ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > آموزه‌های مربی قلم ابزاری شگفت‌انگیز در تحول و تعالی

بنویس تا آشکار گردد

کُد مطلب: ٣٨٧٣

تعداد نمایش مطلب: 8185

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ١٣:٢٦ يکشنبه ٢٦ تير ١٣٩٠

   

 

 اعوذ بالله من شیطان رجیم

پناه می‌برم به خداوند بزرگ از شیطان دورشده( و دور کننده)

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ‏

با اسم پر مسمای خداوندی که رحمتش به تمامی هستی منتشر است و به ریزترین ذرات هستی نیز عشق می‌ورزد

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ(سوره علق  آیه 1)

بخوان با اسم پُر مسمای پروردگارت که خلق نمود

خَلَقَ الْانسَانَ مِنْ عَلَقٍ(2)

انسان را از علق(یک چیز چسبنده) خلق نمود

اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ(3)

بخوان که پروردگارت از هر صاحب کرامتی بزرگتر و کریم‌تر است

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت(آشکار نمود)!

عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5)

به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت( برایش آشکار نمود)

كلاََّ إِنَّ الْانسَانَ لَيَطْغَ(6)

اما متاسفانه چنین نیست  و انسان طغیان می‌کند

أَن رَّءَاهُ اسْتَغْنىَ(7)

همینکه خودش را بی‌نیاز می‌بیند!!!

إِنَّ إِلىَ‏ رَبِّكَ الرُّجْعَى(سوره علق آیه 8)

اما مسلماً برگشت و مرجع به سوی پروردگارت است !!!

 

 

مناسبت مطلب :

روز 9 تیر امسال(سال 1390) مصادف با 27 رجب هجری قمری روز مبعث رسول گرامی اسلام بود ،روزی که بشری از عالم انسانیت(فراموش‌کاری) خارج شد و با 4دهه تلاش و جدیت، خودش را شایسته عضویت در شبکه شعوربرتر نمود . آری 27 رجب هر سال یادآوری کننده  برانگیخته شدن رسولان است ، مامورانی الهی که هر کدام برای ماموریت و رسالت خاصی برگزیده شده بودند و با اعتقاد کامل و ریسک پذیری بالا طرح الهی‌شان را دنبال نمودند و با عشق و ایثار وصف‌ناشدنی انسان‌های زمانشان را از جهل و تاریکی به سوی شعور و نور هدایت نمودند و آثار این هدایت‌ها برای مردم زمان‌های مختلف نیز به اشکال گوناگون باقی مانده است .

روز بعثت حضرت محمد(ص) روزی است که منبع حیات و مرجع هستی از طریق فرشته هدایت با وی صحبت نمود و او را مخاطب خودش قرار داد و در غار حرا  مسیر زندگی  بشر را دگرگون ساخت . در همین روز بود که پروردگار مهربان به مامور و برگزیده‌اش امر به خواندن نمود (اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ- سوره علق آیه 1) و او را به سمت طرح و املاء ابراهیم حنیف سوق داد و این رسول گرامی نیز به حق آنچه را که خداوند به او القاء می‌نمود به درستی دید و شنید و با صحت و دقت کامل آنرا قرائت نمود و عملی کرد .  در آن روز باشکوه بود که سوره علق نازل شد و  در همان اولین سوره ، ذهن رسول الله و انسان‌ها را به سمت قلم هدایت نمود(الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ-4 علق)

  اشاره به قلم در چهارمین جمله‌ای که خداوند با رسول برگزیده‌اش در اولین ارتباط نورانی داشت نشانه‌ای از تاکید خالق این هستی بر اهمیت قلم به عنوان یک ابزار مقدس و جادویی است . وقتی خداوند که شعوربرتر این هستی است از موجودات و اشیاء خاصی در کتب آسمانی‌اش یاد می‌کند نشانه‌ اهمیتی است که این موارد در نزد خداوند دارد و اگر ما هوشیار و زرنگ باشیم باید این اشارات را بیابیم و با تحقیق، تدبر و تعقل کافی پیرامون آنها از حقایقشان پرده برداریم و مسیر هدایت‌مان را سریع‌تر و سهل‌تر ادامه دهیم !

 

 

جالب آنکه  روز 14 تیر ماه هر سال در تاریخ هجری شمسی نیز روز قلم نامگذاری شده است و نزدیکی  این دو تاریخ در سال 1390 برای ما نشانه‌ای ارزشمند و انشا‌ءالله مبارک است . این مقاله را به مناسبت این واقعه مبارک به شما عزیزان در این عید خجسته که میلاد منجی بشریت است تقدیم می‌کنیم به امید اینکه بتواند اثر لازمه را در اعتقاد و آگاهی و انگیزه شما ایجاد نماید و ابزار موثر دیگری به شما منتقل شود در جعبه ابزارهای مدیریت بر خویشتن!

 

امام خمینی (ره) : مسئوليت بزرگ شما امروز قلم هايي است كه در دست شماست .

 

اهمیت قلم :

قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان‌‏ها و بيان‏ کننده انديشه و شخصيت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان‏ هاست. هويت، چيستي و قلمرو قلم بسيار گسترده‏تر از آن است که در بيان بگنجد. هرگونه رشد و پيشرفت، پيروزي و آرامش، معرفت و شناخت در جهان امروزی، ريشه در قلم دارد. تمدن ‏ها، تجربه‏هاي تلخ و شيرين و علوم با نوشتن ماندگار مي‌‏شوند و آيندگان مملو از تجربه و پر از راه‌حل می‌شوند .  هر کس مي‏تواند قلمي را بين انگشتانش قرار دهد و فرمانش دهد که بنگارد و هر آن چه را از مخيله صاحب انگشت تراوش مي‏کند، بنويسد.  قلم  مي‏سازد، تخریب می‌کند، واقعيت‏‌ها را آشکار مي‌کند، آشکارها را نهان مي‌‏کند. قلم تمدن‌ها را شکل می‌دهد ، قلم مهمترین عامل انتقال علم  و دانش بشری از نسلی به نسلی دیگر است . قلم عامل توسعه فرهنگ‌ ملل مختلف است . قلم مهمترین آموزگار خاموش انسان بوده است و خواهد بود . قلم پل ارتباطی بین گذشته و حال و آینده است . قلم میعادگاه دانش و تجربه دانشمندان و متخصصین  تمامی زمان‌ها در یک مکان است .

 

قلم،  معجزه بزرگ :

  معجزه، يکي از نشانه‌هاي نبوت و رسالت است. در هر دوره از تاريخ، پيامبران به اذن پروردگار، معجزه‌‏هايي را براي اثبات نبوت‌شان ارائه مي‏‌کردند. در اين ميان، اسلام  کامل ‏ترين دين الهي است؛ يعني آييني است که در هر برهه‏اي از زمان و در هر مکاني بايد جوابگوي مخاطب خود باشد. حال معجزه پيامبر اين دين بايد از چه مقوله‏اي باشد که حتي جوابگوي مخاطبان هزاره‏هاي پس از خود شمرده شود؟!!! چه معجزه‏اي مي ‏تواند قرن‏ها تازگي و ماندگاري خود را در زندگي بشر حفظ کند؟!!

 

 ن  وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونَ(1 سوره قلم)

 

آری  نوشته و  کتاب؛ همان چیزی که با «قلم» آنرا سطر سطر می‌نویسند . و بدین ترتیب کتب آسمانی و خصوصاً قرآن کريم، با قلمِ خالقِ قلم، معجزه جاويد پيامبران اخیر(پیامبران صاحب کتاب) می‌باشند. قلم و کتابت از مقوله‏هايي هستند که نه تنها کهنه و مانده نمي‏ شوند، بلکه هر روز جنبه ‏هايي تازه از آن ها پديدار مي ‏گردد. پروردگار مهربان و قادر ، قرن‏هاست براي اين معجزه بزرگ و هدایت مکتوب ؛ یعنی قرآن  هماوردطلبي مي‏کند: «اگر آدمي و پري جمع شوند که مانند اين قرآن آرند، مانندش نيارند، گر چه برخي‏شان پشتيبان برخي باشند» يا «اگر در آن چه بر بنده‏‌مان فرو فرستاده‏ايم در شک هستید ، پس سوره‏اي همانندش بیاوريد.»

و این همه از معجزه قلم و اراده خداوند است .  به واقع قلم، معجزه‏اي جاودان و نعمتی بس ارزشمند از طرف خالق این هستی برای بشر و رمز پیروزی و ماندگاری اوست ! 

 

 

آری قلم همین ابزار کوچک، بزرگترین درس‌ها و خدمات را به بشر انتقال داده است و یقین بدانید که این ابزار هدیه خداوند است که بیش از انسان به فکر تعالی و رشد انسان و ماندگاری زحمات و تلاشهای اوست .  هرچند که تاریخ پیدایش قلم و خط حداکثر به 20 هزار سال و به صورت رسمی به شش هزار سال می‌رسد اما عامل این اختراع بزرگ خداوند و اراده اوست که آنرا در ذهن بشر قرار داده است . این تمایل و اراده و لطف خداوند به ما انسان‌ها بوده است که ما با این ابزار بزرگ و ارزشمند آشنا شویم و از آن بهره‌مند گردیم . این محبت و توجه خاص خداوند به ما انسان‌های روی زمین بوده است که بتوانیم علم، دانش، تجربه‌ها و احساساتمان را در قالب کلمات و سطرها  بیان و مکتوب نماییم و آنها را به دیگران و آیندگان هدیه دهیم .

 این  هدیه ویژه خداوند به ما انسان‌ها بوده است که امکان یادگیری و آموزش از طریق قلم را در نهاد آن قرار داده است و مسیر هدایت بشریت را به کمک این ابزار شگفت‌انگیز آسان نموده و دقت و صحت  هدایت را تضمین نموده است . آری هدایتی که بارها توسط انبیاء در سرزمین‌های مختلف برای انسان به ارمغان می‌آمد ، بعد از رجعت ایشان از روی زمین ،  آثار این هدایت کم‌رنگ می‌شد و هیچ منبعی برای رجوع مردم  و هیچ وسیله‌ای برای انتقال این هدایت به آیندگان وجود نداشت و بخش زیادی از  زحمات این الگوهای ایثار  از بین می‌رفت . و این‌گونه بود که خداوند مهربان  ماندگاری و توسعه این هدایت‌ها را برای بشر فراهم نمود و امکان ثبت ، مکتوب نمودن و نگهداری و انتقال آنها را به انسان هدیه فرمود و این چنین شد که قلم ابزار یادگیری قرار گرفت و به  ابزاری بسیار بدیهی در امر آموزش مبدل گردید و امر یادگیری با لطف حضور این نعمت خداوند آسان و جذاب شد و علوم و  فرهنگ‌ها توسعه یافت و زحمات تلاش‌های بشر ماندگار شد و گذشتگان به آیندگان مرتبط شدند !

 

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

 

قلم، پيامبر جاودانه:

فلسفه وجودي قلم و نگاشتن، برقراي ارتباط ميان مکتب‌ها، آموختن تجربه‏‌ها و تعالي انديشه‌‏ها است. تأثير قلم، ماندگارتر، تأثيرگذارتر و عميق‏تر از هر ابزار ديگري براي پيام‏بري و پيام‏آوري است. چه بسيار آثار ارباب قلمي که حتي پس از مرگشان، به فرهنگ‏‌ها يا تمدن‌‏هاي ماندگار تبديل شده است. کتاب‌هاي آسماني که براي بشر به ارمغان فرستاده شده است، همگي شاهد به اين ويژگي مهم قلم است. حضرت امير مؤمنان علي(بر اوسلام) مي‌فرمايد:

«سفير و فرستاده تو، ترازوي بزرگواري توست و قلم تو، رساترين و گوياترين چيزي است که از سوي تو سخن مي‏گويد»

 بر اساس اين روايت، قلم؛ شيواترين و بهترين ابزاري است که در هر برهه‏اي از زمان مي‏تواند رسالت خود را انجام دهد. ماندگاري علوم و انتقال آن از نسلي به نسل ديگر، رسيدن پيام مکتب‏ها و تمدن‏ها به انسان آينده و سرانجام تکامل انديشه‏هاي بشر در طول قروني که انديشمندان هيچ‏ گاه يکديگر را نديده‏اند، تنها با معجزه قلم امکان ‏پذير بوده و هست.  «قلم» ، مقسم دوران تاريخ و ماقبل تاريخ است، حافظ علوم و دانش‌ها، پاسدار افکار انديشمندان، حلقه اتصال فکري عالمان و پل ارتباطي گذشته و آينده بشر است؛ مگر نه اين که حتي ارتباط آسمان و زمين نيز از طريق لوح و قلم حاصل شده است؟! قلم، انسان‌هايي را که جدا از هم، در زمان و مکان گوناگون مي زيستند را، به هم پيوند مي‌دهد؛ گويي همه متفکران بشر را در تمام طول تاريخ و در تمام صفحه روي زمين، در يک کتابخانه بزرگ جمع مي بيني! «قلم»، رازدار بشر و خزانه دار علوم و جمع‌آوري کننده تجربيات قرون و اعصار است . قلم رسول بزرگ خداوند برای رشد، هدایت و تعالی بشر است .

 

قلم ، نعمتی شایسته شکرگزاری :

با وجود اینکه ابزارهای زیادی برای نوشتن و ثبت نمودن ایده‌ها و اندیشه‌ها در طول تاریخ اختراع شده و خواهند شد  اما مجموعه ابزارهای اختراع شده را  به سه گونه کلی می‌توانیم  تقسیم کنیم:

 الف- ابزارهای اولیه مانند کندن سنگ‌ها و چوب‌ها و حک نمودن علائم و حروف و اشکال با ابزارهای مختلف   ب-  انواع قلم شامل  قلم نی ، پر پرندگان ، قلم مو ، خودکار و مداد و ... که روی کاغذ می‌نویسند

پ- تایپ حروف و کلمات در ابزارهای رایانه‌ای  بر روی صفحات مجازی

  با وجود این تنوع زیادِ ابزارهای نوشتن و همچنین پیشرفته شدن آنها، اهمیت قلم بیش از سایر گونه‌های نوشتن  است و اثرگذاری آن روی یادگیری و توسعه زندگی بشر بیش از سایر موارد است .  و از آنجا که تاکید خداوند بزرگ در قرآن بر« قلم»  بوده است  لازم است که بیش از پیش قدردان آن باشیم و به معنای واقعی شکرگزاری این نعمت بزرگ خداوند را بجا بیاوریم و بهتر و بیشتر بر این تاکید خداوند دقت نماییم .  می‌دانیم که شکرگزاری واقعی نیازمند گام‌های زیر است :

1-دیدن نعمت  2- درک ابعاد مختلف نعمت 3- استفاده از نعمت 4- اعلام شکرگزاری و نشان دادن آثار شادی از نعمت 5- هدایت یافتن از نعمت  6- هدایت نمودن و سود رساندن با نعمت

لذا جا دارد که در این مقطع زمانی به این نعمت بزرگ و هدیه جادویی خداوند نگاهی متفاوت بیاندازیم و ابعاد و کاربردهای دیگر آن را نیز کشف کنیم تا حقیقت شکرگزاری برایمان تحقق یابد . در این مقاله قصد آن را داریم که اهمیت قلم را علاوه بر موارد یاد شده در فوق، از منظر قانون آشکارسازی نیز بررسی نماییم . در ادامه متوجه خواهید شد که یکی از ابزارهای معجزه‌گر در قانون آشکارسازی و تحقق اهداف و برنامه‌های زندگی و رسالت همین ابزار « قلم و نوشتن» است . قبل از ادامه مطالعه مطالب، بهتر است برخی از مواهب و دستاوردهایی را که قلم و ابزار نوشتن برای شما داشته است را فهرست نموده  و خداوند را به خاطر این نعمت ارزشمند و سودهای فراوان آن شکرگزاری نمایید که شکر نعمت مهمتر از خود نعمت است .

*** تمرین و تفکر : من شاکر نعمت ارزشمندی به نام قلم هستم به خاطر .........................

   -

   -

   -

 

 

 

قلم ،  ابزار آشکارسازی :

همانطور که در مبحث قانون آشکارسازی فراگرفته‌ایم  هستی دارای قوانین و اصول بسیار دقیقی است که توسط شعوربرتر و خرد لایتناهی طراحی و وضع گردیده است و هیچ نقطه این جهان خالی از شعور خداوند نیست و هیچ رویدادی بدون حساب و کتاب ، نظارت و تدبیر الهی آشکار نمی‌گردد . همه رویدادها تحت پوشش مرکز کنترل واحد هستی  می‌باشد و او به همه چیز آگاه است و همه اشیاء و موجودات را در هر لحظه از ابعاد و جنبه‌های مختلف مشاهده می‌کند و همه چیز تحت نظارت و کنترل اوست !!! و خدا را شکرگزاریم که این درک از این حقیقت بزرگ برایمان به لطف و اراده و عنایت خداوند مهربان آشکار شده است و با این درک نوع زندگی و تجربه‌های ما متفاوت از گذشته می‌باشد ؛ چراکه وقتی انسانی متوجه می‌شود که جهان پیرامونش دارای رهبر و مدیری در اوج تدبیر و تعقل است و همه رویدادها وموجودات تحت نظارت و کنترل او هستند احساس آرامش و امنیت بسیار زیادی می‌کند و همین راز بزرگ موفقیت مومنین(امنیت‌یافتگان) نسبت به کفار(کسانی که روی ذهنشان نسبت به نور الهی پوشش‌گذاشته‌اند) است .

یک فرد مومن واقعی با درک حقیقت این عالم هستی و ارتباط با شعوربرتر و خالق آن،  در هر شرایطی  احساس امنیت بسیار زیادی  می‌کند و احساس امنیت او وابسته به زمان، مکان، فرد و موجود خاصی نیست و فارغ از شرایط می‌تواند با ارتباط با غیب(شعورِ پنهانِ ‌نوشونده در جهان هستی) خودش را به امنیت درونی و اطمینان قلبی برساند . 

 

ذَالِكَ الْكِتَبُ  لَارَيْبَ  فِيهِ  هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ   *  الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْب‏ ( 2و 3 بقره)

آن کتاب هیچ شک و تردیدی در آن نیست ، بلکه هدایتی برای پرهیزگاران وتقویت‌شدگان است  * همان کسانی که با توکل به غیب به امنیت رسیده‌اند

 

چنین فردی علاوه بر اینکه در لحظه حال احساس آرامش و امنیت دارد،  نسبت به آینده نیز  امن و خوش‌بین می‌باشد و با اوج‌اندیشی  برای آینده خودش برنامه‌ها و اهدافی انتخاب نموده و درصدد تحقق آنها بر می‌آید . برای تحقق خواسته‌ها و اهداف ، تلاش و عمل برنامه‌ریزی شده و منسجم نیاز است که زندگی انسان‌های موفق، تاریخ جوامع پیشرفته و سرگذشت سازمان‌های پیشرو در صنعت و تجارت نشانگر اهمیت عمل و تلاش برنامه‌ریزی شده می‌باشد و به طور قطع مهمترین فاکتور در تحقق اهداف و رویاها، همین « عمل نمودن» است!!!

 

وَ مَنْ أَرادَ الْآخِرَةَ وَ سَعى‏ لَها سَعْيَها وَ هُوَ مُؤْمِنٌ  ، فَأُولئِكَ كانَ سَعْيُهُمْ مَشْكُوراً (19 اسراء)

کسی که خواهان آخرت و آینده است و تلاش و سعی خودش را برای آن انجام ‌می‌دهد در حالیکه امنیت یافته‌ است ، پس چنین کسانی تلاششان مورد توجه و شکرگزاری واقع می‌شود

 

 

کتاب هدایت‌بخش قرآن که برای توسعه زندگی جوامع بشری و هدایت انسانها از طرف پروردگار هستی به سوی ما نازل شده است تاکید زیادی بر عمل و تلاش انسان در مسیر زندگی و رسالتش دارد و هیچ جایی از این کتاب نمی‌بینیم که مروج بی‌عملی و یا سستی و کاهلی باشد و راه تحقق اهداف را صرافاً رویاپردازی و تخیل بیان کند، بلکه عمل و تلاش را عامل کلیدی تحقق اهداف دانسته و در عین حال فاکتورها و عوامل دیگری  را نیز در تحقق خواسته‌ها موثر می‌داند .

یکی از قوانین بزرگی که توسط خداوند برای جهان هستی و موجودات آن وضع گردیده است، قانون بزرگ آشکارسازی(همان قانون جذب) می‌باشد . طبق این قانون جهان پیرامون ما بازتاب درون ما است و اعمال، گفتار،  پندار و احساسات ما در جهان پیرامون اثر می‌گذارد . شعوربرتر مطابق و متناسب با برآیند درونیات ما وقایعی را در زندگی مان آشکار می‌کند که بازتاب و آینه خود ما است تا ما با نگریستن به این وقایع بتوانیم خودمان را ارزیابی و اصلاح کنیم و با برنامه‌ریزی مجدد ، خودمان را در مسیر اهدافمان سوق دهیم !

 

لِيَبْتَلِيَ اللَّهُ ما في‏ صُدُورِكُمْ وَ لِيُمَحِّصَ ما في‏ قُلُوبِكُمْ وَ اللَّهُ عَليمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ (154 آل عمران)

خداوند آنچه را که در درون‌تان (سر و مغزتان) است بر شما آشکار می‌کند تا آنچه را که در ذهنتان دارید پاکسازی  و اصلاح نمایید و شعوربرتر به درونیات ذهن و مغز شما آگاه است .

  

بنابر این قانون بزرگ و لطفی که خداوند به ما انسانها نموده است ما می‌توانیم طبق قانون‌مندی جهان هستی به آنچه که خواهان آن هستیم برسیم مشروط بر اینکه بر طبق اصول و قوانین الهی حرکت نماییم تا اراده خداوند را در مسیر تحقق خواسته‌مان حرکت دهیم ! هرجا که خداوند  اراده‌اش جاری گردد، هیچ مانعی نمی‌تواند در برابر اراده او قرار گیرد و امر و دستور او انجام شدنی است و اگر ما زرنگ و هوشیار باشیم می‌توانیم با اطاعت از دستورات خداوند و روش‌های سالم زیستنش ، اراده پروردگار را با خودمان همراه نماییم و  زندگی‌مان را متمایز از گذشته خودمان و دیگران نماییم !  یادمان باشد که وقتی خداوند راضی و خشنود باشد و دستورش را بر امری صادر نماید تمامی آسمان‌ها و زمین مطیع می‌گردند و خواسته و هدف ما  به شیوه‌ای معجزه آسا و از مسیر مستقیم تحقق می‌یابد :

 

قالَتْ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لي‏ وَلَدٌ وَ لَمْ يَمْسَسْني‏ بَشَرٌ   قالَ كَذلِكِ  اللَّهُ يَخْلُقُ ما يَشاءُ   إِذا قَضى‏ أَمْراً   فَإِنَّما يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ (47 آل عمران)

حضرت مریم گفت : پروردگارا چگونه من فرزندی دارم در حالی که بشری با من تماس نداشته است؟!  فرشته فرمود:  این چنین خداوند هر آنچه را که بخواهد خلق می‌کند، هنگامی که اراده‌اش بر امری باشد به او می‌گوید  باش و لذا او تجلی یافته و آشکار می‌گردد !

 

حال همه چیز به انتخاب خود ما بستگی دارد ! ما می‌توانیم با روش معمولی که امروزه در زندگی اکثر مردم جریان دارد به روش سعی و خطا و کسب تجربه و بهره‌مندی از علم انسانی و فیزیکی به سمت اهداف و خواسته‌هایمان حرکت نماییم و یا می‌توانیم هوشیارانه‌تر عمل نموده و از علم الهی و قوانین او که بدون خطا است بهره‌مند شویم و از راه مستقیم به خواسته‌هایمان برسیم !!

طبق علم الهی که در کتب آسمانی به ما آموخته شده است ما با  تمرکز ذهنی بر خواسته‌مان می‌توانیم سریع‌تر به اهداف و خواسته‌هایمان برسیم ! امروزه در اکثر سازمان‌های پیشرو تلاش بر این است که سرعت، کمیت و کیفیت تولید و خدمات افزایش یافته و هزینه تولید و ارائه خدمات کاهش یابد ، مسلم است که وقتی ما بتوانیم از روشی سریع‌تر و با سختی و هزینه کمتر به خواسته‌ها و اهدافمان برسیم این روش بسیار ارزشمندتر و پسندیده‌تر می‌باشد. قانون آشکارسازی بهترین روش دستیابی به اهداف و سریع‌ترین راهکار تحقق خواسته‌ها است . طبق راهنمایی کتب آسمانی و  کشفیات جدید علمی و عرفانی به هر آنچه که بیاندیشیم و فکر ، احساسات ، کلام و رفتارمان را پیرامون آن هماهنگ نماییم احتمال وقوع آنرا افزایش می‌دهیم و از ما انرژی خاصی متناسب و هماهنگ با همان موضوع ساطع می‌گردد و این امر قدرت اعمال برنامه‌ریزی شده ما را در مسیر تحقق اهدافمان به صورت قابل توجهی مضاعف می‌کند .

پیرامون قانون آشکارسازی و فاکتورهای موثر در آن قبلاً صحبت‌هایی را نموده‌ایم و در این نوشته نمی‌خواهیم به آنها مجدداً بپردازیم اما در اینجا می‌خواهیم به یکی از تکنیک‌ها و روش‌های قدرتمندی که خداوند در کتاب ارزشمند متمایز زیستن یعنی قرآن به ما آموخته است صحبت کنیم ! تکنیکی که اگر بکار گرفته شود اثرات معجزه آسایی در تحقق اهداف برایتان خواهد داشت و آن تکنیک نوشتن اهداف و خواسته‌ها است .

 

قلم و اثر آن بر مغز و ذهن :

امروزه با کشفیات جدیدی که در علوم مرتبط با مغز و اعصاب بدست آمده است متوجه شده‌اند که ارتباط بسیار نزدیکی بین انگشتان دست و نوشتن  و بخشی از مغز به نام دستگاه فعال ساز شبکه‌ای(R.I.S) وجود دارد . نقش دستگاه فعال ساز شبکه‌ای مغز فیلتر نمودن اطلاعات است ، این بخش از بین همه اطلاعات دریافتی تنها اطلاعاتی را که برایش مهم و ضروری است ، دریافت نموده و آنرا به بخش ابرهوشیاری(قشر مغز) ارسال می‌کند . به محض اینکه اطلاعاتی به بخش قشر مخ منتقل می‌شوند،  قدرت انرژی ساطع شده از انسان چندین برابر افزایش می‌یابد . نوشتن با دست منجر به تحریک بخش فعال‌ساز شبکه‌ای شده و این بخش از بین اطلاعات و افکار مختلف تنها همان اطلاعاتی که در هنگام نوشتن بر روی آن تمرکز داشته‌اید را تحلیل نموده و آنرا به بخش قشر مخ منتقل می‌نماید و لذا وقتی شما اهداف و خواسته‌هایتان را با قلم می‌نویسید و آنرا تکرار می‌کنید قدرت آشکارسازی مغز و روح شما چند برابر افزایش می‌یابد و این همان اثرجادویی و سحرآمیز نوشتن است .

 

در قدیم بسیاری از ادعیه را  به اشکال خاص و با مراسم و آداب خاصی بر روی کاغذهای مخصوص می‌نوشتند و آنها را به عنوان راه‌کار مشکلات و دوای درد به خودشان آویزان می‌نمودند و بر بسیاری مواقع نتایج مطلوبی هم عایدشان می‌شد . راز کار در همین خاصیت فیلترینگ و لیرز نمودن اطلاعات در مغز و سلسله اعصاب است .

هیچ چیز به اندازه نوشتن با قلم (خودکار ، مداد و ...) نمی تواند چنین اثری را بر روی انسان و ذهن او بگذارد . در سخت‌ترین شرایط زندگی که ذهن شما پر است از افکار مختلف مثبت و منفی و ترسها و نگرانی ها و گفتگوهای محدود کننده ذهنی تنها کافی است ورقی بردارید و با قلم به نوشتن افکار و احساسات‌تان بپردازید . تنها بعد از چند سطر و با صرف کمتر از 10 دقیقه افکارتان محدود و منظم می‌شوند  و از حالت پراکندگی خارج می‌شوید و به راحتی می‌توانید اندیشه‌هایتان را شناسایی و آنها را انتخاب نمایید و بر روی اندیشه و موضوع مطلوب و سازنده متمرکز شوید . اگر تجربه این کار را ندارید حتماً این موضوع را حداقل برای یکبار آزمایش نمایید . نتیجه آن بسیار شگفت‌انگیز است . یکی از تکنیک‌های مهم مدیریت برخویشتن در سیستم مهندسی تحول ثبت افکار و احساسات است که راز موفقیت آن در همین مکانیسم  فعال‌ساز شبکه‌ای است .

 

بنده بارها در مشاوره‌هایی که به تعالی‌جویان ارائه داده‌ام از همین راهکار استفاده نموده‌ام و ایشان را به نوشتن و تحلیل کتبی مساله‌شان تشویق نموده‌ام و همواره شاهد نتایج زیبا و خارق العاده‌ای بوده‌ایم . در بسیاری از مواقع فردی که با مساله‌ای بسیار بحرانی در کار و یا زندگی‌اش مواجه است و نمی تواند موضوع را به درستی تحلیل و به راه کار عملی خوبی برسد به محض اینکه افکار و احساساتش را پیرامون موضوع مورد نظر یادداشت می‌کند گام به گام افکار و احساساتش منظم شده و به طور شگفت‌انگیزی خودش موضوع را تحلیل و به جوابهای ارزشمندی دست می‌یابد و این از معجزه نوشتن و قلم است که از لطف و اراده خداوند در نهاد بشر و ابزار قلم قرار داده شده است .

بنابراین توضیحات برای آشکارنمودن اهداف و خواسته‌هایتان بهتر و عاقلانه‌تر این است که آنها را با قلم و خودکار بر روی کاغذی زیبا و ارزشمند و یا در دفترچه‌ای شکیل مکتوب نمایید و برای ثبت آنها از رنگهای مختلف استفاده کنید . هنگام ثبت نمودن هرچه قدر بتوانید دلیل انتخاب این اهداف را بیشتر توضیح دهید و از جزئیات مطلوبتان شرح دهید و هیجان را در این کار وارد سازید ، بخش فعال‌ساز شبکه‌ای عملکرد قوی‌تری خواهد داشت و پیامهای شدیدتری به قشر مخ ارسال شده و بالطبع انرژی با فرکانس قوی‌تری به جهان هستی  ارسال می‌کنید و احتمال وقوع اهدافتان افزایش می‌یابد . در آزمایشی که بر روی تعدادی از دانش آموزان مدرسه‌ای در آمریکا انجام شده است مشخص گردید که آمار تحقق اهداف و خواسته‌ها در دانش آموزانی که اهدافشان را 10 سال قبل در مدرسه ثبت نموده‌ بودند بسیار بیشتر از سایر افراد بوده است . بسیاری از افراد موفق در زندگی و کسب و کار اهداف و برنامه‌های زندگی و کارشان را مکتوب می‌نمایند و آنها را بارها مرور می‌کنند  و همین انگیزه و قدرت ذهنی و روحی ایشان را برای تحقق اهدافشان افزایش می‌دهد و هستی و شعوربرتر را نیز علاقمند به حمایت از ایشان می‌کند .

تمرین :  همین الان دفترچه زیبا و یا کاغذ دلخواه‌تان را انتخاب کنید و قبل از ادامه مطالب حداقل 10 مورد از اهداف و برنامه‌های کوچک و یا بزرگ را که دوست دارید در یکسال آینده برایتان تحقق یابد را به صورت بسیار ساده و جذاب بنویسید و شرح دهید.  همانطور که در بالا توضیح داده شد ساده و روان و صمیمی بنویسید تا بخش فعال‌ساز شبکه‌ای مغزتان به خوبی درک نماید و انرژی و فرکانس آشکارسازی از شما به جهان پیرامون ساطع گردد . یادمان باشد که جهان پیرامون ما بازتاب درون ما است و هرگونه که بیاندیشیم و احساس کنیم خداوند همانگونه برایمان آشکار می‌کند . این قانون بزرگ جهان هستی است چه آنرا باور بکنید و چه باور نکنید کار می‌کند !!!

 در خانه اگر کس است            یک نکته او را بس است

 

 

قلم از نگاه خداوند در قرآن :

این کشف بزرگ علمی همان چیزی است که خداوند در کتب آسمانی به راحتی از آن یاد نموده و به آن قسم یاد کرده است آنجا که می‌فرماید :

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

 

اگر در لغات این آیات خوب دقت کنیم و به صورت ریشه‌ای و چند بعدی معنای کلمات را دریابیم متوجه می‌شویم که این آیات  از رازها و نکات  بزرگی  با ما سخن می‌گویند . لطفاً خوب دقت کنید :

نکته اول : از آیات 4و 5 سوره علق مشخص است که فاعل این جملات خداوند بزرگ و مهربان است ، خداوندی که صاحب چنان قدرت و شکوهی است که هر کاری را که بخواهد و تمایل داشته باشد به راحتی می‌تواند انجام دهد و در این مورد اراده نموده است که بوسیله ابزاری به نام قلم به انسان چیزی را منتقل نماید !  آنچه مهم است اراده خداوند و خواست اوست و نه وسیله نام برده شده یعنی « قلم» . به عبارت دیگر این اطاعت از دستور خداوند  و احترام به اراده او است که به قلم و ابزار نوشتن قدرت سحرآمیز می‌دهد و نه خود قلم و نوشتن ! بطوریکه اگر خداوند این اراده را بر وسیله و ابزار دیگری معطوف می‌نمود به عنوان مثال بر حرف زدن و یا دیدن و یا خوردن و ... این ابزارها قدرت جادویی داشتند آن هم به دلیل اراده خداوند و نور و شعوری که او در این ابزارها قرار می‌داد . لذا اولین نکته مهمی که از این آیات هدایت‌بخش می توانیم دریافت نماییم این است که «قلم» ابزار و وسیله است و نه عامل اصلی این پدیده سحرآمیز ! عامل اصلی اراده، شعور و نور خداوند است که در قلم متمرکز شده است ؛ خداوندی که خودش را در آیات قبل این سوره چنین معرفی می‌کند :

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ(سوره علق  آیه 1)

بخوان با اسم پُر مسمای پروردگارت که خلق نمود

خَلَقَ الْانسَانَ مِنْ عَلَقٍ(2)

انسان را از علق(یک چیز چسبنده) خلق نمود

اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ(3)

بخوان که پروردگارت از هر صاحب کرامتی بزرگتر و کریم‌تر است

 

 

آری خداوندی عامل و علت اصلی این پدیده است که پروردگارِ تمامی هستی و موجودات آن است . پروردگاری که همه هستی از ریزترین موجودات تا درشت‌ترین و پیچیده‌ترین موجودات این هستی را او آفریده است . خداوندی که انسان-اشرف مخلوقات و نامزد خلیفه اللهی- را خلق نموده است . شگفتی خلقت او آنجایی آشکار می‌گردد که انسان با این پیچیدگی از ماده‌ای چسبنده(علقه) خلق شده است که این ماده چسبنده(اسپرم مذکر و همچنین خون بسته شده در رحم مونث) خود از علاقه‌ای است که بین یک مرد و زن آشکار می‌گردد و خود این علاقه از علاقه و  عشقی نشات گرفته است که تمامی هستی را آفریده است و آن عشق و علاقه خداوند به بندگانش است .

نقش اين عالم نمي‌دانم كه چيست            چون مرا بر کل آن اشراف نیست

نقش هرجزئيكه دراين عالم است           حفظ کل در ارتباط با هم است

عامل اين ارتباط عشق است و بس             این جهان نامرتبط کی دیده کس

عشق مي دارد بـــه هم افلاك را           کهکشان را ذره‌ها در خاک را

دکتر مهدی ثریا

 

آری خداوندِ عاشق، تمامی هستی و آسمانها و زمین را خلق نموده است و موجوداتی همچون انسان‌ها و ملائکه و جنیان و حیوانات و ... را در بینابین آن قرار داده است و برای هدایت هرکدام ابزارها و روشهای خاصی را پدید آورده و با عشق و علاقه زیاد این ابزارها را به ایشان هدیه می‌دهد . این عشق خداوند است که امکان حیات و تجربه را به انسان می‌بخشد ، این عشق خداوند است که امکان جبران خطا و توبه را به او بعد از خطای بزرگ هبوط می‌دهد و از روی علاقه‌اش انبیاء و رسولان و کُتب هدایت‌بخش را ارسال می‌کند . این از روی محبت و علاقه پروردگار این جهان به بندگانش است که ابزار ساده‌ای به نام قلم را به ایشان هدیه می‌دهد و نوشتن و خواندن را به آنها می‌آموزد تا با این ابزار بسیار ساده بتوانند بیاموزند و بیاموزانند !و  با همین ابزار ساده افکار و احساسات‌شان را هدایت و تخلیه نمایند !

آری این لطف خداوند است که دوست دارد بنده‌اش با همین ابزار ساده بتواند اندیشه‌ها و احساسات سازنده‌اش را مکتوب نموده و به دیکران و نسل آینده هدیه دهد و انفاق کند ! پروردگار عاشق این ابزار ساده و کوچک و سحرآمیز را به انسان عطا نمود تا او بتواند تجربیات و دستاوردهای علمی‌اش را در راستای توسعه امنیت و خوشبختی و رفاه به همدیگر منتقل نموده و منجر به پیشرفت روز افزون سعادت و امنیت‌اش گردد ! خداوند چه عاشقانه عمل نمود و چه ابزار ساده‌ای را در اختیار انسان قرار داد تا او بتواند علاقه‌ها و آرزوهایش را ثبت نموده و آنها را بخواند و با عمل و انگیزه‌ منسجم‌تری در صدد تحقق آنها برآید !  و خداوند چه ماهرانه و زیرکانه ابزار قلم را وسیله توسعه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها قرار داد و گونه‌های مختلف انسان‌ها را با همدیگر آشنا و پیوند داد که عامل این ارتبط و پیوند نیز عشق و اراده خود اوست !!!

 

اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ   إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً   فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ    فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوانا ( 103 آل عمران)

نعمت خداوند بر خودتان را یادآوری کنید هنگامی که دشمن همدیگر بودید و او بین قلب و ذهنتان دوستی و پیوند برقرار نمود ، پس به نعمت او با هم برادر شدید !

 

آری پشتوانه این ابزار ساده و سحرآمیز خداوندی است که دستور به خواندن می‌دهد چراکه صاحب کرامت و بزرگی است و این از کرامات اوست که خواندن و نوشتن دو  ابزار پرسود برای ما انسانها شده است . این از بزرگواری و بخشندگی اوست که بر ما آسان گرفته و ابزاری را خلق نموده و سیستم فیزیکی و عصبی ما را طوری تنظیم نموده است که با این ابزار ساده و کوچک هماهنگی کامل دارد و به محض اینکه شما قلم در دست می‌گیرید و مطلبی را یادداشت می‌نمایید بخش فیلترینگ مغز شما فعال شده و پیام‌هایی را به قشر مغز (ابرآگاهی) ارسال می‌کند تا دقیقتر و بهتر بر موضوع افکارتان متمرکز شوید !!! و آیا این معجزه و کرامت نیست !!!

 آیا ابزاری بهتر، ساده‌‌تر ، سبک‌تر و کوچک‌تر از این قلم می‌خواهید که همیشه در کنارتان هست و به راحتی می‌توانید با آن به خواسته‌هایتان نزدیک‌تر شوید و با کمک آن احساس آرامش را تجربه کنید ! ابزاری کوچک اما بسیار جامع و پرفایده ! به بزرگی خدایی که آنرا آفریده است و اینجا است که باید تصدیق کنیم که هیچ کوچکی بر اساس ظاهرش کوچک نیست !!! و چه بسا اشیاء و موجودات ریز و کوچکی که در اراده و خواست خداوند بسیار بزرگ و ارزشمند هستند همچون قلم !!! ابزاری ارزان اما بسیار گرانقدر !

قدردان و شاکر باشیم که شکر نعمت ، نعمت ها را افزایش می‌دهد !

 

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

 

نکته دوم :    کلمه « عَلَّمَ» از ریشه « علم» و به معنای آموختن ، معلوم نمودن  و آشکار کردن مشتق شده است .  و لذا اگر این 2 آیه را با این 3 معنی ترجمه نماییم 3 برداشت جالب که هر کدام صحیح و یکی از کاربردهای این آیات می‌باشد بر ما آشکار می‌گردد . خوب دقت نمایید در معنای اول(آموختن) چنین برداشت می‌شود که خداوند قلم را وسیله انتقال دانش و علم می‌داند و به انسان یادآوری می‌کند که توسعه علم و دانش بوسیله قلم ممکن شده است  و خداوند با ابزار قلم آنچه را که انسان تا به امروز نمی‌دانسته می‌آموزد . آری هرگونه دانشی از طریق قلم بر روی کاغذ و انواع لوح‌ها از گذشته ثبت شده و ما امروز با خواندن و تکرار آنها می‌توانیم این علوم را درک و در زندگی و کسب و کار از آنها استفاده نماییم . بنابراین چه ما قصد یادگیری داشته باشیم و چه قصد یاددادن باید با این ابزار الهی و ارزشمند کار کنیم . قدرت انتقال علم در این ابزار ساده نهفته است . و حتی کودکان در دوران ابتدایی با نوشتن مکرر حروف الفباء و الگوبرداری از شیوه املاء کلمات می‌توانند بخوانند و بفهمند و انتقال دهند ! قلم در این معنا ابزار رشد و توسعه علوم و فرهنگ و تمدن محسوب می‌شود و ابزار بسیار ارزشمندی از گذشته به‌شمار می‌رفته است .

 

اما در معنای دوم که به معنای «معلوم نمودن» است حقیقتی دیگر نهفته است . خداوند در ابزار قلم و نوشتن چنان موهبتی را قرار داده است که این ابزار همچون یک معجزه عمل می‌کند و وقتی شما پیرامون موضوع و سوالی یادداشت‌هایی انجام می‌دهید بعد از نوشتن چند سطر و تفکر بر آنها راه‌کارها و خلاقیت‌هایی در ذهنتان شکل می‌گیرد که در بسیاری از مواقع خودتان جواب ابهامات و سوالات‌تان را کشف می‌کنید . اگر با موضوع و یا مشکلی مواجه باشید به راحتی می توانید از روش و ابزار ساده استفاده نمایید . تنها کافی است دفتر و کاغذی بردارید و با قلم و خودکاری شروع به یادداشت نمودن پیرامون آن نمایید . شاید ندانید که حتی چه چیزی باید بنویسید و لذا کافی است که با این جمله شروع کنید : « من در حال نوشتم پیرامون این موضوع .... هستم اما نمی‌دانم چه باید بنویسم و  ... » همینکه اولین جمله را چنین می‌نویسید نیرویی شگفت‌انگیز از ذهن و مغز و روح شما عبور می‌کند و عامل هدایت ذهن شما شده بطوریکه سطرها و جملات بعدی به طور خودکار بر دستانتان جاری می‌شود و بعد از چند سطر نوشتن متوجه می‌شوید که به راحتی توانسته‌اید موضوع و مشکلی را که ذهنی نمی‌توانستید تحلیل کنید بر روی کاغذ آورده و از ابعاد و زوایای مختلف آنرا بررسی نمایید و در این تحلیل‌ها است که نقاط کور و تاریک مساله برای تان روشن می‌شود و با اندکی تعقل می‌توانید راهکارهایی مثبت و الهی بیابید ! این از معجزه و لطفی است که خداوند در قلم ونوشتن قرار داده است و این قانون و عهد خداوند است و یقین بدانید که قوانین الهی همیشه درست هستند وکاربردی و خداوند روی وعده‌هایش مصر و پایبند است . این قانون  خداوند است که می‌فرماید «من با قلم برایتان چیزهایی را معلوم می‌کنم که قبل از این برای شما مجهول بوده است ! » 

و لذا وقتی شما از این قانون استفاده می‌کنید و به کلام وحی خداوند احترام می‌گذارید همین اطاعت و پذیرش شما منجر به جاری شدن شعور ، نور و انرژی الهی در جسم و ذهن و دست‌تان می‌گردد و موضوع و مشکلی که تا قبل از این برای‌تان بسیار سخت و پیچیده وانمود می‌نمود ، با چند سطر و یا چند صفحه نوشتن بسیار ساده و آسان می‌نماید و خودتان به راحتی می‌توانید آنرا تحلیل و با اندکی تعقل و یاری از الله راه‌کارهای خلاقانه‌ای برای حل آنها بیابید ! بسیاری از دانشمندان علوم مختلف وقتی در حل مساله‌ای و یا اختراع و اکتشافی به بن‌بست می‌رسیدند، مساله‌شان را در گوشه‌ای ثبت می‌نمودند و اندکی پیرامون آن و اهدافشان یادداشت می‌کردند و بعد موضوع را رها می‌نمودند و به طور شکفت انگیزی بعد از مدتی جواب به ذهن ایشان الهام می‌شد و  یا با نشانه ‌و واقعه‌ای الهام بخش متوجه پاسخ صحیح می‌‌شدند .

 مهم نیست که سوال  و موضوع شما چیست ؟ مهم این است که آنرا ثبت کنید و اجازه بدهید خداوند از طریق شما و به صورتی قانونمند وارد کار شود ، برای خداوند  موضوع و مساله کوچک و بزرگ وجود ندارد ، عقل کل این عالم راه‌کارهایی ساده و متنوع برای تمام مسائل دارد . راه‌های او خردمندانه و تدابیرش حکیمانه است ! به او اعتماد کنید و تنها قلم بدست بگیرید و بنویسید و مابقی کار را به او و جریان هدایتش بسپارید ! اجازه دهید خردلایتناهی دست‌ و ذهن شما را در اختیار بگیرد . مقاومت را رها کنید و جسم و ذهن و روانتان را شل و آرام سازید تا به طور شگفت‌انگیز و با سرعت زیاد بنویسد آنچه را که خداوند  در ذهنتان قرار می‌دهد !

بسیاری از کسانی که مقاله و یا کتابی را نگاشته‌اند و در این امر به موفقیت و شهرت رسیده‌اند از همین روش استفاده نموده‌اند . برخی از ایشان شاید در مرحله اول نوشتن، جز کلیات موضوع چیز دیگری در ذهنشان نبوده است و اما وقتی قلم در دست گرفته اند مطالب بسیار جالب و ارزنده‌ای در ذهنشان جاری شده است که حتی خودشان نیز  متعجب شده‌اند که تا قبل از این به چنین مطالبی نیاندیشیده‌ بودند ! خود بنده در تمامی مقالاتی که تا به امروز مکتوب نموده‌ام این تجربه را داشته ام و در ابتدای امر یک موضوع کلی وجود داشته است و با چند ایده جزئی اما وقتی که قلم را در دست گرفته‌ام و شروع به نوشتن نموده‌ام بعد از چند سطر کلمات به سرعت زیادی روی کاغذ جاری شده‌اند و موضوع از ابعاد مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است و خود من از نتیجه کار شگفت زده شده‌ام و بعد از اتمام مقاله چندین بار آنرا مطالعه می‌کنم تا از دریافتهای آن استفاده ببرم !

و این معجزه قلم است که به انسان می‌آموزد آنچه را که برایش تا قبل از آن مجهول بوده است . و لذا اگر به دنبال کشف مطالب و علوم جدید هستید بدانید یکی از بهترین روشها نوشتن و استفاده از ابزار قلم است . قلم به نیروی لایتناهی شعوربرتر متصل است و به محض اینکه آنرا در دست می‌گیرید و سطر اول را فروتنانه می‌نگارید مابقی کار را شعوربرتر برایتان انجام می‌دهد !!! همین امروز از این ابزار بزرگ برای کاهش دامنه مجهولاتتان استفاده نمایید و اجازه دهید دیگران نیز از کشفیات  و معلوماتی که شما به این روش کشف می‌کنید بهره‌ببرند که هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم ،  انتشار آن است و همین زکات منجر به توسعه معلومات شما می‌گردد !

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

 

اما در معنای سوم ، علم یعنی آشکار نمودن ! تمامی جهان هستی آشکار شده‌های خداوند هستند . و به همین جهت به آن عالمین یعنی آشکار شده‌ها می‌گویند ! بنابراین یکی دیگر از برداشت‌هایی که از آیات 4و 5 سوره علق خواهیم داشت کاربردی است که در جهت قانون آشکارسازی و تحقق  اهداف‌مان می‌توانیم بهره‌ببریم . اگر این آیات را با این معنا ترجمه نماییم چنین می‌شود :

همان کسی که بوسیله قلم آشکار نمود ، آشکار کرد برای انسان آن چیزی که برایش آشکار نبود ! 

 

در این برداشت خداوند ما را به ابزار قلم به عنوان وسیله‌ای در جهت تحقق اهدافمان هدایت می‌کند . یعنی وقتی اهداف و خواسته‌ها زندگی و برنامه‌های روزتان را ثبت ‌می‌کنید احتمال وقوع آنها را افزایش می دهید و از قدرت آشکارسازی خداوند بهره‌مند خواهید شد . همین امروز امتحان کنید . یکی از برنامه‌هایی را که برای فردا خواهان آن هستید که تحقق یابد برای خودتان بر روی کاغذ دقیق و با جزئیاتی که مطلوبتان است یادداشت نمایید . طوری بنویسید که دوست دارید تجلی یابد . پر از احساس و همراه با دلایل شان ! و نتیجه کار را در روز بعد تماشا کنید  ! نوشتن قدرت جادویی دارد و این از لطف و اراده خداوند است که وقتی با قلم خواسته‌تان را به صورت مثبت و سازنده می‌نویسید امواجی از شما ساطع می‌شوند که افراد و وقایع روز طوری هماهنگ می‌شوند که شما به خواسته‌تان نزدیک‌تر می‌گردید !

از امروز شروع کنید ، هر روز برنامه‌هایی را که برایتان مهم هستند را از شب قبل و یا صبح همان روز در دفترچه‌ای بنویسید و شرح دهید . تنها بر خواسته‌ مطلوبتان متمرکز شوید و دست از مبارزه با ناخواسته‌ها بردارید . وقتی که می‌نویسید بگذارید احساس و افکارتان پیرامون خواسته‌تان پرواز کند و انرژی متناسب با آنها از شما ساطع گردد ! برای حل مشکلات و مسائل‌تان نیز می‌توانید بنویسید . از عبارات تاکیدی و باورهای مثبت و سازنده استفاده کنید و آنها را در طول روز چند بار یادداشت نمایید . هربار آنها را با کلامی تازه و کلماتی متفاوت بنویسید . هر بار با احساس و هیجانی تازه بنویسید . از عبارات و جملاتی استفاده کنید که به دلتان می نشیند و روی احساساتان اثر مثبت دارد و هرگز از عبارات کلیشه‌ای استفاده نکنید !!!

 

هر عبارت تاکیدی و باور سازنده را با یک رنگ بنویسید تا از بخش سمت راست مغزتان نیز استفاده شود تا قدرت هیجانها و افکارتان افزایش یابد ! اگر بتوانید یادداشت نمودن اهداف و خواسته‌هایتان را در طول روز در چند نوبت نقسیم کنید بسیار اثرگذارتر خواهد بود . مثلا می‌توانید دفترچه و سررسید زیبایی تهیه کنید و یک خودکار چند رنگ و بعد از هر بار اجرای صلات(نماز) 4 الی 5 بار باورها و عبارات تاکیدی که آن روز مورد نظرتان است را بنویسید . همیشه به یادداشته باشید که در هر نوبت نوشتن جملاتی را هم در جهت تحقق اهداف و آرزوهای دوستان و بستگانتان اختصاص دهید تا هم عشق را در خودتان زنده نگاه دارید و هم قدرت آشکارسازی امواج ذهنی تان افزایش یابد و هم برنده-برنده چند بعدی عمل نموده باشید . چراکه خداوند به درخواست کسانی که برای دیگران دعا می‌نمایند و برای این دعا وقت و انرژی کافی اختصاص می‌دهند توجه بیشتری می‌کند . عاشقانه عمل کنید تا  پروردگار عاشق به شما بیشتر عشق بورزد !

الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

 

نکته سوم :  همانطور که در آیه 4 سوره علق و همچنین آیه اول سوره قلم ذکر شده است خداوند به ابزار قلم سفارش نموده و به آن قسم یاد کرده است و نه چیز دیگری ! بنابراین باید دقت کرد که هرچند تکرار خواسته‌ها و اهداف به صورت ذهنی و یا روخوانی و یا گوش نمودن به صدای ضبط شده و یا دیدن تصاویر تحقق اهداف موثر هستند اما هیچ کدام از این موارد به قدرت و اهمیت قلم نیست !

نوشتن با قلم قدرت آشکارسازی مغز انسان را تا 100 برابر افزایش می‌دهد و خواسته‌ای را که می‌نویسید 100 برابر احتمال وقوع آن افزایش می‌یابد و یا موضوع و مساله‌ای را که به صورت کتبی تحلیل می‌نمایید احتمال رسیدن به جواب و راهکار را تا 100 برابر افزایش می‌دهید .  حتی اگر مطالب‌تان را  با ابزارهای پیشرفته امروزی تایپ نمایید بازهم به قدرت نوشتن با دست و قلم نمی‌رسد !!! چراکه این خواست و اراده پروردگار است که قلم ، چنین ساده ، کوچک و ارزان اما بسیار پرسود و کاربردی و ارزشمند باشد و نه چیز دیگری ! لذا هرچند که تایپ نمودن باورها و تکرار آنها به این شیوه نیز بسیار موثراست اما قدرت اثرگذاری نوشتن و تکرار با دست و قلم از همه روش‌ها بیشتر است !

 ن  وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونَ(1 سوره قلم)

سوگند به نون و قلم و آنچه می‌نویسند !

 

تمرین : همین الان دفتر و کاغذی بردارید و با خودکار و یا مداد یکی یا دو مورد از برنامه‌هایی را که دوست دارید در روزهای آینده برایتان آشکار گردد را یادداشت نموده و پیرامون آن برای خودتان توضیحاتی بدهید . چنان بنویسید که هیجان‌های شما بیدار شود و از جزئیات رویدادها نیز ذکر نمایید . در نوشته‌هایتان قدرت خداوند را نیز وارد کنید و بگذارید او عامل اصلی تحقق برنامه‌هایتان باشد .  موفق باشید

 

امتیازات  قلم نسبت به بیان :

1. باقی بودن:  سخن فرار می‏کند و نوشته باقی است. امیر مؤمنان علی علیه ‏السلام در سخن جالبی می‏فرماید: «دانش را با نوشتن در بند کنید» تا باقی بماند و از کفتان نرود. آنچه مکتوب می‌شود ماندگار است اما هدایت و آموزشی که تنها در کلام باشد و مستند نشود به زودی از بین می‌رود .

2. دقیق بودن:  بیان و سخن معمولاً دقیق نیست. اگر قرار بود کتابی که هزار سال پیش نوشته شده، زبانی به ما می ‏رسید و در جایی نوشته نمی‏ شد، هیچ گاه به طور دقیق به ما نمی‏ رسید و در واقع ما کتاب دیگری را پیش روی خود می ‏دیدیم.

3. عمیق بودن:  مطالب نوشته شده عمیق و فکرشده است؛ در حالی که به طور معمول سخنان، بدون تأمل گفته می‏شود و کم محتواست. نویسندگان گاه یک ساعت فکر می‏کنند و یک خط می‏ نویسند، ولی در سخن نمی‏توان آن دقت را رعایت کرد. پشت هر جمله نوشته شده تفکر و صبر زیادی نهفته است که همین ارزشمندی مطالب نوشته شده را افزایش می دهد.

 

 

اثرات نوشتن :

1.مستندسازی تجارب و یافته‌های علمی جهت انتقال به دیگران و استفاده در آینده

2.انتقال و توسعه علم ودانش و  فرهنگ و تمدن ملل و کشورهای مختلف

3. تخیله احساسات و فاصله گرفتن از افکار و هدایت آنها و تحلیل بهتر خویشتن

4.تحلیل جامع و دقیق موضوعات و کشف راه‌کارهای خلاقانه برای مسائل و مشکلات کار و زندگی

5.تحقق اهداف و آرزوها با متمرکز نمودن ذهن و مغز بر خواسته‌ مطلوب و حذف ناخواسته‌ها

6. یادگیری بهتر علم و آموزش بهتر و سریع‌تر آن به دیگران

7.ارتباط گذشته و حال و آینده با یکدیگر در یک مکان و زمان

8.جاودانه‌سازی پیام‌های هدایت‌بخش پروردگار و رسولان الهی

 

 

تالیف و گردآوری : مهندس سید هومن سادات کیائی - تیر ماه 1390

 

برخی از منابعی که از مطالب آنها استفاده شده است :

1-کتاب قرآن

2-آموزش‌های دوره‌های مهندسی تحول و تعالی

3-کتاب « بنویس تا اتفاق بیافتد» نوشته هنریت کلاوسر

4-مقاله «قلم معجزه جاوید» در سایت تبیان اردبیل

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ١٣:٢٦ - يکشنبه ٢٦ تير ١٣٩٠

کُد مطلب: ٣٨٧٣  -  تعداد نمایش مطلب: 8185

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
عاطفه نوروری
1394/11/24 17:46
0
0
یادداشت بالا را که در 24بهمن 1394 نوشتم مربوط به من است .عاطفه نوروزی
کاربر مهمان
1394/11/24 17:44
0
1
سلام .بسیار سپاسگزارم که برای چندمین بار این مقاله رو خوندم و خیلی موقعها بکار بردم و نتیجه گرفتم .امروز 24بهمن سال 1394 است و این مقاله انگار همین لحظه برای من آشکارشده و بسیار نکات جدید و تازه ای برام روشن شد .امیدوارم استادجان زنده و سالم و پایدارباشید .
ندا عطاری
1392/07/15 15:16
0
0
سلام بی نهایت سپاسگزارم از شما استاد عزیز که به این زیبایی یک مطلب رو باز میکنید.من قبلا تو سایت این مطلب رو خونده بودم و اجرا کردم .واقعا تاثیر گذاره.و خدا رو شاکرم به خاطر وجود شما.
کاربر مهمان
1392/03/13 13:8
0
0
بسم رب المهدی اللهم اجل لولیک الفرج
نسرين عطاري
1392/01/17 16:32
0
0
سلام. ممنون از آقای کیایی و سایت کیمیا که امکان خواندن مجدد مطالب را برایمان مهیا نموده اید.ممنون خیلی عالی و تاثیر گذار است.
کاربر مهمان
1391/12/19 1:9
0
0
سلام اقاى كيائى. خيلى ممنونم. خيلى عالى بود.متشكرم امير شهريارى نسب
زهره ناجی پور
1391/12/11 14:18
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم سلااااااام هومن جان خیلی خیلی متشکرم که هر چند وقت یکبار با قرار دادن یکی از این مقالات در صفحه ی سایت این یادآوری رو می کنید که ما دوباره مروری داشته باشیم تا انشاءالله عملمون رو قویتر کنیم.به لطف پروردگار در هر بار خواندن نکات جدیدی رو درک می کنم که در سری قبل انگار خونده بودم و رفتم و در سری بعد روش به لطف خداوند مکث می کنم و درک می کنم و انشاءالله آگاهانه تر خداوند یاری ام کند تا عمل نمایم در پناه امن الهی می بینمتون و بسیار قدر دان عشق و رحمتهایی که برامون جاری می کنید هستم
زهره ناجی پور
1391/06/15 0:53
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم سلام مربی خوبم درود خداوند بر شما باد خیلی عالی بود به لطف خداوند انشاءالله در هر بار خوندن برامون موثر تر است دمتون پر از نور خداوند باشد
کاربر مهمان
1391/06/08 19:46
0
0
سلام . خدایا شکرت به خاطر تمام نور و شعور و عشقی که در این نوشته ها و این مقاله ارزشمند قرار دادی. خدایا شکرت به خاطر تمام اثرگذاری که مقاله های استاد عزیز داره . خدایا شکرت به خاطر شور و هیجانی که در این مطالب برای ما قرار دادی . ن والقلم و ما یسطرون . خاطره علیشاهی
عاطفه نوروری
1391/06/08 16:46
0
1
سلام قبلا اين مقاله را خواندم و امروز دوباره خواندم بسيار متشكرم من باورهايم را با قلم نوشته ام و همه آنها را با قلمهاى رنگى و با خط درشت و خوانا نوشته ام بسيار مؤثرتر با احساس تر از باورهايى است كه بصورت تايپ شده به دستم رسيده است و همچنين جملاتى كه نوشتم مثل سوره هاى جزء سى ام قرآن كه كوتاهند ولى بسيار عميق و مؤثر
زهرا اکبری
1391/06/08 3:9
0
0
سلام ،خدا رو شکر میکنم برای این مقاله بسیار ارزشمند و متشکرم از استاد برای یاد آوری مطالعه مجدد این مقاله بسیار کاربردی،انشاالله عامل و قدردان واقعی باشیم
فرشاد دواني
1391/06/07 9:51
1
0
بسم الله الرحمن الرحیم. سلام؛ خداوند را شکر گزار پیامها و درسها و تکنیکهایی هستم که با خواندن مجدد این مقاله ارزنده، در ذهنم باز شد، شکر گزار نعمت تحولاتی هستم که با خواندن مجدد این مطلب در خود دیدم و شکر گزار عشق خداوند و استاد عزیز هستم که یاد آوری خواندن دوباره را برایمان آشکار نمودند تا بتونیم بهتر عمل کنیم . از تمامی تمرینهایی که در این مطلب کارگاهی بود بسیار بهره مند شدم و بسیار برام کاربرد داشت. انشا الله که بیشتر و بهتر از قبل به آن عامل باشم و بتونم درست تر عمل کنم. قدر دان رحمت خداوند برای آشکار شدن استاد ارزشمندی چون جناب آقای هومن سادات کیایی در زندگیم و آموزشهایی که به واسطه ایشان یاد گرفتم و میگیرم هستم. شکر
کاربر مهمان
1390/09/25 1:34
0
0
با سلام خدمت استاد بزرگوارم.این نوشته ها نیرویی تازه در روحم دمید و نوشتن را که مدتی بود ترک کرده بودم مصمم شدم که مجدد از فردا اغاز کنم. دلایل بسیار برایم قانع کننده بود. انقدر که در هر شرایطی کنارش نگذارم. با تشکر از استاد عزیز و همه ی دوستان دست اندرکار کیمیا. خاور ترابی
کاربر مهمان
1390/09/25 1:15
0
0
با سلام خدمت استاد بزرگوارم. امشب تداعی کننده روزههای پربار کلاسمان بود.خدا را شاکرم که هنوز می توانم توسط این اموزشها فضای ذهنی ام را برای رسیدن به اهدافم پر نورتر سازم. با ارزوی موفقیت روز افزون برای شما که بزرگ هستی. خاور ترابی
کاربر مهمان
1390/07/30 15:41
0
0
سلام ،درود بر تو که واسطه بارش شعور برتر بر ما "انسان" شدی. خیر بر تو و قلمت! مهدی قدیریان
کاربر مهمان
1390/05/10 23:0
0
0
پروردگارمان را شاکریم . نظر لطفش پاداش اندیشه پاکت باد.شکر قلم گفتی و به مصداق وان شکرتم لازیدنکم برکتی روز افزون برذهنت و زبان بیان آن یعنی قلمت خواستاریم. علی اکبر موسی خانی
AliRezaAzimi
1390/05/04 15:5
0
0
مطلب بسیار تاثیر گزاری بود. جالب اینحاست که من یک گشایش خیلی بزرگ از قدرت قلم و نوشتن دارم. در زمان آموزشی احتمال افتادن در یک پادگان خاص بدون پارتی خیلی نادر هست. اونم ستاد فرماندهی!!! توی بچه های دوره ما معروف شده بود دفترچه من. من توی دفترچم هر روز توی وقتای بیکاریم 1 صفحه این جمله رو می نوشتم. "من سیدعلیرضا عظیمی سرباز اعزامی 04 به ستاد فرماندهی ارتش ساختمان ستاد ارتش!!!" همه می خندیدن چون اونجا تنها جای کسای هست که پارتی دارند!!! ولی خداوند آشکار کننده منو دقیقا به همون پادگان برد و نکته جالب تر نه تنها منو توی ساختمان ستاد نبرد بلکه از اونجا بهتر توی ساختمان ستاد عقیدتی ارتش برد که چندبرابر بالاتر از چیزی بود که می نوشتم و توی 5تا ساختمان ستاد عقیدتی من دقیقا در همون ساختمانی که ریاست عقیدتی قرار داشت اعزام شدم. حتی بدون داشتن 1 پارتی فیزیکی !!!... و توی 2سال خدمتم معجزه دفترچه سید علی معروف شده بود. تصدیق میکنم که به قدرت خداوند این رویداد از طریق نوشتن شکل گرفت
Zohreh-Palizvan
1390/04/31 12:58
0
0
سلام از این مطلب بسیار زیبا و بسیار ارزشمند که برایمان بازگو کردید بسیار متشکرم . من همیشه عاشق نوشتن و رنگ بندی هایی که در قلمهای متفاوت بود هستم و همیشه اگر زمانی پیدا کنم می نشینم و مطالبی را می نویسم و از نوشتن بسیار لذت می برم اما هیچ وقت این نگاه پر از تاثیر را به نوشتن نداشتم . از این که ذهن ما را به این ابزار ارزشمند باز کردید بی نهایت سپاسگزارم .
mina.pourhossei
1390/04/29 20:51
0
0
سلام. خدا را شكر ميكنم كه دوباره شاهد مقاله اي جالب و پر خير در بخش آموزه هاي مربي هستيم. بعد از خواندن اين مقاله، به مدت 2 روز اهداف روزمره خود را يادداشت ميكنم و تصديق ميكنم و اقرار ميكنم كه از هنگامي كه به معجزه قلم و نوشتن آگاه شده ام و امر نوشتن با قلم را با آگاهي انجام ميدهم، به طور معجزه آسايي امور و اهداف ساعتي يا روزانه ام محقق ميشوند. انگار كه ذهنم منتظر بود كه من به اين موضوع آگاه شوم كه نوشتن چه تاثير جادويي اي دارد! من قبلا هم اهداف يا آرزوهايم را مينوشتم، اما از زماني كه به روش تاثير گذاري نوشتن و به دستگاه فعال سازي شبكه ،در تحقق اهداف و نور خداوند در اين امر واقف شده ام، اين نوشتن برايم بسيار شگفت انگيز شده است!!! ممنونم از جناب مهندس سادات كيايي كه هميشه در مقاله هايشان بهترين ها را ارايه ميدهند و ذهن هاي ما را آگاه ميكنند. ممنونم از پروردگار هادي، كه ذهن ايشان را اينگونه باز كرده است كه ايشان بتوانند اين درس ارزشمند را در قالب اين مقاله به ما آموزش دهند.
Zahra-Akbari
1390/04/29 1:55
0
0
سلام خدا رو شكر ميكنم براي مطالب بسيار ارزشمند و كاربردي كه به اراده الله در اختيار ما قرار گرفته و تشكر ميكنم از آقاي مهندس سادات كيايي عزيز براي به اشتراك گذاشتن اين مطالب و تمرينهاي كاربردي كه در آن طرح كردن انشاءالله با عامل شدن بر انها شكر گزار واقعي نعمت قلم و نوشته هاي شما باشيم
sorudatashi
1390/04/28 12:14
0
0
سلام.ان شاالله شاد و پر از انرژی باشید.از آقای سادات کیایی بسیار متشکرم به خاطر این مقاله ارزشمند و بسیار عالی.کاملا معلوم است که در پس این مقاله روش های مختلف تفکر نهفته است.ممنونم از این که اینقدر زیبا و جامع و همه بعدی به قلم نگاه کرده اید و این اطلاعات را جمع آوری و مکتوب کرده اید.من خودم تا به حال اینطوری به نوشتن و قلم نگاه نکرده بودم.واقعا اگر نوشتن نبود ارتباط گذشته و حال چطور امکان پذیر میشد؟؟و این همه آیه های کتاب های آسمانی چطور به دست ما میرسید؟تصدیق میکنم که فقط اراده خداوند بوده که ما الان چنین ابزار مهمی را داریم.اگر خداوند نمیخواست حتی اثری از قلم هم دیده نمیشد و ما حتی تجسمی از قلم هم نداشتیم.پس چقدر خوب است که شاکر این نعمت بزرگ الله باشیم.خیلی متشکرم از بخشی که درباره دستگاه فعال ساز شبکه ای گفته بودید.خیلی جالب و جذاب بود.ما خیلی وقت ها ناخودآگاه فکر میکنیم ولی کمتر اتفاق می افتد که ناخودآگاه چیزی برای خودمان بنویسیم و اکثر نوشته های ما حالت تمرکزی دارد.واقعا اینکه ما قلم را به دست میگیریم و انگشتان ما می چرخد خودش معجزه است...وقتی از روزمرگی فاصله میگیریم و نو به قضیه نگاه میکنیم این عین معجزه است.و حتی میتوانست این امکان وجود نداشته باشد و حتی سخت باشد(مثل نوشتن با انگشتان پا یا نقاشی با پا) ولی خداوند این نعمت را برای ما آسان انتخاب کرد.من شاگردانی داشته ام که اختلال در نوشتن داشتند.خیلی باهوش هم بودند و از لحاظ رفتاری هیچ مشکلی هم نداشتند ولی پای نوشتن که میرسید نیمکره های راست و چپ با هم اختلال پیدا میکردند.پس میشد این نعمت کلا وجود نداشته باشد ولی خداوند به ما لطف کرد و رحمت آورد.خدایا شکرت به خاطر این نعمت بزرگ.از آقای کیایی باز هم سپاسگزارم که چشمانمان را باز کرد.امیدوارم شاکر عملی این نعمت باشیم.
nasrin_atari
1390/04/28 10:54
0
0
سلام بر آقای مهندس سادات کیایی که اینچنین جملات زیبا را به رشته تحریر درآورند و به این زیبایی برای ما بیان کردند .سپاس از پروردگارم که در این برهه از زمان چنین مقاله باارزشی را برای ما فرستاده است و ذهن ما را از این آشفتگی ها نجات میدهد.از خداوند هدایتهای بیشتری را برای شما خواستارم .
parvin_babachahi
1390/04/27 23:35
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم سلام.خداوندا!ای پرورش دهنده تمامی آشکار شده های هستی ای رب العالمین به خاطر تمام علومی که در اختیار ما قرار میدهی و برای ما معلوم میکنی سپاسگزارم.جناب آقای کیایی گرامی درود خداوند بر شما باد مقاله بسیار جذاب و پر محتوایی است و واقعا نیاز هر کدام از ماست من که واقعا فیض بردم و استفاده فراوان کردم.دیشب که آن را میخواندم آنقدر برایم جذاب بود که اهداف ده گانه را نوشتم و امیدوار هستم که ان شاالله با حمایت خداوند و توصیه های شما به آنها دست خواهم یافت و توصیه های شما به آن ها دست خواهم یافت.از جنابعالی به خاطر اینکه همه علمتان را در اختیار ما قرار میدهیم خیلی متشکرم.ان شاالله خداوند شما را سرشار از علوم و دانش کند.در پناه حق باشید.پروین باباچاهی
nasrinnovin
1390/04/27 18:33
0
0
سلاااام....متشکرم از بیان و یادآوری این مطالب زیبا و تاثیرگزار.....واقعا نوشتن معجزه می کند،این موضوع را از روزی که تفکر کتبی را در مبحث روشهای تفکر ارائه کردید،به خاطر دارم و هرگاه مسئله ای را به این روش تجزیه و تحلیل کرده ام به جوابهای واضح تر و روشن تری رسیده ام....(با سپاس از آموزه های کاربردی تان،در هر مقطعی به طریقی...)خدایا شکر کسانی هستند که اندیشه هایشان را با نوشتن به دیگران اتنقال می دهند،از نعمت قلم و نوشتن هدایت می شوند و هدایت می کنند و اینگونه شکر نعمت به جا می آورند.
Mona.Attari
1390/04/27 18:1
0
0
سلام و درود بر شما و تشکر فراوان برای درج این مقاله موثر و بسیار شگفت انگیز در سایت کیمیا. خیلی از ما ها به واسطه انجام تکنیک های مدیریت بر خویشتن از معجزات بزرگ و کوچکی که خداوند از طریق قلم در زندگی ما جاری کرده بهره مند شده ایم.ان شاالله که خداوند هدایت هایش را بر ما افزون کند. از نحوه آموزش جامع و کاربردی تان سپاسگزارم . خدا رو شاکرم که به واسطه تکنولوژی و نعمت سایت من هم توانستم از خواندن این مقاله بهره مند بشوم. با تشکر مونا
marjan mollahosyni
1390/04/27 15:41
0
0
سلام سپاس از پرودگا ر بخشنده و مهربان. وسپاس ا زقلم ،(ابزار بسيار ارزشمند) مهندس كيايي از اينكه با آيات قرآن اثر نوشتن وثبت كردن را يادآوري كرديد ممنون وسپاسگزارم . از پرودگار عاشق و مهربانم هم سپاسگزارم كه چنين وسيله سبك و آساني را دراختيار ما قرار دادتا بتوانيم در راه رسالت خود قوي ترعمل كنيم خدايا از تو مي خواهم همانطور كه د رآيات قرآن اثر نوشتن را بيان كرده اي آثار نوشتن وثبت كردن را د رزندگي هايمان آشكارتر كن .
sorudatashi
1390/04/27 15:2
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم سلام.خداوندا!ای پرورش دهنده تمامی آشکار شده های هستی ای رب العالمین به خاطر تمام علومی که در اختیار ما قرار میدهی و برای ما معلوم میکنی سپاسگزارم.جناب آقای کیایی گرامی درود خداوند بر شما باد مقاله بسیار جذاب و پر محتوایی است و واقعا نیاز هر کدام از ماست من که واقعا فیض بردم و استفاده فراوان کردم.دیشب که آن را میخواندم آنقدر برایم جذاب بود که اهداف ده گانه را نوشتم و امیدوار هستم که ان شاالله با حمایت خداوند و توصیه های شما به آنها دست خواهم یافت و توصیه های شما به آن ها دست خواهم یافت.از جنابعالی به خاطر اینکه همه علمتان را در اختیار ما قرار میدهیم خیلی متشکرم.ان شاالله خداوند شما را سرشار از علوم و دانش کند.در پناه حق باشید.
کاربر مهمان
1390/04/27 14:25
0
0
با سلام و درود بر عزیز گرانقدر هومن جان امیدوارم که همیشه سرزنده و سر حال باشید .نکاتی که هومن جان اعلام نمودند کاملا کاربردی می باشند و احتمالا با معدودی از آنها طی دوره های تعالی آشنا شده ایم .تشکر ویژه از هومن جان دارم که با صرف وقت زیادی سعی در مبسوط کردن این بحث کرده اند امیدوارم همچنان پر انرژی و پاینده باشند .
nahid khodayari
1390/04/27 13:0
0
0
بسمه تعالی. سلام . متشکرم از خداوند مهربان که همیشه می داند چه چیزی خیراست و با آیات نورانی اش، بر خواندن ونوشتن تاکید کرده است. متشکرم ازآقای مهندس سادات کیایی که این مطالب را تالیف و گردآوری نمودند و بعنوان هدیه بسیار ارزشمند در روز میلادمنجی بشریت در اختیار عموم قرار دادند. خداوند پاداش هیچ عملی را ضایع نمیکند و قطعاخیر و برکت عظیمی را بر ایشان و کل جهان هستی آشکار مینماید.( انشا ءالله )
zahra neyshabori
1390/04/27 8:19
0
0
سلام. خدایا متشکرم که این آموزه رو برای ما آشکار کردی و به ما آموختی. استاد سادات کیایی از هدیه این عید واقعا سپاسگزارم. در اغلب کتابهای روانشناسی این مورد عنوان شده بود ولی در هیچ کدام به این زیبایی علت آن بیان نشده و اهمیت آن تاکید نشده. در این برهه واقغا به این مورد نیاز داشتم که انشا ء الله شکر این دانسته رو درست به جا بیارم
کاربر مهمان
1390/04/27 7:6
0
0
بسم الله الرحمن الرحيم درود الله بر شما فوق العاده عالي و بسار به موقع بود از پروردگار سميع و بصير كه پيش از درخواست ما اين مطالب ارزشمند را توسط ذهن پاك جناب مهندس كيايي برايمان باز نمودن سپاسگذارم .بسيار جالب كه من مدتي پيامها و خوابهاي در مورد اين مقاله ديده بودم كه جمع آوري درسها و نشانهايش و پيامهايش خواندن اين مقاله ارزشمند بو د انشاء الله عامل باشيم با سپاس فراوان
کاربر مهمان
1390/04/27 5:17
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم تشکر میکنم از قلم واز صاحب آن واز نویسنده این مطلب بسیار آموزنده وکاربردی که با نور وعشق الهی برای رشد ما در مسیر درست رحمت خود را با اراده او جاری مینماید واز پروردگار بزرگ برای او اجری بزرگ آرزومندم.باشد که آرزوهای زیبایش با نوشتن تحقق یابد. هدیه السادات سادات کیایی
Zahra-Akbari
1390/04/27 1:31
0
0
سلام ، از خداي بزرگ براي همۀ لطف و محبتش متشكرم كه بسيار بسيار عليم بوده و با ابزاري بسيار ساده و ارزشمند موجبات تعالي ما انسانها را برايمان آشكار نموده . مقالۀ بسيار ارزشمندتان را كه مثل هميشه در بهترين زمان و شرايط به داد و دستمان رسيده و بي شك هديه و چراغ راه ديگري از جانب پروردگار قلم و علم و انس ميباشد مطالعه كرديم و به ياري و ارادۀ خودش به آن عامل خواهيم بود .هومن عزيز از مطالب فوق العاده و آگاهي بخشتان بي نهايت سپاسگزارم . احمد ابراهيمي
کاربر مهمان
1390/04/26 19:30
0
0
سلام. مقاله فوق العاده ای بود.من و مامان الان با هم خوندیم و از خوندنش خیلی هیجان زده شدیم و 10 تا از اهدافمون رو هم روی کاغذ نوشتیم انشاء الله که بدین وسیله عامل تر باشیم. از خدای خوب هم برای اشکار کردن این مطلب برای شما خیلی متشکریم و از هومن جان هم برای مقاله های تعالی بخش و سازندشون متشکریم.از دوستانی که همین الان به ما زنگ زدند و اس ام اس زدند تا مقاله رو بخونیم متشکریم. علی عزیزی و نیره مجیدی
کاربر مهمان
1390/04/26 19:1
0
0
سلام سلام دوستان مدتهای طولانی بود که این مهم در ذهن و روخم مانده بود و در بسیاری از کار هایم از آن استفاده می کردم و امید وار بودم که هر چه زود تر به رشته تحریر از طرف ذهنی بلوا شده در آید و این مطلب به غیر از درس هایی که برایم دارد یک معجزه نیز هست از اینکه همچنان به فکر ما هستید ممنونیم
lili.heidary
1390/04/26 18:12
0
0
سلام نهایت تشکر برای این مقاله فوق العاده ازشمند و هزاران بار خداوند را شکر میکنم که این روزهای به دلیل مشغله کاری در ذهنم می گذشت که دفترچه ای کوچک تهیه کنم و برنامه هایم را یاداشت کنم تا فراموش نکنم و خیلی جالب بود از شما دوباره تشکر میکنم برای این مقاله فوق العاده مفید در زمانی که واقعا نیاز داشتم
Babak afshari
1390/04/26 18:5
0
0
به نام خدا ، سلام از اینکه عاشقانه این دریافت و پژوهش رابا ما به اشتراک گذاشتید از شما سپاسگذارم، خدا را شکر میکنم که در این مدت برای خرید لپ تاپ به من نشانه های صبر میداد و منو به نوشتن باقلم و کاغذ متمایل میکرد و هر بار این کار و برایم زیباتر جلوه میداد، هومن جان از اینکه این وعده خداوند را خیلی جامع برایمان تعمیم دادید و مثالهای عینی آوردید و همچنین در تکنیکها مدیریت بر خویشتن این تکنیک الهی را به ما یاد دادید و بارها باما تمرین کردید از شما متشکرم ، عبارت زیبایی است که میگه : ثبت ارزش ها در درون و برون یک جامعه و اعضای آن با (حیات مکتوب) ممکن خواهد شد ...... « زیرا جوهر کمرنگ قویتر از حافظه پررنگ است » الله ملقن الله مصور. در پناه خدا باشید :)
khatereh
1390/04/26 17:36
0
0
سلااااااااااااااااااام . از مقاله بسیار شگفت انگیز شما خیلی خیلی متشکرم . خدا رو شکر می کنم که در این مقطع زمانی هدایت و نعمتهایش را همچنان بر ما آشکار می نماید. همچنین متشکرم ازتمرینهای خیلی خوبی که در این مقاله بود که قطعا مثمر ثمر واقع میشود .همچنین متشکرم از ساختار زیبا ( عکسها و شعرها و آیات فرقان و...)و منابع خیلی خوبی که در این مقاله وجود دارد و احساس شعف را در ما جاری می کند .به امید این که بیش از پیش شاکر نعمت قلم باشیم .... انشا الله هستیییییییم
jalal1
1390/04/26 17:14
0
0
سلام تشکر از شما برای مطلب بسیار مهم و کاربردی که اعجاز خداوند را برای ما هر چه بهتر برای ما آشکار می سازه و دلیل قسم خورددن پروردگار به این وسیله ساده و اینکه خداوند چقدر سریع برای ما مسائل را آشکار می کند چون چند بود که به دلیل قسم خوردن خداوند به قلم فکر می کردن که در این روز مولود برایم آشکار شد. الله اکبر الله اکبر الله اکبر
nasim-zahedi
1390/04/26 17:12
0
0
سلااااااام. خدا رو خیلی شکر می کنم که این مطلب ارزشمند و کاربردی رو از کلام آقای مهندس سادات کیایی عزیز برایمان باز کرد. تصدیق می کنم که خداوند علیم و هادی، به تمام نیازهای ما آگاه است و به آنها در بهترین زمان و به بهترین شیوه جواب میدهد و اوست که بهترین و کاربردی ترین راهها را میداند. حقیقتا نوشتن، آنهم با قلم، معجزه بزرگی است که بارها امتحان کرده ام و اکثر گشایشهای کاربردی و مهمی که از بررسی مسائل برایم باز شده، به واسطه یاری خدا در نوشتن آنها بوده. خدا رو شکر می کنم که جریان هدایتش همیشگی و کامل و جامع است و تصدیق می کنم که هدایت او بوده که ذهنم مدتی است به نوشتن باورها به صورت دستی، محاسبه نفس در کاغذ و حتی گذاشتن یک سری باورها را در جانمازم برای تکرار کردن قبل از اجرای نماز باز کرده. از مطالب بیان شده گشایش زیبایی در ذهنم باز شد که هیچ چیز، کوچک یا بزرگ، خارج از اراده الله نیست و حتی از کوچکترین مسائلی که در زندگی و ذهنمان جاری میشود نباید بی تفاوت و بدون دیدن ردپای خدا عبور کنیم. انشالله که با عمل درست و دقیق ما و یاری الله، موثر باشد. نکته دیگر اینکه با این مطلب به یاد تکنیک بسیار کاربردی و موثر یازده بار نوشتن هر باور در انتهای شب، افتادم که در دوره های تحولی آموزش داده میشد و بسیار اثرگذار بود. انشالله که عامل هستییییییییییم.
faranakdadar
1390/04/26 17:11
0
0
سلام انشاله عامل هستیم.استاد گرامی متشکرم. بنویس بنویس ینویس از خدا بگو از درسهایی که باید بیاموزیم از نگفته ها بنویس. خدارا سپاس که به قلم قدرت نوشتن داد خدا را سپاس که انگیزه نوشتن به شما داد. در زمانی که اکثرا تشنگی شان را با سراب برطرف میکنند خدا رو شکر که توسط شما آب برای ذهنهای ما فراهم میکند. از مطلب بسیار کاربردیتان در روزی که تشنه ی پیغام خدا بودم متشکرم. تصدیق میکنم که هر چه هست همه از طرف اوست الله اکبر
mehrnoosh
1390/04/26 16:33
0
0
سلـــــــــــــــــــــام. خیلی خیلی متشکرم. واقعاً مطالب ارزشمند و قابل تأملی است. انشا الله بتونیم عامل باشیم. این مقاله رو با خانواده خوندیم و خیلی برامون شگفت‌آنگیز است
katayoon_m
1390/04/26 16:26
0
0
سلام از شما خیلی متشکرم برای این مقاله بسیار بسیار ارزشمند،و تصدیق میکنم که این از اراده و خواست خدا بوده که در این زمان این مقاله به دست ما برسد،خیلی جالبه که توی چند روز اخیر ذهنم معطوف به قدرت نوشتن و قدرت قلم شده بود و به دنبال کتابی بودم که در مورد فواید نوشتن بیشتر مطلع شوم که امروز میبینم بسیارعالی اطلاعاتی رو که می خواستم به دستم رسید ،همچنین نشانه ها و معجزاتی که در این چند روز اخیر در عالم خواب و بیداری در این زمینه دریافت کرده بودم ؛اما کمی به آنها بی توجهی کرده بودم ،حقیقتا همین الان باید الله اکبر گفت برای قدرت و اراده خدا که اطلاعات خودشو به این دقیقی و با صلابت برایمان منتشر میکند،از شما خیلی خیلی ممنونم که این مقاله رو در سایت گذاشتید،خدایا از تو متشکرم ،اینجوری دیگه ما میشیم عروسکهای دست خدا و هر چی اون بگه انجام میدیم و او میگوید باش ،و میشود....
farshad-davani
1390/04/26 16:23
0
0
به نام خداوند بخشنده مهربان سلام شاکر نعمتی به این مهمی و ارزشمندی هستم که اگر تا کنون اهمیتش را نمیدانستم اما شکر که از آن استفاده میکردم و بهرمند بوده ام شکر خدایا که ما را در مسیر هدایت خود قرار میدهی و آرامش و امنیتمان به واسطه عنایاتت روز به روز بیشتر وبیتشتر میگردد - تصدیقت میکنم که راهنما شما هستی و تصدیق میکنم که باقی و عزیز هستی متشکرم از مهندس هومن سادات کیایی و این مقاله ارزشمند و شکر میکنم که ذهن شما از مدتها پیش بر این مطلب باز بوده و بررسی کاملی را جع به آن انجام فرمودید و در اختیار مان قرار دادید
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  34579
کل بازدیدکنندکان:   6189223
بازدیدکنندگان امروز:  202
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  7
زمان بارگزاری صفحه: 0/4067 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما