اندکی به آنها در انتخاب‌های مهم زندگی داده می‌شود !

 

 

 

                در عین حال حتی اگر فردی زندگی روی زمین‌اش پر باشد از تمامی موفقیت‌های  مشهود و نامشهود نامبرده در فوق ، اما اگر برای آینده و زندگی‌ پس از مرگش هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی ننموده باشد قطعاً جز زیان‌دیدگان  خواهد بود ! دورانی برای هر کدام از ما انسانها فرا خواهد رسید که بسیاری از آنچه که اکتساب نموده‌ایم برای سعادت و خوشبختی ما در آن مکان و آن زمان مفید نخواهد بود !  حقیقت این است که زندگی ما تنها محدود به عمر کوتاه‌مان روی زمین نمی‌شود ! باید از هم‌اکنون به فکر فردا بود ! به فکر خلق آینده‌ای درخشان در پیشگاه خداوند در بهشت رضایت الهی ! بهشتی که اگر رضایت خداوند در آن باشد وفور نعمت ، فرصت ، شادی و موفقیت هم در آن ارزشمند خواهد بود .

                 بسیاری از ما به دلیل آموزش و پرورش ناقص و گاهی غلط ، اکثر تمرکز و توجه‌‌مان بر موضوعات ، اهداف و آرزوهای این جهانی است ! و اصلاً به اموری مرتبط با جهان آخرت و زندگی پس از مرگ نمی‌اندیشیم و یا اگر می‌اندیشیم تنها در حد کسب اعتقاد دینی است و تلاش عملی برای آن انجام نمی‌دهیم ! حتی در برخی از افراد معتقد و متدین نیز این اِشکال بزرگ مشهود است و با وجود اینکه افراد اعتقادات دینی خوبی دارند اما موضوع تمرکز زندگی‌شان بر اهداف و خواسته‌های مادی و این جهانی است و کمتر برای آینده‌ای که خداوند ما را به سمت آن دعوت نموده برنامه‌ریزی می‌نمایند . باز هم یادآوری می‌کنیم که بین خوشی  و خوبی تمایزات آشکاری وجود دارد .

يَوْمَ لا يَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ (88شعرا)

دورانی که دارایی‌‌ها و فرزندان سود نمی‌دهند!

 

 

 

*تمرین :   مواردی را که در گذشته به عنوان هدف و آرزو انتخاب نموده بودید و به آنها دست پیدا کردید  را مورد بررسی قرار دهید و مواردی را بیابید که بعد از تحقق آن هدف و آرزو  متوجه شدید که چندان هم برایتان مفید نبوده‌اند و حتی به شما ضرر هم رسانده‌اند ! لطفاً حداقل 3 مورد را کشف کنید !

 

          با توجه به مطالب فوق احتمال دارد که در زندگی  رویدادهایی واقع بشوند که ما وقتی در آن شرایط قرار بگیریم به خوشی‌ها  بجای خوبی‌های آینده‌دار  توجه کنیم ! توجهی که اگر بیش از اندازه وقت، ذهن و انرژی ما را به خودش اختصاص دهد می‌تواند منجر به  انحراف زندگی حال  و آینده‌مان گردد . مطمئن هستم که اکثر خوانندگان این مقاله حتماً به آن درجه از شعور ، آگاهی و اعتقاد رسیده‌اند که در شرایط عادی و نرمال زندگی ،  خودشان را محدود به اهداف و برنامه‌های مادی نکرده باشند ! و قطعاً در اهدافتان مواردی هم به موضوعات معنوی و آن جهانی قرار داده‌اید  که بسیار هم پسندیده است . اما منظور من  از این هشدارها ، در مواقعی است که شرایط زندگی به نوعی جلو می‌رود که ما بین خوشی‌ها و خوبی‌ها ناگزیر به انتخاب یکی از آنها می‌شویم .  وقتی شرایط زندگی عادی و نرمال است انسان هم به خوبی‌های زندگی توجه دارد و هم به خوشی‌ها و لذت‌هایی که منافاتی با خوبی‌هایش ندارند !  اما گاهی شرایطی در زندگی انسان پیش می‌آید که خداوند او را به وسیله همین موضوعات مورد آزمایش قرار می‌دهد تا سطح اعتقاد و دامنه امنیت و نوع وابستگی‌ها و علاقه‌های او مشخص گردند ! هدف تمامی آزمونهای خداوند توسعه و رشد ما است . مهم این است که از هم‌اکنون خودمان را برای چنین شرایطی آماده نماییم ! مهم این است که از هم اکنون طوری زندگی کنیم که اکثر تمرکزمان بر امور اُخروی و رضایت الهی معطوف باشد . نه اینکه اکثر وقت و انرژی مان برای آباد نمودن زندگی‌مان در روی زمین باشد و تنها در حد بسیار اندکی آن هم در حد ذهن و کلام به زندگی پس از مرگ بپردازیم !

 

 الَّذينَ يَسْتَحِبُّونَ الْحَياةَ الدُّنْيا عَلَى الْآخِرَةِ وَ يَصُدُّونَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ وَ يَبْغُونَها عِوَجاً   أُولئِكَ في‏ ضَلالٍ بَعيدٍ (3ابراهیم)

کسانی که زندگی دنیا را نسبت به آخرت بیشتر دوست دارند و در راه الله مانع ایجاد می‌کنند و آنرا دچار انحراف و کجی می‌کنند ، ایشان در گمراهی دوری هستند .

 

 

 

        برخی از ما انسان‌ها چنان بر اهداف و خواسته‌های مادی متمرکز هستیم که حواسمان نیست که با این نوع زندگی نه تنها آینده خوبی در آخرت برایمان مهیا نخواهد شد بلکه احتمال دارد به خاطر ناآگاهی به این موضوعات و عدم ارزیابی خویشتن ، با اعمال و آثارمان در راه و مسیر خداوند نیز موانعی را ایجاد کرده‌باشیم .  برای اینکه بتوانیم در ماه رمضان امسال گام مهمی در خودسازی و مسیر رسالت زندگی‌مان برداریم ، باید خودمان را خوب بشناسیم و ارزیابی عمیقی انجام دهیم . باید بر روی احساسات، تمایلات  و علاقه‌های خفیف و یا شدیدمان خوب دقت کنیم . باید آنها را فهرست نموده و ببینیم این علاقه‌ها چگونه و به چه میزانی روی ما و اعمال و آثارمان تاثیر می‌گذارند؟ و آیا احتمال دارد که در تصمیم‌گیری‌های زندگی مان در حال یا آینده موثر باشند و ما یا اعضای خانواده‌مان را از راه خداوند دور  کنند ؟!

         شاید دوست داشتن فرزندمان بیش از اندازه و وابستگی احساسی به بودن با او  منجر به این شود که ما نتوانیم او را در مسیر رسالت الهی‌اش همراهی کنیم و فضایی به او بدهیم که بتواند در برنامه‌ها و اهداف الهی‌اش حرکت کند ؟ شاید وابستگی ما به موضوعات مادی و فراهم شدن امکانات رفاهی خوب و آسایش در زندگی چنان تاثیری روی همسرمان بگذارد که او نتواند بخشی از انرژی و وقتش را به امور الهی و اُخرویش اختصاص دهد ! شاید اعتقاد وعلاقه شدید ما به داشتن تحصیلات عالیه بیش از کسب فضایل اخلاقی و تقویت ایمان و اعتقادمان باشد و همین ما را در نقطه حساسی از زندگی منحرف نماید . خصوصاً در شرایطی که فشار القائات جهان پیرامون و رسانه‌ها و دوستان ما را به چنین سمت‌هایی سوق می‌دهند !!!! موارد زیادی مشاهده شده است که والدین عزیز و محترم  اصرار و علاقه شدیدی به ازدواج زود فرزندشان داشته‌اند و او برخلاف میل و بدون تعقلِ کافی و تحقیقِ جامع تن به ازدواجی داده است که نه تنها امورات و مشکلات زندگی‌اش او را از امور الهی و اُخروی دور نموده است بلکه حتی آرامش ، سلامتی و خوشبختی‌اش نیز صلب شده است ! گاهی  حفظ انسجام خانواده و روابط بین بستگان از حفظ رابطه با خداوند برای ما مهمتر می‌شود !  گاهی کلام ، نظر و نوع نگاه  دوستان ، بستگان ، همکاران و همکلاسی‌ها و یا اعضای فامیل برای ما از نگاه و کلام خداوند و کتب هدایت‌بخش بسیار مهمتر جلوه پیدا می‌کنند ! در چنین  مواقعی است که  باید این علاقه‌ها و دوست‌داشتن‌های درونی و فریب‌دهنده را خوب شناخت و  آنها را  کنترل  و مدیریت نمود ! باید با زیرکی و مهارت  خاص هم نفس را تا حدی قانع نمود و هم به سعادت و خوشبختی در آینده و آخرت پرداخت !

 

زُيِّنَ لِلَّذينَ كَفَرُوا الْحَياةُ الدُّنْيا وَ يَسْخَرُونَ مِنَ الَّذينَ آمَنُوا وَ  الَّذينَ اتَّقَوْا  فَوْقَهُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ (212بقره)

 برای کسانی که پوشش‌گذاشتند، زندگانی دنیا زینت داده شد و (لذا) کسانی از امنیت‌یافتگان را مسخره می‌کنند و اما کسانی که تقویت‌نمودند ، در دوران قیامت بالاتر از  ایشان هستند و خداوند هر کس را که بخواهد بدون حساب روزی می‌دهد  !

 

          البته باز هم تاکید می‌کنیم که منظور از این سخنان، این نیست که نباید به امور مرتبط با خانواده ، فرزند ، همسر ، تحصیل ، کسب و کار ، تفریح و کسب رفاه و آسایش   پرداخت ! بلکه منظور رعایت تعادل و تناسب در این امور است ! مهم درجه اهمیتی است که برای امور مختلف قائل هستیم ! مهم تفاوت قائل شدن بین امور الهی و اخروی با امور زمینی و دنیوی است . مهم رعایت اولویتها در شرایط حساس زندگی و تصمیم‌گیری‌ها است . مسلم است که باید تحصیل نمود و تا جایی که مفید و مقدور است  تحصیلات را ادامه داد ! بدیهی است که باید کسب و کاری را برای تامین مخارج زندگی ترتیب دهیم و در آن با تلاش و تعقل به موفقیت و شهرت برسیم ! آشکار است که تشکیل زندگی مشترک و داشتن فرزند و حفظ آرامش ، عشق و شادی در خانواده مهم است . همه این امور از کارهای شایسته و لازم زندگی هستند اما در عین حال باید اولویت اول زندگی را خداوند و مسیر رسالت الهی  بدانیم ! باید در درجه اول و در تمامی شرایط طوری زندگی کنیم که خداوند را راضی و شاد نگاه داریم ! باید در عین دنیاسازی به فکر آخرت و زندگی بعد از مرگمان باشیم . اگر خواهان آینده‌ای مطئمن و سعادتمند هستیم باید بخشی  از وقت، انرژی ‌و سرمایه‌مان را برای عبادت،خودسازی و جهاد در راه الله اختصاص دهیم ؛ که هدف اصلی آفرینش انسان‌ها و جن‌ها نیز همین عبادت و تلاش برای عضویت در شبکه شعور الهی است .

وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ (56ذاریات)

و نیافریدم جن و انسان را مگر برای اینکه عبادتم بکنند !

 

 

 

           اگر از همین الان بدانیم و آگاه باشیم  که علاوه بر زندگی این دنیا و موفقیت در اهداف آن زندگی اُخروی نیز داریم ، قطعاً  برای آن هدف می‌گذاریم و برنامه‌ریزی خواهیم نمود و با تلاش و سماجت زیاد خودمان را برای آن آماده می‌کنیم. و این به شعورمندی و مدیریت درست ما بستگی دارد که طوری زندگی کنیم و طوری با اعضای خانواده و انسان‌های پیرامون‌مان رفتار کنیم که ایشان به ما و اهداف الهی‌مان به اندازه‌ خواسته‌های مادی احترام و ارزش بگذارند و ما را بیشتر برای آن اهداف دوست داشته باشند !

           همه چیز به انتخاب خود ما و رفتار، کلام و نحوه مدیریت ارتباطات ما بستگی دارد !  ما می‌توانیم با رعایت تعادل چندجانبه در زندگی و با آگاه‌سازی و ارتباط کلامی با اطرافیانمان ایشان را  به درک این اهداف علاقمند و هماهنگ نماییم   تا هم ایشان از ما احساس خوبی داشته باشند و هم خداوند در درجه اول از ما راضی و شاد باشد . ما با مدیریت درست و چند بعدی زندگی و وقت‌مان می‌توانیم هم به کسب و کار بپردازیم و هم برای خودسازی و تلاش در راه الله انرژی اختصاص دهیم !

 

انْفِرُوا خِفافاً وَ ثِقالاً وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ (41توبه)

چه سبک‌بار و چه سنگین‌بار بیرون بروید و  با دارایی‌ها و جان‌هایتان در راه الله تلاش کنید، آن برای شما بهتر است اگر آگاه باشید

 

            اما اگر در شرایط خاصی نتوانستیم  این تعادل را رعایت کنیم باید بدانیم که اولویت با راه و اهداف الهی است . در چنین شرایطی باید با زیرکی و مهارت خاص و با کلام نیکو و دلجویی از دیگران اهمیت را بر امور الهی اختصاص دهیم .  و این به انتخاب ما و هنرمندی ما در درست عمل نمودن در این انتخاب بستگی دارد ! باید برخی از خوشی‌ها و لذت‌ها را به خاطر خداوند کنار گذاشت و یا تعدیل نمود ! کسی که خواهان سعادت ابدی و حیات اُخروی و بهشت فراوانی رضایت الله است باید امروز و در این دنیا زندگی‌اش را مدیریت نماید و با برنامه‌ریزی صحیح خودش را برای آینده و خوبی‌ها آماده کند . و این مهم  گاهی مستلزم ذبح نمودن نفس و تمایلات نفسانی است ، نیازمند چندبعدی زندگی نمودن است ، نیازمند توجه کمتر به امور مادی و توجه بیشتر به امور الهی است . یادمان باشد که محبوب و معبود اصلی ما خداوند است . یادمان باشد که بسیاری از معشوق‌های ما از بین رفتنی هستند و تنها خداوند و عشق او باقی است .

 

چون هرآنچه دوستداري رفتني است         داغ حسرت بردلت زان ماندني است

        هر كه عاشق بر وجودي «آفِل» است             اضطرابش در سر و جان و دل است

عشق خواهــي جاودان باشد ترا              گويمت تا عشـــق آن باشد ترا

عشق او بگزين كه خود عشق آفريد            اين جهان با عشـق از او آمد پديد

عاشق او شو كه عشق كامـل است                عشق را در عشقبازان عامل است

دکتر مهدی ثریا

 

            یادمان باشد که تنها مرکز کنترل حقیقی و سودمند  الله است و نباید اجازه دهیم که شی یا انسان و یا موضوعی بیش از خداوند برای ما مهم ، زیبا و دوست‌داشتنی گردد و این به مدیریت ما بر افکار و احساساتمان  و ارزیابی مستمر از خویشتن بر‌می‌گردد !!!  باید بیش از هرچیزی و هر کسی به خداوند بیاندیشیم و در اسماء و آثار او تفکر کنیم . هرچه بیشتر به موضوعی توجه کنیم آن موضوع برایمان بزرگتر می‌شود و بیشتر از آن موضوع تاثیر می‌پذیریم . شدیدترین عشق و توجه ما باید تنها مخصوص خداوند مهربان باشد . اما متاسفانه زندگی در این دنیا و تهاجم بی‌رحمانه اشیاءِ آن ما را از یاد و اهمیت خداوند دور نموده و ما بیشترین انس‌مان با جهان اشیاء ، موجودات و موضوعات  آن است و فراموش نموده‌ایم که موضوع و هدف اصلی خداوند  و زندگی در کنار او در جهان باقی است !

 

وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ  مِنْ دُونِ اللَّهِ  أَنْداداً   يُحِبُّونَهُمْ  كَحُبِّ اللَّهِ   وَ  الَّذينَ آمَنُوا  أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ  و ... (165بقره)

و از مردم کسانی هستند که به غیر از الله معبودانی را انتخاب نموده‌اند که ایشان را همانند عشق به خداوند دوست دارند و اما کسانی که امنیت یافته‌اند بیشترین عشق‌شان برای خداوند است .

 

 

 

            در انتها باید دقت کنیم  تشخیص اینکه چه احساسات و تمایلاتی ممکن است ما را از راه خداوند و سعادت اُخروی دور کنند تنها از تعقل و شعور خداوند ممکن است . خداوند است که خالق ما و تمامی آسمانها و زمین است و تنها او از غیب جهان بیرون و درون ما آگاه است و لذا فقط شعوربرتر می‌داند که چه چیزهایی ما را وسوسه می‌کند و چه چیزهایی  برای ما مضر و یا چه چیزهایی خیر است !

 

 وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ (16 ق)

و به تحقیق ما انسان را آفریدیم و می‌دانیم آنچه را که نفسش به او وسوسه می‌کند و ما از رشته اصلی رگ‌ها  به او نزدیک‌تریم

 

          بنابراین در قسمت پایانی این مقاله بر اساس آیات قرآن برخی از مواردی را که خداوند  ما را از آنها منع نموده و نسبت به آنها هشدار داده‌اند را ذکر می‌نماییم . امیدواریم که با یاری الله و تلاش خودتان بتوانید در روزهای باقی مانده از ماه رمضان و ادامه عمرتان  نفس‌تان را نسبت به این موارد کنترل نمایید !

 

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَواتِ مِنَ النِّساءِ وَ الْبَنينَ وَ الْقَناطيرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ وَ الْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَ الْأَنْعامِ وَ الْحَرْثِ ذلِكَ مَتاعُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ اللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَآبِ (14آل عمران)

عشق و علاقه به زنان،  فرزندان  و اموال زياد از طلا و نقره و  اسبان ممتاز و چهارپايان و كشتزارها  كه همه از  خواسته‏هاى نفسانى است، در نظر مردم  زینت يافته است ، در حالى كه اينها بهره‏اى گذرا از زندگانى دنياست و سرانجام نيكو تنها نزد خداوند است.

 

همانطور که در آیه بالا مشاهده می‌نمایید خداوند برخی از  علاقه‌های زودگذر و نفسانی را برای آگاهی ما اعلام نموده‌است ؛

 

 - عشق و علاقه به همسر و تشکیل خانواده و ازدواج  :

 گاهی ما نسبت به همسر خود چنان عشق و علاقه‌ای در خودمان ایجاد می‌کنیم که به تدریج و با گذشت زمان به یک نوع شیفتگی مخرب و وابستگی محدود‌کننده تبدیل می‌گردد و مانع بزرگی در برابر دیدن حقایق و تصمیم‌گیری درست در رویدادهای زندگی مان می‌گردد ! گاهی عشق و توجه ما به نظر و رای همسرمان بیش از نگاه و نظر خداوند است ، گاهی عشق و علاقه به همسر چنان ما را تحت تاثیر قرار می دهد که بیشترین تمرکزمان برای کسب رضایت و خشنودی او می‌شود و رضایت خداوند در اولویت بعدی قرار می‌گیرد ! و لذا باید عشق و علاقه به همسر را در حد متعادل تنظیم نمود و عشق به خداوند را در درجه اول قرار داد . خداوند مونس، همدم و دوست اصلی زندگی ما بوده و خواهد بود . تنها هم‌صحبت و رفیقِ  وفادار ما خود خداوند است و نباید هیچ کس و هیچ چیز را جانشین او نماییم که در این صورت نتیجه‌ای جز پشیمانی و زیان برای‌مان نخواهد داشت ! در بسیاری از جوانان مشاهده می‌کنیم که اوج آرزوی او به عروسی گرفتن و داشتن یک شوهر و یا خانم خوب محدود می‌گردد و بخش زیادی از سال‌های عمرش  با رؤیای این لحظات سپری شده است و خودش را در لباس دامادی و عروسی در مراسم خاصی در کنار دوستان و بستگان دیده است ، برای زندگی و خانه و همسرداری کلی نقشه کشیده است ! کلی تصاویر خوب  و احساسی دارد اما برای خداوند و هم‌صحبتی و همنشینی با او خیر ! برای دوستی با خداوند برنامه و رویایی در ذهن ندارد که هیچ،  علاقه ، عشق و تفکری هم در درون ندارد !!! و این محصول آموزش‌ها و القائات دنیوی و شیطانی در جهان امروز است که ما را از موضوعات اصلی به موضوعات فرعی و درجه چندم برده‌اند !

 

 

- عشق و علاقه به فرزندان :

            گاهی عشق و وابستگی به فرزندان برای ما چنان بزرگ می‌شوند که پرورش فرزندان و آینده‌ ایشان از هر چیز دیگر زندگی برای ما مهمتر می‌گردد . در برخی از والدین فرزند در جایگاه یک مرکز کنترل قرار می‌گیرد و آینده او و تمایلات و رفتارش زندگی ایشان را به طور کامل تحت شعاع قرار می‌دهد و تمرکز اصلی زندگی پدر و مادر را به خودشان اختصاص می‌دهند . چنین توجه و علاقه شدیدی می‌تواند در شرایط خاص پدر و مادر را از مسیر خداوند دور نمایند و از هم اکنون باید هوشیار باشیم که عشق و علاقه به فرزندان که با متولد شدن ایشان در انسان آشکار می‌گردد از ابزارهای آزمایش خداوند است و نباید این عشق و علاقه را به عنوان یک موضوع صد درصد صحیح بپنداریم و خودمان را غرق آن نماییم ! خصوصاً که این علاقه با به دنیا آمدن فرزند به صورت ناخودآگاه در باطن مادر و پدر شکل می‌گیرد و به تدریج با گذشت زمان تقویت می‌شود . و امروزه یکی از مهمترین عوامل دوری افراد از مسیر اعتقادات و رسالت الهی‌شان شده است که متاسفانه در نگاه علمی و تبلیغات رسانه‌ای نیز بسیار زیبا قلمداد شده‌اند .

 

 

 

- عشق و علاقه به پول ، مال  و جواهرات :

             مسلم است که کسب درآمد و داشتن پول و طلا و ... برای تداوم زندگی  لازم و مناسب  است اما وقتی  ازدیاد  پول و جواهرات هدف بزرگ زندگی انسانی گردد او را از خداوند و زندگی بعد از مرگش دور خواهند نمود . شاید در ابتدا  برخی از افراد به پول و جواهرات وابستگی نداشته باشند اما همینکه تمرکزشان را بر ازدیاد  بیش از اندازه این موارد می‌گذارند آرام آرام علاقه و حرص شدیدی در قلب و ذهنشان نسبت به جمع‌آوری آنها ایجاد می‌گردد و چنان به آنها وابسته می‌شوند که کاهش موقتی برخی از آنها مایه عذاب و ناراحتی ایشان می‌گردد ! گاهی در انسان‌های مومن و معقتد نیز این گرایشات به طور غیر مستقیم نفوذ می‌کند و علاقه به این موارد در اولویت بالایی مشهود می‌گردد !

 

 

 

- عشق و علاقه به وسیله نقلیه (اتومبیل و ...) :

             داشتن یک اتومبیل در عصر حاضر بجای داشتن چهارپایان امری بدیهی است و هدف از داشتن یک  اتومبیل استفاده از آن در جهت تسهیل حمل و نقل و سیر و سفر است و نباید داشتن ، نگهداری  و ازدیاد آن هدف اصلی ما قرار گیرد . گاهی مشاهده می‌کنیم در برخی از افراد عشق و علاقه به داشتن خودروهای مدل بالا و متنوع چنان گسترده می‌گردد که موضوع اصلی زندگی ایشان می‌شود و خدای ناکرده اگر ماشین‌شان خطی بر دارد و یا تصادفی ناخواسته داشته باشند خودشان را بسیار می‌رنجانند و در برخی موارد مخاطبین را بدون در نظر گرفتن شئونات و جایگاه انسانی‌اش مورد سرزنش و بازخواست قرار می‌دهند آن هم تنها به دلیل عشق و شیفتگی بیش از اندازه به یک شی مادی و فانی !!!

 

 

 

- عشق و علاقه به کسب و کار (زمین، باغ ، شرکت و کارخانه و ...) :

            هم درگذشته و هم امروزه هستند افرادی که خرید و توسعه زمین ، خانه و باغ و توسعه شرکت و کارخانه و ... برای شان بسیار اهمیت دارد حتی مهمتر از همسر و فرزند ! متاسفانه دنیای تجارت و القائات رسانه‌ها چنان روی ما اثرات مخرب گذاشته‌اند که در بسیاری از مواقع علاقه‌ها و احساسات درون ما تحت کنترل و اختیار خود ما نیست ! بسیاری  از افراد برای آبادسازی زمین و باغ و مزرعه‌ ، افزایش شعب فروش ، افزایش کارمندان شرکت ، توسعه کارخانه به سطح ملی و بین‌المللی و ...  بسیار انرژی و سرمایه اختصاص می‌دهند اما یک دهم آن خلاقیت‌ها ، تلاش‌ها ، انرژی‌ها و شوق‌ها را برای آبادساختن آخرت و کسب رضایت الله و تحقق اهداف و رسالات الهی صرف نمی‌کنند !  و این‌گونه است که زمین- خانه موقت، اجاره‌ای و فانی ما -روز به روز به ظاهر آبادتر می‌گردد اما زندگی و خانه اصلی ما همچنان مورد بی‌توجهی و بی‌مهری واقع می‌گردد !

 

 

همانطور که در ادامه آیه اشاره شده است همگی این علاقه‌ها و احساسات نفسانی بوده و تنها به زندگی زودگذر این دنیا محدود می‌گردد و نمی‌تواند برای زندگی باقی در ابعاد دیگر حیات برای ما موثر باشند و لذا نباید بیش از حد نیاز و تعادل وقت و انرژی‌مان را به آنها اختصاص دهیم . یادمان باشد که روزی سفر ما در روی زمین به اتمام می‌رسد و  باید برای ادامه سفر در ابعاد دیگر خودمان را آماده کنیم و توشه لازم را به همراه ببریم ! تمرکز بیش از اندازه بر موضوعات بالا و علاقه و عشق افراطی به آنها ما را از خداوند و یاد او و تلاش در راه کسب رضایت و رسالات او دور می‌کند ! هوشیار باشیم که سرانجام نیک و  خوشبختی اصلی در جای دیگر و موضوعات دیگر در نزد خداوند امکان پذیر است !!!

 

وَ أَمَّا ثَمُودُ فَهَدَيْناهُمْ   فَاسْتَحَبُّوا الْعَمى‏ عَلَى الْهُدى  فَأَخَذَتْهُمْ صاعِقَةُ الْعَذابِ الْهُونِ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ (17فصلت)

اما قوم ثمود پس ایشان را هدایت نمودیم ، اما ایشان به  نابینایی  بیش از هدایت علاقه نشان دادند ، لذا  صاعقه تنهایی‌آور و خوارکننده ایشان را در بر گرفت به دلیل آنچه اکتساب نموده بودند !

 

- علاقه ناخودآگاه و وابستگی به جهل و نابینایی :

                همانطور که در آیه بالا مشاهده می‌کنید گاهی خداوند برای فرد و یا گروه خاصی از مردم هدایتی را توسط رسولانش ارسال می‌کند و حتی معجزاتی را به ایشان نشان می‌دهد و کتابهای هدایت‌بخش را نیز به ایشان هدیه می‌دهد اما متاسفانه آنها با وجود دیدن تفاوتها و تجربه  تمایزاتِ هدایتِ خداوند  اما به ساحل امن گذشته‌شان می‌چسبند و به همان شیوه و سبک قدیمی زندگی‌شان علاقه نشان می‌دهند ! در بسیاری از داستان‌هایی که خداوند در کتب آسمانی ذکر نموده‌است داستان قوم‌هایی اشاره شده که مایه عبرت ما باشند ؛ افرادی که هدایت ، رحمت و نعمت‌های الهی برایشان به وفور تامین شد ،  اما ایشان بر اساس ساختار عادت و الگوهای تکرار نفسشان عمل نموده‌اند و عشق، توجه و احساس‌شان همان موضوعات قدیمی و تاریخ مصرف گذشته بنا‌کنندگان‌شان بوده است ! همان کارهایی(؟) را ادامه  دادند که پدران و مادران‌شان را بر آن یافتند! به همان موضوعاتی توجه و علاقه شدید نشان دادند که آداب و رسوم گذشته به ایشان القاء می‌نمود !

 

وَ إِذا قيلَ لَهُمْ تَعالَوْا إِلى‏ ما أَنْزَلَ اللَّهُ وَ إِلَى الرَّسُولِ   قالُوا حَسْبُنا ما وَجَدْنا عَلَيْهِ آباءَنا   أَ وَ لَوْ كانَ آباؤُهُمْ لا يَعْلَمُونَ شَيْئاً وَ لا يَهْتَدُونَ (مائده 104)

و هنگامی که به ایشان گفته شد به سوی آنچه خداوند نازل نموده و به سوی رسول بیایید ، گفتند برای ما کافی است آنچه را که پدرانمان را بر آن راه و روش یافتیم ، آیا با وجود اینکه پدرانشان چیزی نمی‌دانستند و هدایت نشدند( ادامه می‌دهند)؟

 

 با وجود اینکه روشنایی و  تاریکی با هم تفاوت بسیار می‌کنند و تعقل هر آدم عاقلی حکم می‌کند که نور و روشنایی بهتر است  اما در مورد بسیاری از انسان‌های انس‌گیرنده  شرایط فرق می‌کند ! عده بسیار زیادی از این دسته آنقدر در شرایط تاریکی، جهل و نابینایی غرق شده‌اند که حتی وقتی نشانه‌ها، هدایت‌ها  و معجزات الهی هم برایشان آورده می‌شود و طعم آنرا از نزدیک  می‌چشند اما همچنان ساحل امن‌شان را دوست دارند و شیفته آن هستند و نمی‌خواهند از آن دست بردارند و از تغییر و ریسک می‌هراسند و برای دوری از تغییر هر بهانه‌ای که به ذهنشان برسد می‌آورند ! ایشان حاضر به جدایی از ساختارهای ناخودآگاه عاطفی مغزشان نیستند ! آنها آن چیزهایی را دوست دارند که یادگرفته اند دوست بدارند !

 

              اکثر مردم ساختار مغزشان در دوران کودکی هر طور تنظیم شده باشد بر همان ساختار و شاکله زندگی می‌کنند و خیلی تمایل به تغییر دادن و یا شکستن این ساختارها ندارند ! و لذا با وجود اینکه شاید هدایت را ببیند و تجربه کنند اما بر اساس شاکله و القائات ساختار فکری‌شان،  موضوعِ علاقه‌های درونی‌شان همچنان همان موضوعات فریب‌دهنده قبلی است   و این وابستگی و علاقه برای هر فرد و قومی که باشد نتیجه‌ای جز هلاکت و نابودی نخواهد داشت !!!

 

 

              هوشیار باشیم که من و تو هم از خطرات این احساسات و القائات نفسانی به دور نیستیم و ممکن است در شرایط مشابه وقتی هدایت و یا آموزشی  را ببینیم و تجربه کنیم اما در نهایت گرایش درونی، احساسی و عادتی ما بر همان موضوعات عادی و تاریخ مصرف گذشته زندگی باشد ! ممکن است من و تو نیز تاریکی، ندیدن و نابینایی را بر هدایت ، روشنایی و بینایی ترجیح دهیم و خودمان را به کوری و خنگی بزنیم !  که این موضوع متاسفانه تا به امروز بخش بسیار تکرار شده الگوریتم هدایت بشریت بوده است که برای خروج از این لوپِ تکرارِ مخرب تنها آگاهی و دانش کافی نیست ، بلکه جهاد با نفس و ارزیابی و مدیریت  مستمر بر افکار، احساسات ، اعمال و تا اندازه‌ای ایثار و از خودگذشتگی و عشق به الله نیاز است !  چنان عشق و توجهی که نیرو و انگیزه کافی برای کندن و جدا شدن از ساحل امن ساختارهای قدیمی را به ما بدهد !!! همان چیزی که انبیاء و اولیاء و یاران برگزیده ایشان تنها با این سوخت و همت بلندشان توانستند این مسیر را به یاری الله  طی نمایند !

 

كلاََّ بَلْ تحُِبُّونَ الْعَاجِلَةَ(20) وَ تَذَرُونَ الاَْخِرَةَ (21 قیامت)

هرگز چنین نیست ، بلکه شما به شتاب نمودن(زندگی زودگذر) علاقه دارید و آخرت و آینده را رها می‌کنید

 

- علاقه ناخودآگاه و عادت به تعجیل و شتاب در زندگی :

             همانطور که در آیه 20 و 21 سوره مبارکه قیامت می‌بینیم خداوند در مورد انسان‌ها به واقعیتی اشاره می‌کند و واقعیت این است که اکثر انسان‌ها  دوست دارند خیلی سریع به نتیجه برسند و به دلیل همین تمایل درونی‌شان نگرش کوتاه مدت دارند و در اکثر کارها تعجیل و شتاب می‌کنند و به اندازه کافی به آینده نمی‌نگرند !  این علاقه از نوع سودهای پشت‌پرده است و اگر شناخت و ارزیابی کافی از خودمان نداشته باشیم نمی‌توانیم متوجه آن بشویم و در زندگی تحت تاثیر این علاقه ناخودآگاه خواهیم بود ! از آنجا که خداوند ما را خلق نموده است و سیستم ذهنی و عصبی ما را تنظیم نموده است و لذا او بهتر از هر کسی از نقاط بهبود و نقاط قوت ما خبر دارد و لذا باید به کلام خداوند اعتماد نمود و بر این اساس خودمان را از این نقطه بهبود و هشدار خداوند مجزا نبینیم !

 

 

           مسلم است که علاقه و تمایل درونی هرکسی این است که زودتر به نتیجه اهداف و کارهایش برسد اما همین علاقه گاهی چنان روی افکار، انتخاب‌ها و عملکرد ما در زندگی و کسب و کار اثر می‌گذارد که ما در بسیاری از انتخاب‌هایمان مراعات آینده را نمی‌کنیم و بدون در نظر گرفتن آینده و عواقب انتخاب‌هایمان تصمیم‌گیری انجام می‌دهیم ! در بسیاری از مواقع برای اینکه این سود و احساس پشت پرده زودتر ارضاء گردد دست به هر کاری می زنیم تا درون‌مان آرام بگیرد فارغ از آنکه این احساس ناخودآگاه درونی خود وسیله آزمایش ما می‌باشد ! بارها پیش می‌آید کالایی را انتخاب و خرید می‌کنیم اما بعد از مدت کوتاه از انتخاب‌مان پشیمان می‌شویم و احساس می‌کنیم زیان دیده‌ایم ! و این درنتیجه شتاب نمودن برای کسب نتیجه در کوتاه مدت و در نظر نگرفتن آینده است ! در بسیاری از مواقع ما بدون صبر و تعقل کافی عمل می کنیم و با افرادی طرح دوستی، همکاری و شراکت می‌بندیم که در آینده نتایج نامناسبی از رابطه با ایشان نصیبمان می‌شود .

           در مورد  زندگی آخرت نیز همین‌گونه است . با توجه به اینکه این خصلت و نقطه بهبود در درون ما وجود دارد در تمامی اعمال و انتخاب‌های ما در زندگی محدود این دنیا خودش را نشان می‌دهد و اکثر انسان‌ها برای این دنیا زندگی می‌کنند و تمامی تلاش و شتاب‌شان ارضاء نمودن این احساسات در همین زمان محدود در دنیای فانی است . غافل از آنکه دنیا و موضوعات آن تا اندازه زیادی معیار سنجش تعالی و وسیله آزمایش ما در پیشگاه خداوند هستند و نباید بیش از اندازه کانون توجه ما قرار گیرند و ما را از آینده و آخرت غافل و دور نمایند !  و لذا یکی دیگر از احساسات و علاقه‌هایی که تقریبا به صورت عادت در ما  نهادینه شده است علاقه به تعجیل در زندگی و کسب نتیجه است که انشاء الله با یادآوری مستمر به خودتان و ارزیابی‌های شبانه بتوانید صبر و آینده‌نگری را جانشین آن نمایید  که خداوند با صابرین است !

 

 

 

* نتیجه‌گیری :

         نتیجه اینکه باید آگاه باشیم که سیستم عصبی و روانی ما انسان‌ها طوری تنظیم شده است که به برخی از موضوعات مادی و این جهانی توجه و علاقه بیشتری از خودش نشان بدهد  و ما باید در بازی زندگی این قانون را بلد باشیم و برای برنده شدن تا انتهای بازی آن را رعایت نماییم ! قبل از اینکه زندگی‌مان را ادامه دهیم باید خوب روی نقاط حساس و علاقه‌هایمان تعقل کنیم و آنها را کشف نموده و نحوه افکار ، اعتقادات، احساسات و واکنشهایمان را در این موارد بررسی و تحلیل نماییم . و در مواردی که احساس خطر و ضعف می‌کنیم خودمان را تقویت نموده و با نوشتن باورها و درس‌ها و  یادآوری و تکرار آنها خودمان را هوشیار نگاه داریم . باید از خداوند که بهترین یادآوری کننده است بطلبیم و دعوت کنیم که خودش ما را نسبت به این نقاط بهبود و حساسیت‌ها آگاه نگاه دارد و در مواقعی که ما حواسمان نیست ما را به شیوه‌ای لطیف و سریع آگاه نماید  که خداوند قطعاً شنوا و پاسخ‌گو است  !

قَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونىِ أَسْتَجِبْ لَكم‏( 60 غافر)

 

           از هم‌اکنون باید برای آینده زندگی‌مان برنامه‌ریزی استراتژیک انجام دهیم . استراتژی برنده ما باید اولویت قرار دادن به خداوند، اهداف ، رسالات  و هدایت الهی باشد و همه امور زندگی‌مان را با آن تنظیم و هماهنگ نماییم !  در تک تک انتخاب‌های مهم زندگی مانند انتخاب رشته تحصیلی ، انتخاب محل سکونت ، انتخاب دوستان ، انتخاب محل کار ، انتخاب نوع کسب‌وکار ، انتخاب همسر و شریک زندگی و ... باید حتماً خداوند و اهداف او را مد نظر داشته باشیم و بررسی کنیم که آیا این انتخاب‌ها با اهداف و رسالات الله  و ارزشهای الهی هماهنگ هستند و یا نه ؟ آیا اختصاص وقت، انرژی و پول برای این انتخاب‌ها  شایسته است و یا نه ؟ آیا این اهداف و موضوعات ما از راه خداوند دور می‌کنند و یا منجر به تسهیل راه الله می‌شوند؟

 

قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَ أَبْناؤُكُمْ وَ إِخْوانُكُمْ وَ أَزْواجُكُمْ وَ عَشيرَتُكُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَ مَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ في‏ سَبيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفاسِقينَ (24توبه)

بگو : اگر والدینتان ، فرزندانتان ، برادران و خواهرانتان ، همسرانتان و خویشاوندانتان  و دارایی‌هایی که کسب نموده‌اید و کسب‌وکاری که نگران کساد آن هستید و خانه‌هایی که به آنها خوش هستید از خداوند و رسولش و جهاد در راه او دوست‌داشتنی‌تر است ! پس منتظر بمانید تا امر خداوند تحقق یابد و خداوند گروه فاسق(جداشده) را هدایت نمی‌کنند !

 

              برای بشر مومنِ معقتد به جهان غیب که رضایت، شادی و لبخند خداوند از همه چیز مهمتر است همیشه یک فیلتر در جلوی ذهن و ادراکش وجود دارد که همه چیز را با معیار رضایت و لبخند خداوند می‌سنجد و لذا طوری زندگی می‌کند و طوری با رفتار، کلام و آثارش این موضوع را به جهان بیرون  نشان می‌دهد که اطرافیانش را به رعایت این ارزش‌ها  و حدود علاقمند و متقاعد می‌نماید و در برخی از موارد که ایشان علاقمند نمی‌شوند حداقل طوری با آنها ارتباط کلامی و رفتاری برقرار می‌نماید که ضمن رعایت احترامات بتواند اهداف الهی‌اش را دنبال نماید .

 

 

           بشر  مومن تمامی تلاشش را می‌کند تا هم خداوند از او راضی باشد و هم خانواده و انسان‌های پیرامونش ! هم اهداف و رویاهای الهی را تحقق می‌دهد و هم در حد امکان اهداف مادی  و آرزوهای زمینی را میسر می‌نماید . اما آنجا که بر حکم اجبار زندگی و یا آزمون‌های الهی مجبور به انتخاب بین یکی از این موارد می‌گردد از جان و مال ، آبرو ، اعتبار ، وقت ، انرژی، کسب‌وکار  و خانواده‌‌اش در راه خداوند می‌گذرد و خودش را در عشق الهی قرار می‌دهد ! همانطور که امام حسین(بر او سلام) و تمامی ایثارگران راه حق از جان ، مال و خانواده‌شان گذشتند تا بلکه خداوند را شاد و راضی نمایند و این رسم بندگی و اثبات حقانیت ایمان و اعتقادات ما به الله است ! و بدیهی است که گذشتن از این موضوعات یعنی گذشتن از علاقه‌ها و احساسات درونی ؛ یعنی تسلط بر افکار و احساسات و این کار تنها از شیردلانی میسر است که بر افکار و احساسات‌شان مدیریت و آگاهی  کافی دارند ! این مهم نیازمند انجام مستمر و حرفه‌ای امور و تکنیک‌های مدیریت بر خویشتن است . نیازمند خودارزیابی شبانه و هوشیاری به فعل و انفعالات نفس و افکار است ! تنها افرادی که به معنای واقعی حاج بر مغز و ذهن‌شان هستند می‌توانند از عشق و علاقه‌های مادی و زمینی برای خداوند و در راه او بگذرند و بجایش با عشق و احساسات الهی شادمان باشند !

 

 

       تنها افرادی از این مرحله  از بازی زندگی با موفقیت عبور خواهند نمود که در گذشته بر اساس آموزشهایی که دیده‌اند به اندازه کافی بر افکار و احساسات‌شان شناخت و کنترل دارند ! آنها بسیاری از افکار و باورها و نگرش‌هایشان را زیر و رو نموده‌اند ، آنها اکثر احساسات و عواطفشان را می‌شناسند و آنها را ثبت و تحلیل می‌نمایند ! ایشان با نوشتن و تحلیل افکار و احساسات‌شان و ریشه‌یابی  می‌توانند آنها را با افکار و احساسات مثبت و تعالی‌بخش جانشین سازند ! مردان و زنان مومن راه خداوند چنان بر ذهن و روانشان تسلط دارند که به راحتی می‌توانند با خلق معنا و جور دیگر نگریستن کانون توجه‌شان را بر موضوعات و اهداف الهی متمرکز نمایند و  شادی و هیجانشان را در این راه و اهداف آشکار نمایند ! چراکه مردان و زنان راه خداوند می‌دانند که بسیاری از چیزها  معنا و مفهوم ثابتی ندارد و ما با  آن معنا و برداشتی که  به آنها می‌زنیم احساسات و واکنش‌هایمان را تغییر می‌دهیم! همه چیز با نوع نگاه و نگرش ما متفاوت تجربه خواهد شد و تجربه‌های ما به اندیشه‌و ذهن انسان مرتبط هستند !

 

 

هر کجا برگی هست ، شورِ من می‌شکفد.

من به سیبی خوشنودم  و به بوییدن یک بوته بابونه.

من به یک آینه، یک بستگی پاک قناعت دارم.

زندگی رسم خوشایندی است، زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ،  پرشی دارد اندازه عشق.

من نمی‌دانم که چرا می گویند: اسب حیوان نجیبی است ، کبوتر زیباست.

و چرا در قفس هیچکسی کرکس نیست. گل شبدر چه کم از لاله قرمز دارد.

چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

لب دریا برویم،  تور در آب بیندازیم  و بگیریم طراوت را از آب.

ریگی از روی زمین برداریم  وزن بودن را احساس کنیم.

و نترسیم از مرگ ،  مرگ پایان کبوتر نیست.

«سهراب سپهری»

 

            لذا شما دوست گرامی ! اگر به فکر سعادت آخرت و خوشی آینده هستید؛  تنها راه،  کسب رضایت الله و عمل بر طبق قوانین و ارزشهای الهی است . تنها راه این است که آنگونه که خالق و هدایت‌گران بشریت ما را آگاه نموده‌اند زندگی کنی !  تنها راه این است که زندگی ، تحصیل ، کار ، خانواده ، علاقه‌ها و اهدافت را با رسالت و معیارهای الهی هماهنگ نمایی ! یادمان باشد که خوبی‌ها با خوشی‌ها تفاوت بسیاری دارد ! خوبی آن چیزی است که سعادت و موفقیت آینده ما را در برداشته باشد و اما خوشی‌ها اکثراً تنها کوتاه مدت و زندگی زودگذر جهان فانی را نشانه‌ گرفته‌اند . ختم کلام ما در این آموزه، آیه بسیار بسیار ارزشمند و تکان‌دهنده 92 سوره آل عمران است که معیار خوبی را برای ما مشخص نموده است . در عین حال که خداوند در کتاب قرآن به صورت جزئی به خوبی‌ها و خوشی‌ها اشاره نموده است و آنچه را که خیر و شر است برای ما برشمرده است اما یک معیار بسیار شفاف و کاربردی هم ارائه نموده است که شاه‌کلید تشخیص خوبی برای ما در زندگی است . زندگیی که هر لحظه آن با موضوعی جدید و تازه سر و کار داریم و هر کدام از این موضوعات و لحظات ممکن است آزمونی برای رشد و تعالی ما باشد !

 

لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَيْ‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَليمٌ (92آل عمران)

هرگز به خوبی نمی‌رسید مگر اینکه از آنچه دوست دارید انفاق کنید و آنچه را که از هر چیزی انفاق می‌کنید پس همانا خداوند به آن آگاه است .

 

 

 

             همانطور که درآیه  راهگشای بالا مشاهده نمودید خداوند معیار بسیار شفاف و کاربردی را برای تشخیص خوبی به ما عطا نموده است . برای اینکه بتوانیم به خوبی‌ها دست بیابیم باید از آنچه که به آن علاقه و احساس داریم بخشی را در راه خداوند ببخشیم !  از وقت ، انرژی ، علمی که برای آن بسیار زحمت کشیده‌ایم ، زندگی و زیبایی‌ها و جذابیت‌های آن ، اموال و دارایی‌هایی که برای کسب آنها تلاش نموده‌ایم و غیره  . اگر نگاهی کاربردی به مفهوم آیه داشته باشیم باید بتوانیم در مواقعی که راه و اهداف خداوند در پیش است از جان و اعتبارمان که به آنها علاقه زیادی داریم بگذریم ! باید بتوانیم نگاه مردم و اطرافیان را ذبح کنیم ! باید بتوانیم از وابستگی به فرزندمان  در راه خداوند دل بکنیم ! باید بتوانیم کسب شهرت را برای خداوند کنار بگذاریم ! باید راحتی و لذتهایی را که بسیار دوست داریم به عشق خداوند کاهش دهیم ! باید بتوانیم هر عشقی را در اولویتی بعد از عشق خداوند قرار دهیم ! و کلید کار شناخت احساسات و علاقه‌ها است ! هرجا که علاقه‌ و احساس خوشی در ما موج می‌زند باید آنرا کشف کنیم و هوشیار باشیم که ما را از مسیر الله خارج نکند و با آگاهی  آنرا متعادل و هدایت نماییم تا هم خداوند راضی باشد و هم در مسیر مستقیم به سوی تعالی حرکت کنیم و هم خودمان و اطرافیانمان تا حدی که امکان دارد از ما خشنود گردند !  و حال هر کدام از ما که خواننده مطالب بالا بودیم باید برای آینده و آخرت‌مان بر اساس کلید‌هایی که ارائه شد تلاش کنیم که وعده‌های خداوند تحقق یافتنی هستند و نزدیک !

در خانه اگر کس است          همین یک آیه او را بس است

 

 

مهندس سید هومن سادات کیائی - مدرس و مربی سیستم‌های آموزشی  تحول و تعالی

24 مرداد 1390 مصادف با نیمه ماه رمضان 1432

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٢٣:٥٠ - دوشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٠

کُد مطلب: ٣٨٨٤  -  تعداد نمایش مطلب: 7397

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
مهدی صالحی
1393/11/23 0:52
0
1
سلام سلام بر عاشقان خدای مهربان و سپاس از استاد عزیز و گرامی برای یادآوری های زیبایی که در این مقاله ی تاثیر گذار فرمودند. متشکرم از تمرین ها و سوالات زیبا و موثری که در این برای درک بیشتر مطالب این مقاله گذاشته اید که بسیار کاربردی و آموزنده هستند. آرزوی موفقیت برایتان دارم.
تهمینه زمانی کبیر
1393/02/21 22:8
0
0
درود بر شما استاد گرامی و خوانندگان محترم . سپاس از خالق یکتا که نعمتی به نام زمان را به بندگانش بخشیده است . سپاس از شما که این مطلب را گذاشتید و من توانستم ان را بخوانم و به امید حق در راه رشد و تعالی خود نه به حرف که به عمل استفاده کنم .
کاربر مهمان
1392/06/02 11:15
0
0
selam Mr.HOMAN It was great,today I feel a little confuse about some thought but after I read this page I got my answer thank you and I miss your class so much

سلام بر شما دوست و همراه قدیمی رضوانه خانم ! بسیار متشکرم از محبت و لطف شما ! خدا رو شکر که در مسیر تحول هستید . بسیار خوشحال شدم از مشارکت شما . باز هم به اینجا مراجعه نمایید . به امید دیدار و عضویت فعال‌تر شما در سایت


فرانك دادار
1392/04/21 16:19
0
0
سلام بارها و بارها شکر خدای یزدان را که این هستی را آفرید و کتاب فرقان را برایمان فرستاد. خدایا شکرت برای آموزگارانی که وقت وانرژی و عشقشان را در راه تو گذاشته اند. استاد عزیز متشکرم که این مطالب را برایمان نوشتید. اینکه گشایشاتتان را با ما در میان میگذارید بسیار متشکرم نور و انرژی الهی در زندگیتان جاری باشد. خواندن دوباره ی این مقاله و انجام تمریناتش یک کتاب خودشناسی و خودسازی است. حلول رمضان را برای هستی مبارک میبینم و امیدوارم بتوانیم از این تابش مستقیم نور و انرژی الهی بهره مند شویم و خداوند توان رشد و تعالی و ظرفیت راهش را در ما بیشتر کند.مرسی استاد برای هدایای جاودانه ای که به ما میدهید و تا ابد میماند.
کاربر مهمان
1391/05/04 0:6
0
0
ممنون از مطلب جالبتان
خاطره سادات شيخ عليشاهي
1391/04/07 16:49
0
0
سلام .بسیار متشکرم از استاد عزیز به خاطر این مقاله خیلی ارزشمند . خدا رو شکر می کنم به خاطر این امکان خیلی مفید و سودمندی که از ماه رمضان سال گذشته برای ما فراهم آوردید. خدا رو شکر که هر بار که آن را می خوانم مباحث خیلی ارزشمندی برایم یادآوری میشه و بیشتر از قبل می توانم از این مطالب به عنوان باور استفاده نمایم . خدا رو شکر به خاطر فرصتهایی که باقیست تا ما بتوانیم شدیدترین عشق و توجه مان رو نسبت به خداوند تقویت نماییم .
کاربر مهمان
1391/01/27 19:4
0
0
سلام و درود خداوند بر یاران الله و بر استاد گرامی سید هومن از پروردگار گشاینده می خواهم که به شما بگوید که صفحه مطالب "من وتو در مسیر تعالی" را برای من شاگرد و طالب باز نمایید.
کاربر مهمان
1390/10/09 20:2
0
0
سلام خیلی نثر ساده و قوی و کاربردی داشت مقاله! و به معنی واقعی کلمه به روز بود! خدا را شکر که آگاهی اش و هدایتش را این گونه زیبا برایمان منتشر می کند! امیدوارم توفیق عامل بودن را هر روز بیشتر از دیروز درونم بپرورانم! آمین:)
فرانك دادار
1390/09/11 20:14
0
2
سلام استاد عزیز از شما بسیار متشکرم که این مطلب را هر چه میخوانم بیشتر از بیش لذت میبرم. اشد حب لله این یکی از باورهای من است.وقتی داشتم این مطلب را دوباره میخواندم متوجه شدم که باور دیگری که دارم این است که هر چیزی مرا از خداوند بخواهد دور کند خداوند او را از زندگی من خارج میکند و وقتی این دو را کنار هم گذاشتم دیدم در بسیار ی از جاهای زندگی من همینگونه بوده. ولی با راهنمایی های بسیار جالبی که شما در این مطلب گذاشته اید باور خوبی به ذهنم رسید که خداوندا مرا آگاه کن که چه چیزی مرا از تو دور میکند و مرا به آن وابسته نکن.خداوند مرا باید از وابستگی دور کند نه اینکه آن نعمت را از من دور کند.الله اکبر! البته این باور را باید کامل کنم.متشکرم که اینقدر ظریف نوشتید تا ظریفانه ما هم متوجه خطاهای باورهایمان شویم
کتایون محرمی
1390/07/14 11:37
0
0
سلام استاد عزیز!واقعا تشکر میکنم از این انرژی نورانی که جاری شده از طریق این مقاله و مقاله های دیگر در سایت...!واقعا وقتی می خواهی در راه تعالی قدم برداری وقتی موانع سرراهت رو میشناسی دیگه ترسهات از بین میره و دیگه از ناشناخته ها نمی ترسی چون دیگه شناختیشون و میدونی از زندگی کردن در این دنیا چی می خوای!خدارو شکر به خاطر خودشناسی و روشن شدن ناشناخته ها و منکرها واقعا ذهن و مغز انسان رو سبک تر میکنه تا راحت تر بره بالا...!دیشب وقتی داشتم خواسته هایم رو بررسی میکردم و با عقل خودم اونهارو می سنجیدم و اینکه چقدر با آیات درج شده در قرآن و فرمایش خداوند مطابقت میکند احساس خوبی درونم جاری شد...و خوشحال شدم از اینکه فهمیدم در دنیا چه چیزهایی لازم است تا بار خویش را تا آنجا که ممکنه آذوغه هایی رو با خودم بردارم که با آسانی و لذت به بالا برم...!انشاالله خداوند که خیرالذاکرین هر چی نا شناخته هست برام روشن کنه تا آرامش حقیقی رو بدست بیاورم...همچنین برای دوستان دیگر....!
فرشاد دواني
1390/07/08 11:33
0
0
به نام خدا - سلام - الله اکبر برای این شاه کلیدهایی که در این مقاله عنوان شده و با بازخوانیش هر بار مطالبی را بهتر و بیشتر درک میکنم . شکر که ذهنم باز تر شد به نکات این مقاله و سپاس از خداوندی که شخصی صالح را ، قلمی شیوا و روان داد تا درک کنیم عشق را - جناب آقای سادات کیایی تشکری صمیمانه را دارم از شما که قلمتان ، نشانه های الله است . شکر برای باز بودن ذهنتان - شکر برای علم و عشقی که به خداوند و مسیرش دارید و انفاقهایی که در این جهت انجام میدهید - خداوند قوتتان دهد و عظمت آگاهی و حکمتش اسرارش را بر شما بیشتر فرو فرستد. شکر میکنم خداوند رحمان و رحیم و عاشق را برای این مقاله ارزشمند .

خدا را شکر که فرصتی برای بازخوانی مجدد این مقاله برایتان ایجاد شد و همت نمودید .


کاربر مهمان
1390/06/10 17:43
0
0
مقاله فوق العاده ای بود. به نظرم باید این مقاله رو برای خودمون تبدیل به درسهای زندگی کنیم و هر روز و هر لحظه با مرور این درسها، زندگی کنیم. یکیش همین بود که هر کاری رو که میخواهیم انجام بدیم اول "حتماً خداوند و اهداف او را مد نظر داشته باشیم و بررسی کنیم که آیا این انتخاب‌ها با اهداف و رسالات الله و ارزشهای الهی هماهنگ هستند و یا نه ؟ آیا اختصاص وقت، انرژی و پول برای این انتخاب‌ها شایسته است و یا نه ؟ آیا این اهداف و موضوعات ما را از راه خداوند دور می‌کنند و یا منجر به تسهیل راه الله می‌شوند؟" باید چندین بار مقاله را از اول تا آخر خوند. ممنون. امیدوارم خدا چشم و گوش و دل ما رو به روی حقایق نبنده و همیشه فرصت جبران داشته باشیم. نرگس شجاعی

مرسی خانم شجاعی عزیز از اینکه همچنان علاقمند به این مطالب هستید و حضور دارید ! مشتاق تعالی و سعادت و دیدارتان هستیم


کاربر مهمان
1390/05/31 16:56
0
0
سلام بر معلم صبور وآشکارکننده خوبی ها هومن عزیز خواندم و بهره ها بردم .اکنون میفهمم که وقتی می گوید"قد افلح من زکها" چه چیز را باید تزکیه کنم.چه چیز را باید نگه ندارم با خود.چه چیز را باید بدهم برود.و میدانم که سخت است این پوست اندازی.در سالروز شهادت علی مرتضی راز کلام حکیمانه اش که می فرماید "اشجع الناس من غلبه هواه"برایم آشکار شد..میدانم که بی نظر لطف حق مرد این جهاد نیستم پس برایم و برای هر آنکس که راه خوب زیستن را میجوید دعا کن تا عامل باشیم. علی اکبر موسی خانی
حسن سعیدی
1390/05/31 13:2
0
0
با سلام و دعای قبولی طاعات همه تعالی جویان راه الله مهندس راه تعالی ،درود خداوند بر شما وآرزوی سعادت دنیوی و اخروی را از صمیم قلب برایتان داریم مطالب فوق یاد آوری خلاصه ای از موضوعاتی بود که سالهاست با عشق و علاقه به الله و تعالی جویان راه الله آنها را تدریس و ترویج نموده اید .بسیار از خداوند و شما سپاس گزار هستم
کاربر مهمان
1390/05/29 2:13
0
1
به نام خداي اشكار كننده سلام و درود خداي مهربانمان بر استاد گرامي سيد هومن و تشكر از الله مهربان كه اينچنين آيات زيبايش را توسط شما براي ما تشریح مي كندو فقط مي توانم بگويم كه خدايا چشمانم را براي هرآنچه كه غير از تو ببينم كور ؛زبانم را براي هر كلامي كه غير از نام تو بگويم لال؛گوشهايم را براي هر آنچه كه غير از نام تو بشنوم كر؛دستانم را براي هر كاري كه خلاف خير و خوبي راه تو باشد بي حس؛پاهايم را براي هر قدمي كه خارج از راه مستقيم تو باش فلج و افكارم را براي هر آن فكري كه غير ياد تو باشد بميران التماس دعا - رها
کاربر مهمان
1390/05/28 19:50
0
0
سلام. همينطور كه در متن ارزشمند بالا هست، براي عامل بودن به اين امور، تنها با مديريت احساسات و تفكرات ميسر است و كساني كه ميتوانند اولويت را فقط الله و رضايت او قرار دهند، شيردل هستند! إن شاء الله از عاملين باشم و بتونم بگذرم از نفس و جان و مال و همه چيزم،‌به خاطر خدا. فقط بايد از خود خدا خواست كه به اين موارد عاملمان كند و شوق و شور الهي را در ما آن چنان زنده و زياد كند و اولويتمان الله باشد و رضايت او. ممنونم از جناب مهندس سادات كيايي به خاطر اينكه ما را بي نصيب از دانش و آگاهي هاي نابشون نميگذارند و هر چند وقت يك بار، بهره اي بزرگ به ما ميرسونند. ممنون از خداوند به خاطر آفريدن و پرورش دادن چنين بنده هاي خالص و خوب. مينا پورحسين

انشا الله ! موثر باشد! درود بر شما


کاربر مهمان
1390/05/28 16:58
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم سلام خدا.متشکرم از تو که عشق بنده هاتی و روز به روز به علمشان می افزایی و به نیازهایشان با کلام معجزه گرت پاسخ می دهی. سلام و درود خداوند بر شما مدیر عزیز و فهیم.از مقاله ی بسیار زیبا و ارزشمند شما و راه کار هایی که با کلام قرآن ارائه داده اید و بسیار کاربردی هستند بسیار سپاسگزارم. از اینکه تفاوت خوبی ها و خوشی ها و لذت ها ی زود گذر را برایمان بیان کردیدو اینکه چشمان مارا در برابر جهان ااشیا باز کردید متشکرم و خوش حالم که با خواندن این مطالب بیشتر به خداوند متمرکز می شوم و برای هدف ها و آینده ام برنامه ریزی می کنم. پروین باباچاهی

خدا را شکر! از بازخورد خوب شما ممنونیم ! انشا الله درک تمایز بین خوبی و خوشی باعث نزدیکی ما به خداوند گردد !


فرانك دادار
1390/05/27 23:11
0
0
سلام. یک مطلب مفید را هر چه بیشتر میخوانیم بیشتر به عمق و فایده ی آن پی میبریم. خدایا تو را شکر و سپاس که این مطالب را خواندیم و آموختیم حتی اگر یک روز دیگر از زندگی زمینیم مانده باشد کمکم کن تا آنروز را برای آینده ای که تو میخواهی زندگی کنم برای روزگاری که با تو ربرو خواهم شد.

بله ! دقیقا ! تکرار مطالبی این چنین بسیار موثر ومنجر به درک بهتر و عمیق‌تر و کشف حقایق جدیدتر می‌گردد ! انشا الله هم مطالعه بیشتری نمایید و هم تفکر و تعفل روی ان و در ضمن مباحثه و مشارکت با سایر دوستان در این زمینه . موفق باشید


خاطره سادات شيخ عليشاهي
1390/05/27 20:14
1
4
بسم الله الرحمن خیلی رحیم . با عرض سلام و درود مجدد خدوت آقای سادات کیایی و تمام اعضای سایت کیمیا. ضمن تشکر از جذابیتی که در قسمت نظر خواهی ایجاد نمودید مجددا می خواستم به خاطر این مقاله بسیار قدرتمند و کامل و جامع از شما تشکر نمایم به ویژه از تمرینهای بسیار مثمر ثمری که در آن جای داده بودید تا بتوانیم روی اهدافمان تجدید نظر داشته باشیم و همچنین بتوانیم اهدافی قوی تر و ارزشمند تر را از نو برای خودمان بگذاریم .در همین جا از خدای متعال خواهانم که در رها شدن از الگوهای تکرار مخرب و ارزیابی های عمیق تر و قوی تر و مستمر تر یاری ام نماید همانگونه که با عشق و ابزارهای الهی اش این مطالب ناب را به ما آموزش و یاد آوری نموده است. همچنین متشکرم از این که مفهوم (خوبی) را برای ما اینقدر زیبا و شیوا بیان نموده اید و تفاوت آن را با خوشی که زود گذر است مشخص نمودید . در ابتدای کار من فکر کردم که بهتر است یک باور سازنده را در ذهنم ایجاد نمایم... هر چند که از سخنان نغز شما در این مقاله برای مرور نمودن استفاده می نمایم .باور من این است :هر آنچه زیبایی جذابیت و امکانات خوب و رفاه و لذت در این دنیا و زندگی زمینی وجود دارد به مراتب بیشتر از آن در نزد الله وجود دارد که من شایسته آنها آفریده شده ام آنها نعمتهایی حقیقی و پایدار و نامحدود هستند و قادر هستند که نیاز واقعی روح من را تامین نمایند ...با تشکر

سلام! به به ! خیلی کار عالی نمودید که از مفاهیم این مطالب برای خودتان باور سازنده ساخته‌اید . انشا الله موثر باشد . باور قشنگ و کاربردی است !


Zohreh-Palizvan
1390/05/27 5:21
0
0
سلام و درود خداوند بر شما استاد و مربی عزیز . خدایا شکرت که به واسطه ی چنین مربی و با قلم و تفکر بزرگش این چنین مقاله ای را برایمان آشکار کردی. هومن جان از اینکه به استناد به کلام خدا در قرآن چنین مقاله ی بسیار کاربردی را نگاشتید بسیار متشکرم . چند وقتی بود داشتم به این موضوعات فکر می کردم و به اینکه آیا کارهایی که من انجام می دهم برای رضای خداوند است و این که چگونه تشخیص دهم که رضای خداوند در چیست ؟ این مقاله ی شما را دو روز پیش که اعلام کردید 3 بار خواندم و هر بار خواندنش مرا بیشتر به شعف آورد و بیشتر مرا به تفکر واداشت . خداوند خیرتان دهد و امیدوارم همیشه در پناه حق شاد و سلامت باشید و منتظر آموزه های دیگرتان هستیم . خدایا شکرت
کاربر مهمان
1390/05/27 1:41
0
2
سلام بر الله مهربان و هدايتگر و درود الله بر هومن عزيز خدايا چقدر آيه هايت زيباست و چقدر پر معناست خوشحالم كه در اين دوران هستم و خدارا شكر ميكنم كه چنين راهنمائي دلسوز دارم استاد عزيز و گرامي از مطالب بسيار مهم شما كه همش نشانه الله بود خواندم و درس گرفتم و جواب خيلي از سئوالهايم را با خواندن اين مطالب با ارزش دريافت كردم و انشالله اميد دارم با بكار گيري اين مطالب و خودسازي خود را آماده اين راه نمايم خدايا تصديق ميكنم اگر شما بخواهيد ما ميتوانيم ما را درياب و سپاسگزارم براي اين همه مطالب ارزشمند هومن جان خداوند صد چندان رحمتش را بشما برگرداند موفق وپيروز باشيد من بشما افتخار ميكنم و برايتان عاليترين راه از الله ميطلبم خدايا ممنون و متشكرم از اين همه رحمتت منبر نامور
narges poori
1390/05/26 16:14
0
3
سلام و درود خداوند بر شما هومن عزیز و فهیم. بسیار ممنون و سپاسگزارتان هستم که این مقاله عالی و به موقع را در اختیار ما گذاشتید و از خداوند می خواهم که ذهن و مغز من را بازتر و آگاه تر کند تا هر چه بهتر و بیشتر بر احساسات و نفسم مسلط شوم. و از خداوند برای شما مربی و استاد نازنین و بی همتا عالیترین ها را خواهانم
Babak afshari
1390/05/26 13:41
0
3
بسم الله الرحمن الرحیم، هومن جان سلام، مقالتان را خواندم و از هدایت الله عاشق و از صداقت شما پر از انگیزه و اشتیاق شدم و تعهد یر داشتم که بیش از پیش این حقیقت را به عمل تبدیل کنم. همیشه بدنبال معیاری بودم تا از این دو دلی انتخاب بین ارزشم و لذتم بیرون بیام و ازتون ممنونم که در این مقاله ما رو بهش آگاه کردید. به یاد داستان سیمرغ افتادم که هدهد آموزه هایش را از سلیمان ، از سر عشق ، برای وحدت، برای رسیدن به سیمرغ با پرواز کنندگان در میان گذاشت و آنها را در کنار خود می‌خواست مثل خودش و نه پشت سر و نه برای ایجاد تعلق و مالک بودن؛ از شما سپاسگذارم. خدا رو شکر می‌کنم که آنقدر صبور و عاشق است که همیشه ابزارهایش را برای هدایتمان هماهنگ می‌کند، خدای مهربون از ت متشکرم... الله رحمن الله رب العالمین
leili moarefi
1390/05/26 10:48
0
1
سلام. مربی عزیز و گرامی. از دیروز تا به حال چند بار مقاله ارزشمندتان را مرور کردم. بسیار عالی و کاربردی است. تصدیق می کنم که خداوند به نیاز روح و شعور ما اگاه بوده و می دانسته که چه موضوعی را به ذهن سالم و پاک شما بیندازد که هدایتگر ما به سمت تعالی و رشد باشد. این چند وقت اخیر با موضوعاتی مواجه بودم و منجر به گرفتن درس ها و پیام هایی شد که من رشد و قوام یافته آن را در نوشته شما یافتم. باشد که خداوند از ما راضی باشد و توبه و بازگشتمان را بپذیرد. همواره در پناه امن پروردگار بینا و شنوا و شهید و مجیب می بینم. شما و خانواده گرامی تان و تمام اهداف مادی و معنوی و خیر و خوبی هایتان همواره در معرض تابش مستقیم خداوند باشید ان شاء الله.
Mahdi Moradi
1390/05/26 10:31
0
0
سلام و درود خداوند به ذهن خلاق و آگاه شما. آموزه بسیار کاربردی و جذابی بود که بار دیگر در زمان مناسب برای آگاهی ما جریان پیدا کرد خدایا ممنونم از اینهمه نعمت که به من دادی از دوستان و همراهان خوب و مربی عالی تا آگاهی و هوشیاری و شوق گام برداشتن در مسیر هدایتت ممنونم از شما استاد گرامی که مطالب جمع و کاملی را در سایت برای آگاهی و آموزش ما قرار می دهید
faranakdadar
1390/05/26 10:11
0
0
سلام و سلامتی الله در زندگی شما جاری باشد انشاالله.درود بر تمام قلمهایی که افکار الهی را بیان میکنند و جاودانه میسازند.از دیروز تا امروز از قرنهای پیش تا حالا خواندیم و شنیدیم از هو، خواسته هایش را همه بیان کردند. در کتابش با کلامش خواند بر ما آنچه را که لازم بود برای زندگی ما.استاد از اینکه در این عصر و دراین دوران با بیانی شیوا و با زبان عصرما، کلام الله را دوباره و با زاویه ای دیگر نوشتید از شما متشکرم. خدا راسپاس که ما را بدون هدایت رها نمیکند.باشد که گفته هایش را برای آینده ای که از هیچکداممان دور نیست بکار بندیم.
nasrin-shoaee
1390/05/26 4:30
0
1
سلام و درود خداوند بر شما. سپاسگزار هوشیاری و دقت شما هستم که همیشه تعالیم دقیقتان را با بهره گیری از آیات هدایتگر خداوند و در بهترین شرایط برای آگاه سازی ذهن های فراموشکار، در اختیار ما قرار می دهید. امیدوارم عامل باشم و همیشه اهداف الهی را در نظر داشته باشم.
کاربر مهمان
1390/05/26 1:23
0
0
سلام ابتدا از خداوند تشكر ميكنم براي آشكار كردن اين مقاله ي بسيار بسيار كاربردي اون هم در زماني كه خيلي بهش نياز داشتم و از استاد سادات كيايي عزيز هم براي نوشتن اين مقاله زيبا وكاربردي و به اشتراك گذاشتن آن بينهايت تشكر ميكنم استادخيلي خيلي به موقع و كاربردي بود انشاءالله با عامل بودن بتوانيم رضايت و خشنودي الله را كسب نماييم و انشاءالله زندگيتان سراسر سر شار از نور و هدايتهاي الهي باشد در پناه الله - زهرا اکبری
hasan_abdolahi
1390/05/26 0:50
0
1
درود خداوند برشما استاد گرامی، سپاسگزارم از اینکه به شکل زیبایی مطالب و مفاهیم کاربردی و پرمعنایی را برای ما به نگارش درآوردید و ما را در لذت خواندن این مطالب شریک نمودید و ان شاالله با استفاده صحیح از این مطالب شکرگزار واقعی باشیم.
mehrnoosh
1390/05/26 0:41
0
0
سلام. فوق العاده‌ است. از اینکه خدایِ هادی و مجیب یک بارِ دیگه به واسطه قلمِ قوی شما آگاهی کاربردیی رو بهمون داده متشکرم. خیلی خوشحالم که می‌تونم طیِ چند روز آینده، برای انجام تمرین‌های مهم و ارزشمندی که گفتید با عشق وقت و انرژی بزارم. خیلی ازتون متشکرم
nahid khodayari
1390/05/25 22:53
0
0
سلام. خدا را شاکریم برای رئوف و هدایتگر بودنش . خدا را شکر از اینکه مقاله بسیار ارزشمند دیگری را در سایت کیمیا گری می بینیم ! از خداوند خیر الناصرین می خواهیم که یارمان دهد تا عامل باشیم و قدر دان هدایتهایش ! درپناه خداوند، پر از خیر و برکت دنیوی و اخروی باشید! آمین یا رب العالمین.
کاربر مهمان
1390/05/25 19:4
0
0
سلام، خدا را شكر كه براي هدايت و راهنمايي ما اينقدر دقيق و شفاف و در بهترين زمان ممكن نشانه هايش را برايمان فرستاده و ميفرستد . مربي عزيز ، از كلام و بيان نوراني شما كه بر گرفته از كلام الله بوده و هر بار موجب تلنگر و تدبر و هدايت ما ميشود بي نهايت متشكرم . خداوند انشالله خودش همۀ ما را به نقاط بهبود و تمايلات و علاقه هاي نفسانيمان آگاه كرده و همواره راه رضايت و خشنوديش را برايمان روشن نگهدارد كه تنها اوست عليم بذات الصدور . انشالله همواره در پرتو نور و دريافتهاي الله بوده و ما را نيز از آنها بهره مند گردانيد.احمد ابراهيمي
کاربر مهمان
1390/05/25 15:46
0
1
بسم الله الرحمن الرحيم از مقاله بسيار كاربردي وموثرتان بسيار سپاسگزارم واز خداوند ميخواهم كه به من توفيق دست به عمل زدن وذبح نفس را عطا نمايد تا بتوانم روز به روز بيشتر در مسيرش گام بردارم و درلحظه به لحظه زندگيم دركش نمايم.برايتان از او عمري با عزت آرزومندم هديه السادات سادات كيايي
کاربر مهمان
1390/05/25 14:1
0
3
سلام هومن جان متشکرم از مطلب بسیار عالی که نوشتین متشکرم که این همه تلاش می کنید خدا خیرتون بده مواردی که اشاره شد توی بسیاری از اونها واقعا نا آگاهانه عمل میکردم که انشالله بایاری خدا بتونم بهتر عمل کنم و خدارو خشنود کنم متشکرم رضایارلو
katayoon_m
1390/05/25 13:32
0
0
سلام...از خداوند عاشق و مهربون و آینده نگر سپاسگزارم که عامل اصلی تمامی این القائات پر از بشارت و انذار هست ....خدارو شکر میکنم که اینقدر به ما شوق داره و عاشقمونه که اجازه میده این مطالب رو بفهمیم و درک کنیم و دقدقه اصلی ما جلب رضایتش باشه... ازشما مربی عزیز و عاشق سپاسگزارم برای این آموزه تکان دهنده که هشدارهای آن پر است از امید و تصویرهای عالی برای آینده...به گونه ی خداوند یاور ماست که وقتی این مقاله رو می خونی ...با خودت میگی : ای خدا منم می خوام ...منم می خوام اونطوری باشم که تو می خوای....خدایا مرسی که شوق تغییر و تحول رو در درون ما قرار دادی...به قول مولانا که میگه: هر ندایی که تو را بالا کشید آن ندا می دان که از بالا رسید....آقای سید هومن سادات کیایی همیشه در پناه امن خداوند که بهترین یادآور هست باشید...خدایا همیشه بهمون یادآوری کن تا همیشه تورو راضی نگهداریم...بهشت رو نمی خوام برای لذتها و خوشی هایش!بلکه بهشت رضایت تو رو می خوام....
nasim-zahedi
1390/05/25 13:26
0
2
سلام و سلامتی الله بر امنیت یافتگانی که با وجود اینهمه وسوسه و فشار جهان اشیا پیرامون، همچنان با ذهنی شفاف از تصویر آینده زیبابی که خداوند برای آخرت وعده داده، با اعتقاد و ثابت قدم خودشان را آماده تحقق وعده های الهی می کنند. انشالله که با عملکرد درست و کافیمان، یاری الله را شامل حال خود کرده و در این راه ارزشمند او را راضی کنیم. از اینکه این مطالب رو با کلامی ساده و شفاف و عمیق بیان کردید بسیار متشکرم و واقعا تشنه چنین راهکارهایی بودم. خدا را شکر که این امکانها و اعتقادات در زندگی راهنمایمان است.
کاربر مهمان
1390/05/25 13:18
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم . سلام بر تمام زنان و مردان مومن و عاشق راه تعالی. خدایا شکرت که ما رو اینقدر دوست داری که این گونه با ما سخن می گویی و ما را به خوبی ها دعوت می کنی. پروردگارا ما را از جمله کسانی قرار بده که شدیدترین عشق و توجه را به خودت دارند.در همین جا از مهندس سادات کیایی بسیار بسیار متشکرم که با عشق و صبر و حوصله و نکته بینی شان این مبحث ارزشمند را برای ما یاد آوری و تاکید نمودند .باید اعتراف کنم که به خواندن چنین مقاله ای بسیار احتیاج داشتم .انشا الله که از عاملین و رستگاران قرار گیریم .خاطره سادات شیخ علی شاهی
کاربر مهمان
1390/05/25 10:41
0
0
سلام بر الله. سلام بر همگی دوستان. سلام الله بر نویسنده فهیم و اندیشمند و باتدبیر این مطالب. تصدیق می کنم که این مقاله و این نوشته نیز مثل همه نوشته های پیشینتان سرشار از نور و شعور و هدایت پروردگار برای ماست. زیرا از منبع قوی و غنی پروردگار و کتاب بسیار ارزشمند قرآن مایه گرفته است. امیدوارم که در عمل به آنچه در این مقاله آمده و نیز عمل به آنچه تا کنون آموخته ایم بتوانیم گامی مهم و موثر در جهت خودشناسی و خودسازی و رضایت خداوند و سربلندی در پیشگاه او بر داریم. خداوندا ما را در این مهم یاری رسان. الله خیرالناصرین... الله خیرالفاتحین... الله خیرالحامدین... الله خیرالفاصلین...
farshad-davani
1390/05/25 10:14
0
1
به نام خدا سلام متشکرم از مقاله ارزشمند و کاربردی که لازمه زندگیهایمان است تا بتوانیم مسیر آینده را بهتر و آگاهتر هدف گذاری کنیم - شکر گزار خداوند هستم برای قدرت قلم شما و درکتان از آیات آسمانی و همچنین قدرت بیان آنها - خدایا شکر که تفاوت خوبی و خوشی را از این مقاله توانستم بیشتر درک کنم و تلاش کنم برای عامل بودن به آن خدایا تنها و تنها خودت سریع و لطیف آگاهمان کن به خوبی و خوشی هایی که در طی روز برایمان ایجاد میگردد و راه جدایی از خوشی را با لطافتت بر ما نمایان فرما - عشق تو برای ما کافی است و راهکار عالی برای رهایی از خوشی - پس خودت بهترین عشق ما باش و لحظه به لحظه بر شدت این عشق بیفزا که ما بدون تو هیچ هستیم و نا آگاه شکر برا ی تمامی آموزه هایی که در طی سالهای گذشته از کانون تحول و تعالی دریافت نموده ام - انشا الله که عامل باشیم در پناه امن خداوند میبینمتان -
maziar_rakhshiyeh
1390/05/25 6:11
1
1
سلام ، متشکر از مطلب فوق العاده وکاربردی که به این زیبایی نوشته بودید ، بنظرم بسیار جای بحث داره و اینکه خیلی باید ریز بینانه و دقیق دید تا فرق خوبی و خوشی را در زندگی تشخیص داد.
nasrin_atari
1390/05/25 6:1
1
0
سلام و درود پروردگار بر شما مربی عزیز.با تشکر از مقاله بسیار جالب و حیرت انگیز شما .مدتی ست ذهنم درگیر بعضی مسایل شده بود و از خداوند هدایت و گشایش میخواستم ،امروز با خواندن این مطلب تفکر برانگیز جواب خیلی از سوالاتم را گرفتم. از شما استاد عزیز که میدونید ما چه موقع به چه مطلبی نیاز داریم ،بینهایت تشکر میکنم و از خداوند رحمت بیشتری برای شما خواهانم.در پناه الله می بینمتان.
ALI_abdollahi
1390/05/25 5:49
1
0
سلام مهندس سید هومن سادات کیایی از شما بسیار ممنونم که مطالبتان را بر اساس کلام معجزه گر الله و سرشت انسانها منقل مینمایید تا اینچنین تاثیری شگفت را در پی دارد.... از الله علیم و محیط سپاسگذارم که ما را در زمین و سرزمین اشیا بدون راهنمایی و نشانه و هدایت رها نکرد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  34580
کل بازدیدکنندکان:   6189224
بازدیدکنندگان امروز:  203
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  7
زمان بارگزاری صفحه: 0/4062 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما