ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت در سایت]
[فراموشی کلمه عبور]

ارزش شماره دوازده : ما جهت توسعه تعالي جهاني با خدمت عاشقانه به يكديگر و فرصت‌سازي و پرورش اعتقاد در ديگران منجر به توانمندسازي انسانهاي پيرامون خود مي‌شويم و با اعمال و كلام ارزشمند خود، ديگران را نيز به مسير و رسالتمان علاقمند مي‌نمائيم

موقعیت صفحه: صفحه اصلي > مـقـالات  > خواندنی‌های کوتاه بهبود روابط خانوادگی با قدرت گفتگوی هوشمندانه

گفتگوی شگفت انگیز و موثر

کُد مطلب: ٥٥٦٧

تعداد نمایش مطلب: 1268

‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ٠٩:١٥ شنبه ١٤ تير ١٣٩٣

گفتگو

   

«دقایقی صرفاً برای یک گفت‌وگوی دونفره» همان چیزی است که معمولاً زمانی برایش درنظر نمی‌گیریم.

بحث‌ها، بين كارهاي خانه و بالا و پايين‌كردن شبكه‌هاي تلويزيون شروع شده و درنهايت ناتمام مي‌مانند.

به‌نظر مي‌رسد كه زن و شوهرها در زندگي شهري فرصت، مهارت يا توان گفت‌وگوي كافي براي ساماندهي شرايط را ندارند. ماشين، موبايل، تلويزيون، شبكه‌هاي مختلف مجازي، روزنامه‌ها و مشغله‌هاي كاري شرايطي را ايجاد كرده‌اند كه ارتباطات كلامي به حداقل رسيده‌اند. حجت‌الاسلام علي سرلك در مورد همه نكاتي كه براي شروع يك گفت‌وگوي مؤثر و مسئله‌محور لازم است رعايت كنيم برايمان صحبت كرده است:

نكته اول: فضاي گفت‌وگو را درست بچين!

اول از همه اين را بدانيد: گفت‌وگويي موفق است كه با زمينه تفاهم و علاقه‌مندي شكل مي‌گيرد. در قرآن هم آمده است كه خوب حرف بزنيد و سخنان‌تان را با سلام شروع كنيد؛

يعني گارد مثبت داشته باشيد و از حرف‌هاي بد پرهيز كنيد. فضاي گفت‌وگو بايد فضاي تفاهم باشد: «لا يحب‌الله الجهر بالسوء من القول»/ آيه 148سوره نساء، در مورد اينكه فضاي گفت‌وگو نبايد فضاي زشتي و بد زباني باشد. «و قولوا للناس حسنا»/ سوره بقره آيه 83، در مورد نيكو سخن گفتن.

«و قولوا لهم قولا معروفا»/ آيه 8 سوره نساء در مورد روان حرف زدن.

«اذا قلتم فاعدلوا»/ آيه 152سوره انعام، در مورد منصفانه حرف زدن؛

همه اين‌ها مي‌خواهند بگويند فضاي گفت‌وگوي ما بايد فضاي مثبتي باشد. نبايد در يك فضاي منفي، مچ‌گيرانه و توبيخ‌گرانه صحبت كنيم. بعد از ديدن يك سريال خوب، بعد از يك سفر خوب، يك مهماني دلنشين و بعد از مرور يك خاطره زيبا، بهترين اوقاتي هستند كه مي‌توانيم در مورد مسئله‌اي كه نگرانمان كرده حرف بزنيم.

نكته دوم: بحث را تك شاخه نگه داريد!

در مورد يك مسئله حرف بزنيد نه فهرستي از مسائل!

به‌خودتان و طرف مقابل‌تان زمان بدهيد كه به همان يك موضوع بپردازيد. نيازي نيست همه مشكلات را در يك جلسه حل كنيد. الان مذاكرات مهم دنيا مثل مذاكرات ايران در ژنو هم مرحله به مرحله و طبقه‌بندي‌شده پيش مي‌رود و در هر جلسه در مورد يك مسئله حرف مي‌زنند.

وقت كم است؟ در همان فرصت كوتاه مي‌خواهيد هرچه در دل داريد بيرون بريزيد؟ خب، اشتباه است!

نبايد همان فرصت كم‌تان را بسوزانيد. بايد به تأثير گفت‌وگو فكر كنيد. قبول دارم كه فرصت كم است اما اين فرصت كم را مي‌توانيد با كيفيتي كه به گفت‌وگو مي‌دهيد جبران كنيد. اصلا با هم قرار بگذاريد. هر دو هفته يك بار، مثلا ساعت خاصي از روز پنجشنبه‌تان را براي گفت‌وگو خالي كنيد. ميوه و چايي آماده كنيد، تلويزيون را خاموش كنيد و حرف دل‌تان را بزنيد. در كشاورزي هم وقتي آب كم است، از روش قطره‌اي استفاده مي‌كنند. مي‌بينيد كه همان آب اندك مي‌تواند درختان تناور به‌وجود بياورد. چرا؟ چون آن را هدايت كرده‌اند.

نكته سوم: خوب شنيدن

براي شنيدن، اشتياق نشان بدهيد؛ توجه كنيد، واكنش نشان بدهيد، يك جاهايي تعجب كنيد، يك جاهايي سكوت، جاي ديگر تأييد و حتي گاهي در چهره‌تان انكار را نشان بدهيد. مهم اين است كه داريد توجه مي‌كنيد.

واكنش كلامي‌نشان‌دادن جزو مهارت‌هاي انسان‌هاي موفق است. قرار نيست حرف‌هاي طرف مقابل‌تان را 100درصد تأييد كنيد. مجموعه واكنش‌هاي شما به همسرتان نشان مي‌دهد كه براي شنيدن آماده هستيد و به اين كار علاقه داريد. همين‌جاست كه مي‌توانيد حرف‌ها و نقطه نظرات‌تان را درست بيان كنيد.

نكته چهارم: وقت‌شناس باشيد‌

زمان مناسبي را براي گفت‌وگو انتخاب كنيد. شروع گفت‌وگو در زمان عصبانيت و در لحظات ناراحتي نمي‌تواند شما را به موفقيت برساند. وقتي خانم يا آقا در زمينه‌اي- به‌حق يا ناحق- ناراحت هستند اصلا موقعيت مناسبي براي صحبت در مورد آن موضوع خاص نيست.

چنين گفت‌وگوهايي به كدورت‌هاي بيشتر، نگراني‌هاي فراوان‌تر و سوء‌تفاهمات دامن مي‌زند. در شرايطي كه طرف مقابل‌مان به هر دليلي حوصله ندارد، ناراحت است يا اعلام مي‌كند كه من الان آمادگي حرف‌زدن ندارم، اصرار نكنيد. فكر نكنيد كه اين آخرين فرصت است و درواقع موقعيت‌هايتان را تباه نكنيد. انتخاب زمان گفت‌وگو، هوشمندي مي‌خواهد.

نكته پنجم: جنبه داشته باشيد!

ظرفيت اينكه گفت‌وگوي همسرانه‌تان به نتيجه نرسد را داشته باشيد. همه 4مورد قبل را رعايت كرده‌ايد اما گفت‌وگو به نتيجه نرسيده، مشكلي نيست! همه گفت‌وگوها قرار نيست به نتيجه برسند.

جاهايي حتي خوب است كه گفت‌وگو به نتيجه نمي‌رسد. گاهي در گفت‌وگوهايي كه به سرعت به نتيجه مي‌رسند، ابعادي از موضوع مورد بررسي قرار نمي‌گيرد. همين كه حرف‌هايتان را زده‌ايد نكته مهمي است؛

نه از نظر اينكه حجت تمام شد و من حرف‌هايم را زدم؛ از اين نظر كه «خدا را شكر كه توانستم در مورد اين مسئله حرف بزنم». همين كه بتوانيد از گفت‌وگو كردن لذت ببريد، موفق بوده‌ايد. بگذاريد يك مثال بزنم؛

در يك گفت‌وگو همسرتان را قانع مي‌كنيد كه فلان سفر را برويد يا فلان وسيله را بخريد اما در آن روزها، قدرت مالي‌اش را نداريد. معني‌اش اين نيست كه اين گفت‌وگو بي‌نتيجه بوده، معني‌اش اين است كه تصميمي گرفته‌ايد اما فعلا شرايط اجرايش را نداريد.

هيچ اشكالي ندارد. مهم اين است كه شما با هم حرف مي‌زنيد. گاهي كه گفت‌وگويتان به نتيجه نمي‌رسد و احتمال ناراحتي و اختلاف بين شما و همسرتان وجود دارد، لازم است موضوع را با فرد ديگري كه هر دو امانتداري و رازداري‌اش را قبولش داريد در ميان بگذاريد. قرآن هم از چنين روشي تحت عنوان «حَكم در اختلافات» ياد مي‌كند. گاهي با اين روش مي‌توان گفت‌وگو را از بن بست خارج كرد.

سه آفت گفت‌وگو

1- در لفافه حرف‌زدن و حرف‌ها را پيچاندن؛ گاهي زن و شوهر منظورشان را با سكوت و طرح يك مسئله انحرافي بيان مي‌كنند و انتظار دارند كه طرف مقابل هم منظورشان را بفهمد.

لفافه‌گويي گاهي ابهام را بيشتر مي‌كند و طرف مقابل منظور شما را نمي‌فهمد. مثلاً مي‌خواهيد شوهرتان لباسي برايتان بخرد، جلوي ويترين مغازه مي‌ايستيد و از لباس تعريف مي‌كنيد. درواقع تلويحا مي‌خواهيد به شوهرتان بگوييد اين لباس را بخرد اما مرد نگاه زيبايي‌شناسي زن را مورد توجه قرار مي‌دهد بدون اينكه واقعا منظور او را فهميده باشد.

در پايان شما ناراحت مي‌شويد و شايد بگوييد او من را درك نمي‌كند. درصورتي كه ما نبايد انتظار داشته باشيم هميشه، همه از همان منظري كه ما به يك موضوع نگاه مي‌كنيم، به آن نگاه كنند.


2- يادكردن از تلخي‌ها؛ اشتباهات گذشته و خاطرات و تلخي‌ها را ياد نكنيم؛تو آنجا كوتاه نيامدي، آنجا دعوا كردي و... .

3- طولاني كردن گفت‌وگو؛ مسائل بديهي را تكرار نكرده و گفت‌وگو را ملال‌آور نكنيد.

منبع: همشهری آنلاین

معرفی: مهرنوش بیوک افشاری

 
 

    *********

ساعت و تاریخ درج مطلب: ٠٩:١٥ - شنبه ١٤ تير ١٣٩٣

کُد مطلب: ٥٥٦٧  -  تعداد نمایش مطلب: 1268

 

                               نسخه چاپي                        ارسال به دوست                       

                   

امتیازدهی
نظرات بینندگان
فرشاد دواني
1393/04/19 15:13
0
3
سلام. ضمن تشکر از جناب حجت الاسلام سرلک و عوامل سایت ارزشمندمون ، خوشحالم که این نکته های ریز را میتونیم داشته باشیم و حتی با داشتن یک فلش درس و تکرارش قبل از هر گفتگو،در زندگیمون حرفه ای تر رفتار کنیم. متشکرم که تونستم نکته ها را خلاصه وار فلش درس کنم و این برام ارزشمنده و چیز جامعی درکنار آموخته های دیگرم حاصل شد.پس : 5 +1 نکته برای گفتگوی تاثیر گذار و موثر وجود داره و شامل : 1-فضای گفتگو را درست ومثبت بچینم: گفتگویی موفق است که زمینه تفاهم و علاقه مندی در آن شکل میگیرد پس از حرف های بد بپرهیزم- مثل بعد از ایجاد یک حس خوب در مخاطب به هر روش بهترین اوقاتی که میتونیم در مورد مسئله ای که نگرانمان کرده حرف بزنیم/// 2-بحث را تک شاخه نگه دارم: در مورد یک مسئله حرف بزنم نه فهرستی از مسائل.فرصت کم را با کیفیتی که به گفتگو میدهیم جبران کنیم./// 3-خوب بشنوم : برای شنیدن باید اشتیاق و واکنش نشان دهم، توجه و تایید به جا کنم، /// 4-وقت شناس باشیم: وقتی درزمینه ای به حق یا ناحق من یا مخاطبم ناراحتیم موقعیت مناسبی برای صحبت در مورد موضوع خاص نیست/// 5-جنبه داشته باشم:‌ظرفیت اینکه گفتگو به نتیجه نرسید را داشته باشم چه بسا که در گفت و گوهای بعدی ابعاد بیشتری از موضوع مورد بررسی قرار گیرد و همین که توانستم در مورد این مسئله حرف بزنم خدا را شکر/// 6-یادم باشه که انجام سه چیز آفت میزنه، پس درست و خلاف این سه عمل می کنم:‌الف) در لفافه حرف زدن و حرف ها را پیچاندن. ب) یاد کردن از تلخی ها و اشتباهات . ج) طولانی کردن گفت و گو با تکرار مسائل بدیهی /// خدا را شکر برای آموزه های خوبی که از سایت میگیریم
زهرا اکبری
1393/04/15 3:55
0
1
سلام ،مرسی مهرنوش جان ممنونم از اینکه این مطلب ارزشمند و کاربردی رو انتخاب نمودی .خدا رو شکر برای نکته های خوبی که در این مطلب بیان شده وشکر که اطلاعات خوبی رو ازش کسب نمودم .
معصومه آوريده
1393/04/14 12:3
0
1
سلام. بسیار مشعوف شدم از دیدن این مقاله در سایت. مطالبی که بیان شد بسیار ارزشمند است و کارگشا. تا به حال به چند تا از آنها آگاه و عامل بودم و نتایج بسیار عالی هم گرفته ام. انشاالله سایر موارد را هم رعایت خواهم کرد تا نتابج بهتری کسب کنم. از خانم افشاری بسیار بسیار ممنونم برای معرفی این مقاله کاربردی.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


                                     جدیدترین  برنامه‌ها  و  محصولات كانون

دوره آنلاین «ساماندهی محیط کار و زندگی»

به زودی !

مجموعه خودسازی 2(به زودی)

شامل چند نوع وانهادگی و مراقبه کاربردی و کوتاه

جستجوی پیشرفته   
جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
منو اصلی
عنوان
عنوان

آمار بازدیدکنندکان

بازدیدکنندگان صفحه:  906681
کل بازدیدکنندکان:   6189295
بازدیدکنندگان امروز:  274
بازدیدکنندگان آن‌لاین:  25
زمان بارگزاری صفحه: 0/2500 ثانیه
             صفحه اول                           کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین تحول کیمیا است(راه‌اندازی 1385)                           تماس با ما